Jak uprawiać nordic walking? Co jest potrzebne?

Strona GłównaPAYBACK EkstraSport ● Nordic walking

Nordic walking to aktywność polegająca na maszerowaniu ze specjalnymi kijkami. Wymyślono go w Finlandii na początku XX wieku, a obecnie stanowi jedno z modnych ćwiczeń poprawiających kondycję oraz odciążających kręgosłup i stawy.

To aktywność wybierana przez osoby w różnym wieku, choć po kijki do nordic walking najczęściej sięgają ludzie starsi lub osoby, które nie mogą uprawiać innych, bardziej wymagających sportów. Długo myślano, że nordic walking to moda, która przeminie. Tymczasem wciąż się rozwija. Sprawdź, jak uprawiać tę aktywność i czego do tego potrzebujesz!

Kijki nordic walking, wygodne ubranie i pozytywne nastawienie

Aby uprawiać nordic walking, potrzeba naprawdę niewiele! Wystarczy zaopatrzyć się specjalne kije, wygodne ubranie i obuwie, a także dobre nastawienie!

  • Specjalne kije

Niektórzy wykorzystują kije do trekkingu, to jednak niezbyt dobre rozwiązanie ze względu na ich budowę. Kije do trekkingu wyposażone są w wąski pasek przy rączce, przez co kij cały czas trzeba ściskać w dłoni. Kije do nordic walking wyposażone są w rękawiczki, dzięki czemu można co jakiś czas wypuścić je z uścisku i dać odpocząć dłoniom. Kije powinny być dopasowane do wzrostu. Aby sprawdzić, czy kij jest idealnie dobrany, należy stanąć w pozycji wyprostowanej i chwycić go za rączkę. Jeżeli zgięcie łokcia będzie wynosiło ok. 90 stopni, można uznać, że został właściwie dobrany. Odpowiednią wysokość kija można także obliczyć, wykonując proste działanie: wzrost ⨯ 0,68 = najwłaściwsza wysokość.

Ceny kijów przeznaczonych do marszu są bardzo różne. Za najtańsze z nich wystarczy zapłacić 30–40 zł za sztukę. Nie jest to więc bardzo duży wydatek. Oczywiście, są także modele, które kosztują kilkaset złotych. Wybór kijów jest tak duży, że każdy znajdzie idealny model dla siebie, bez względu na fundusze. Bardzo popularne są kije nordic walking Leki, znanej niemieckiej firmy. Na rynku są dostępne produkty wielu innych firm. Najważniejsze jest dopasowanie kijków do aktywności i wzrostu.

  • Wygodne ubrania i buty

Aby zwiększyć komfort, należy ubierać się w wygodne ubrania i buty. Odzież do nordic walking powinna być oddychająca, sportowa, a buty z odkrytą kostką. Warto kupić obuwie dobrej firmy, które zagwarantuje stopom wygodę. Można także korzystać ze sprawdzonych, sportowych butów.

  • Dobre nastawienie

Aktywność ta wzmacnia ciało, dotlenia, dobrze działa na cały organizm i pozwala schudnąć. Przede wszystkim nordic walking powinien sprawiać przyjemność. Jeżeli ta aktywność nie daje satysfakcji, nie powinno się zmuszać. Warto jednak spróbować!


Zainteresuje Cię: Jakie efekty daje bieganie? Co warto wiedzieć?

Kto może uprawiać nordic walking?

Nie ma właściwie żadnych przeciwwskazań do uprawiania tej aktywności fizycznej (wyjątkiem jest oczywiście kontuzja lub uzasadniony zakaz od lekarza). Nordic walking mogą trenować dzieci i dorośli, a także osoby starsze. To aktywność bezpieczna, pomagająca zachować kondycję.

Zalety nordic walking

Nordic walking angażuje do pracy ponad 90% mięśni. To naprawdę bardzo dużo. Należy jednak podkreślić, że dzięki wsparciu zapewnionym przez kijki do nordic walking podczas uprawiania tej aktywności odciążony zostaje zarówno kręgosłup, jak i stawy kolanowe. Z tego powodu to sport bezpieczny, zwłaszcza dla osób po urazach oraz kontuzjach (oczywiście pod warunkiem, że stosowana jest odpowiednia technika). Regularne uprawianie nordic walking pozwala zwiększyć ruchomość stawów, odciążyć kręgosłup i wyeliminować jego dokuczliwe bóle. Doskonale wzmacnia mięśnie, poprawia krążenie. Jak każdy inny sport, chodzenie z kijkami uwalnia endorfiny w naszym organizmie, poprawiając nastrój. Zwiększona zostaje wydolność tlenowa. Taki trening to również dobry sposób, by schudnąć. Okazuje się, że podczas nordic walking kcal (kalorie) spala się szybciej niż podczas klasycznego marszu.

Technika nordic walking – warto poznać ją od podstaw

Aktywność ta pozytywnie wpływa na organizm, jeżeli pod względem technicznym jest odpowiednio wykonywana. Technika nordic walking została opracowana przez Międzynarodową Federację Nordic Walking. Powinno się zapoznać z nią przed pierwszym marszem. To bardzo ważne, aby nie wpoić sobie złych nawyków, które będą później trudne do wyeliminowania. W Internecie można znaleźć wiele filmów instruktażowych, jednak zaleca się, aby przy kilku pierwszych spotkaniach z tą aktywnością obecny był wykwalifikowany trener. Tempo nordic walking należy dostosować do swoich możliwości. Im osoba młodsza i bardziej sprawna, tym tempo jej marszu powinno być szybsze. Jednocześnie nie można zapominać o dobrej technice – w każdej aktywności liczy się jakość jej wykonywania! Rekord nordic walking pobiła Elżbieta Wojciechowska, która w ciągu 12 godzin pokonała odległość 83 km i 13 m oraz Marek Szuster uzyskał wynik 90 km 813 m.


Przeczytaj również: Czym jest sprawność fizyczna? Jak o nią dbać?

Jeśli na trening to tylko z PAYBACK! Kupuj niezbędny sprzęt oraz akcesoria do ćwiczeń i zbieraj punkty za zakupy online.