Czym są rękawki siatkarskie? Jakie wybrać? Rodzaje

Strona GłównaPAYBACK EkstraSport ● Rękawki siatkarskie

Rękawki siatkarskie to dodatek, z którego chętnie korzysta wielu siatkarzy, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Są one najczęściej wykonane z dobrej jakości bezszwowych materiałów. Czy rękawki siatkarskie pomagają w grze?

Rękawki siatkarskie mają wiele zastosowań, dlatego tak chętnie sportowcy po nie sięgają podczas gry. Tego typu dodatek może m.in. zabezpieczać przez mikrourazami i zwiększać precyzję uderzeń piłki. Jak dobrać odpowiednie rękawki?

Rękawki siatkarskie – do czego służą?

Rękawki do gry w siatkówkę są wykonywane z elastycznych, przewiewnych materiałów, najczęściej nie mają szwów. Taki rękaw sięga od nadgarstka do połowy kości ramieniowej. Siatkarze sięgają po tego typu dodatki z wielu powodów, rękawki pozwalają m.in. na:

  • poprawę krążenia krwi w rękach;
  • utrzymanie odpowiedniej temperatury osłanianego fragmentu ciała podczas gry;
  • zwiększenie precyzji ruchów dzięki wyeliminowaniu niewielkich drgań rąk;
  • stabilizację mięśni w rękach;
  • ochronę przez różnego rodzaju urazami;
  • wchłanianie potu.

Jak widać, to akcesoriom ma niewątpliwie wiele zalet. Korzystanie z rękawków siatkarskich zwiększa wydajność siatkarza podczas gry. Jego ruchy są dokładniejsze, a ryzyko urazów zredukowane. Rękawki siatkarskie zwiększają też komfort podczas gry poprzez utrzymywanie odpowiedniej temperatury i wchłanianie nadmiernego potu. Dlatego tak wielu sportowców korzysta z tego akcesorium.


Przeczytaj również: Jak wybrać ćwiczenia dla początkujących? Porady

Jak wybrać rękawki siatkarskie?

Przed zakupem rękawków do siatkówki należy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych parametrów, żeby akcesorium pomagało podczas gry, a nie przeszkadzało. Najważniejszy jest odpowiedni rozmiar rękawków. Powinny sięgać one od połowy kości ramieniowej do nadgarstka i przylegać do ciała. Nie powinny być jednak zbyt ciasne, bo będą hamować przepływ krwi i uniemożliwią precyzyjne odbijanie piłki. Z kolei zbyt luźne rękawki będą się zsuwać i przeszkadzać podczas gry. Kolejnym ważnym parametrem jest materiał, z jakiego zostały wykonane rękawki. Powinien być on elastyczny i przewiewny. Nie może być ani zbyt gruby, ani za cienki. Najlepiej, jeśli rękawki są bezszwowe, dzięki temu nie będą uwierać. Można się również zdecydować na modele z płaskimi szwami. One również nie będą podrażniać skóry ani powodować dyskomfortu podczas gry.

Z racji tego, że rękawki są w częstym kontakcie z piłką, dochodzi do ich szybszego zużycia. Materiał powinien być wytrzymały na uszkodzenia, żeby rękawki służyły siatkarzowi przez długi czas. Warto wybierać rękawki siatkarskie od sprawdzonych producentów. Dzięki temu ma się pewność, że jakość tego akcesorium będzie wysoka. Jeśli ktoś nie zna się na sportowych producentach, przed zakupem może poczytać opinie innych sportowców na temat danego modelu. Przy zakupie liczy się również cena – zazwyczaj im droższy sprzęt, tym powinien być lepszy. Jednak nie zawsze tak jest, ponieważ na rynku działa wielu producentów, którzy oferują swoje wyroby wysokiej jakości w atrakcyjnej cenie. Dodatkowo rękawki do siatkówki nie należą do drogich akcesoriów, ich zakup nie nadwyręży więc portfela.

Gdzie można kupić rękawki siatkarskie? Tego typu akcesoria można znaleźć bez problemu w większych sklepach sportowych, jak i tych wyspecjalizowanych w dostarczaniu sprzętu do konkretnego sportu. Rękawki do siatkówki można również kupić przez Internet, zarówno na stronach internetowych producentów, jak i na różnego rodzaju aukcjach internetowych. Nie warto kupować rękawków siatkarskich używanych, lepiej jest poświęcić nieco więcej pieniędzy i zamówić nowe, nieuszkodzone egzemplarze.

Rękawki siatkarskie dla dzieci

Na rynku są dostępne rękawki siatkarskie damskie, męskie i dla dzieci. Siatkówka to popularny sport zarówno wśród dorosłych, jak i najmłodszych. W szkołach na lekcjach wuefu w ten sport grają zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Czy warto kupić swojemu dziecku rękawki siatkarskie? Jeśli uprawia ono ten sport tylko podczas zajęć szkolnych, czyli maksymalnie kilka godzin w ciągu tygodnia, tego typu akcesorium nie będzie potrzebne. Jeśli zaś dziecko chce się rozwijać i doskonalić swoją technikę gry, chodzi na dodatkowe treningi pozalekcyjne, warto kupić mu taki dodatek. Dzięki rękawkom zmniejszy się ryzyko kontuzji, a młody zawodnik będzie grać bardziej precyzyjnie. Rękawki przydadzą się zwłaszcza początkującym osobom, które ćwiczą kontrolę nad piłką i precyzję podań. W sklepach sportowych są dostępne rękawki siatkarskie zaprojektowane specjalnie dla młodych sportowców, które są w pełni dostosowane do ich objętości i długości rąk. Należy jednak pamiętać, że tego typu akcesoria, mimo że są przydatne, nie zastąpią dobrze przygotowanego planu treningowego i dbania o bezpieczeństwo podczas gry. Rękawki siatkarskie minimalizują ryzyko powstania mikrourazów, jednak nie oznacza to, że w pełni je eliminują.


Zainteresuje Cię: Kondycja – jak o nią zadbać? Ćwiczenia i porady

Jeśli na trening to tylko z PAYBACK! Kupuj niezbędny sprzęt oraz akcesoria do ćwiczeń i zbieraj punkty za zakupy online.