Jaki plecak do biegania wybrać? Jakie są rodzaje?

Strona GłównaPAYBACK EkstraSport ● Plecak do biegania

Każdy miłośnik maratonów wie, jak przydatnym gadżetem jest dobry plecak do biegania. Można w nim schować najpotrzebniejsze rzeczy, takie jak telefon, klucze czy coś do picia. Jakie fasony dostępne są na rynku i które wybrać?

W sklepach ze sprzętem sportowym znaleźć można wiele modeli saszetek i opasek na telefony i klucze dedykowane biegaczom. Co jednak zrobić w momencie, gdy bieg ma trwać kilka godzin, a sportowcowi przydałoby się więcej rzeczy, takich jak napój, kurtka czy przekąski? W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się specjalistyczne plecaki do biegania. Są one stworzone z myślą o miłośnikach biegów długodystansowych, dlatego są lekkie, dopasowane do ciała i poręczne. Co więcej, mimo że są one zazwyczaj bardzo małe, są też niezwykle pakowne.

Rodzaje plecaków do biegania

Pozornie wszystkie plecaki do biegania są do siebie podobne. Tymczasem w ofercie sklepów sportowych znaleźć można wiele ich rodzajów.

  • Klasyczny plecak do biegania – jest to pomniejszona wersja zwykłego plecaka. Najczęściej wyposażony jest on w dodatkowy pas na wysokości klatki piersiowej oraz cienki pas biodrowym. Dzięki nim plecak nie zsuwa się z pleców w trakcie uprawiania sportu. Warto jednak pamiętać, że bieganie ze zwykłym plecakiem nie jest najlepszym pomysłem, zwłaszcza w przypadku większych modeli. Taki fason może obcierać skórę oraz zsuwać się z ramion podczas treningu.
  • Plecak do biegania z bukłakiem – jest to najczęściej wybierany model plecaków do biegania. W jego komorze znajduje się specjalny bukłak, od którego odprowadzana jest cienka rurka, która za pomocą specjalnej klamry przymocowana jest do ramienia biegacza. Do bukłaka nalewa się zaś wodę lub inny napój. Dzięki temu systemowi sportowiec może napić się nawet w trakcie przebieżki, bez konieczności wyciągania butelki z komory plecaka.
  • Plecak do biegania z bidonem – alternatywą do plecaka z bukłakiem jest plecak ze specjalnym uchwytem na bidon. Podobnie jak w przypadku bukłaka – biegacz nie musi sięgać do komory plecaka, by się napić. Wystarczy, że odczepi bidon od „ramienia” plecaka, a następnie w łatwy sposób przyczepi go z powrotem.
  • Kamizelka do biegania – prawdziwym hitem wśród biegaczy jest plecak-kamizelka. Wyglądem przypomina on cienką kamizelkę ratunkową, w której znajduje się wiele kieszonek i kieszeni. Używając tego gadżetu, biegacz prawie całkowicie nie odczuwa ciężaru na plecach, a sam produkt nie przesuwa się i nie podskakuje w trakcie treningu.


Zainteresuje Cię: Dopasuj muzykę do aktywności fizycznej

Na co zwrócić uwagę, wybierając plecak do biegania?

Podobnie jak w przypadku butów do biegania, również plecak powinien być dopasowany do danego użytkownika. Przy zakupie warto więc go przymierzyć i chwilę ponosić, a nawet pobiegać w miejscu. Każdy plecak będzie pasował inaczej do różnych kształtów i gabarytów ciał. Jego wybór to zazwyczaj zakup na wiele lat, dlatego warto zwrócić na kilka ważnych aspektów.

  • Rozmiar plecaka – większość specjalistycznych plecaków do biegania nie przekracza pojemności kilkunastu litrów. Błędne jest myślenie, że „im większy, tym lepszy”. Podczas intensywnego wysiłku lepiej mieć na plecach jak najmniejszy ciężar. Mały plecak do biegania o pojemności 10 litrów z pewnością wystarczy nawet na kilkugodzinne przebieżki.
  • System nawadniania – podczas zakupu plecaka do biegania należy zwrócić uwagę na to, czy posiada on uchwyt na bidon, wewnętrzny bukłak lub chociażby specjalną boczną siatkę na butelkę. Żaden biegacz nie chce zatrzymywać się co kilkanaście metrów, aby wyciągnąć napój.
  • Stabilność podczas noszenia – plecak do biegania powinien dobrze przylegać do ciała, tak, by nie podskakiwał w trakcie treningu. Najlepszy rozwiązaniem są plecaki-kamizelki lub modele wyposażone w paski przytrzymujące na klatce piersiowej i w biodrach. Używanie źle dobranego fasonu może skutkować nie tylko brakiem komfortu podczas biegania, ale poważnymi kontuzjami pleców i barków.
  • Materiał – tkanina, z jakiej plecak do biegania jest wykonany, jest bardzo ważna. Ma ona być nie tylko wytrzymała oraz odporna na zniszczenia i zabrudzenia, ale i przewiewna. Przepocone plecy powodują spory dyskomfort u sportowca i mogą być przyczyną przeziębiania się. Jednakże wiele modeli plecaczków do biegania ma wbudowany system odprowadzający nadmiar wilgoci.
  • Dodatkowe wyposażenie – przy zakupie plecaka do biegania warto zwrócić uwagę na jego dodatkowe urozmaicenia, takie jak kieszonki, zapięcia, troki i siatki oraz odblaski zapewniające bezpieczeństwo w trakcie wieczornego treningu. Większość z modeli powstała z myślą o potrzebach sportowców – tak, by ćwiczyło im się, jak najwygodniej.


Przeczytaj również: Jaki plecak trekkingowy wybrać? Co jest ważne?

Jeśli na trening to tylko z PAYBACK! Kupuj niezbędny sprzęt oraz akcesoria do ćwiczeń i zbieraj punkty za zakupy online.