Historia telefonu komórkowego

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Historia telefonu komórkowego

Wynalezienie telefonu komórkowego było krokiem milowym w historii ludzkości. Możliwość rozmowy z dowolnego miejsca zmniejszyła dystans osób, które dzieli nawet tysiące kilometrów. Poznaj historię telefonów komórkowych i smartfonów.


Chociaż pierwszy prototyp telefonów komórkowych zaprezentowała 3 kwietnia 1973 roku firma Motorola, to historia technologii telefonów bezprzewodowych sięga wielu lat wstecz. Pierwsze telefony umożliwiające rozmowę bez połączenia kablem weszły do użytku w latach 40. XX wieku. Od tamtej chwili telefonia przeszła długą i rewolucyjną drogę, by w 1992 roku wejść na zupełnie nowe, technologiczne tory smartfonów.

Historia telefonów komórkowych

Pierwsze próby stworzenia telefonów komórkowych miały miejsce w latach 40. i 50. XX wieku. W 1956 roku efekt swojej pracy zaprezentowała firma Ericsson, której telefon komórkowy był wielkości walizki i ważył ponad 40 kilogramów. Urządzenie umożliwiało wykonywanie połączeń bezprzewodowych. W rzeczywistości sprzęt pełnił raczej funkcję radia i przeznaczony był głównie dla służb ratowniczych. Pierwszy sukces w branży telefonów komórkowych odniosła marka Motorola, która w 1973 roku wprowadziła do sprzedaży pierwszy model, którego gabaryty pozwalały na swobodne użytkowanie. Chociaż urządzenie miało rozmiar cegły i ważyło prawie 1 kilogram, stanowiło rewolucję w środkach masowego przekazu. Produkt nazywany DynaTAC został dopuszczony do oficjalnej sprzedaży 21 sierpnia 1983 roku po pozytywnej decyzji Federalnej Komisji Łączności. Pierwsze telefony komórkowe pozwalały jedynie na wykonywanie połączeń. Z czasem inżynierowie dopracowali ich funkcje, umożliwiając m.in. wysłanie pierwszego SMS-a w 1992 roku. Wkrótce telefony oferowały funkcję budzika, radia, kalkulatora, notesu, radia i dyktafonu. Największą rewolucją w telefonii komórkowej był projekt smartfona, który łączył w sobie funkcję telefonu z urządzeniem multimedialnym. W 1999 roku pochodzący z Japonii Shigetaka Kurita stworzył system graficzny emoji, który okazał się jedną z największych rewolucji w języku wirtualnym i elektronicznym. W 2000 roku w sprzedaży pojawiła się Nokia 3310, czyli pierwszy telefon wyposażony w aparat fotograficzny. Wraz z początkiem 2004 roku nastąpiła rewolucja w rozwoju urządzeń mobilnych.

Współczesna era smartfonów

Palmofon, czyli pierwszy dotykowy telefon, został wyprodukowany przez firmę IBM. Urządzenie nosiło nazwę Simon i zostało zaprezentowane na organizowanych w Las Vegas targach komputerowych COMDEX. Urządzenie z ekranem oferowało użytkownikom dostęp do poczty elektronicznej, gry i kalendarza, którego zawartość mogła być modyfikowana za pomocą rysika. W 2007 roku premierę miał długo wyczekiwany iPhone. Nowatorskie urządzenie oparte na autorskim systemie operacyjnym łączyło w sobie funkcje telefonu komórkowego, komunikatora internetowego i funkcjonalnej platformy oferującej rozrywkę. Smartfon ten miał ponadto własną, rozbudowaną przeglądarkę internetową Safari Mobile. Produkt firmy Apple był wyzwaniem rzuconym dla pozostałych producentów telefonów komórkowych. W 2008 roku firma HTC zaprezentowała pierwszy smartfon z systemem Android. Miał on wysuwaną klawiaturę QWERTY i dodatkową klawiaturę ekranową. Urządzenie sprzedawano pod nazwą HTC Dream. Kolejny rewolucyjny krok poczyniła firma LG, produkując pierwszy smartfon z 2-rdzeniowym procesorem i ekranem pojemnościowym. W 2007 roku na amerykański rynek trafił pierwszy iPhone oferujący technologię Multi-Touch, czyli możliwość powiększania obrazu poprzez „uszczypnięcie”. Festiwal coraz doskonalszych i bardziej funkcjonalnych telefonów trwa do dziś. Można nawet stwierdzić, iż rewolucja smartfonów dopiero się rozpoczyna. Obecnie dostępne urządzenia łączą funkcję telefonów komórkowych, profesjonalnych aparatów fotograficznych, podręcznych komputerów i platformy rozrywki. Co ważne, mimo swojego zaawansowania są intuicyjne w obsłudze i przeznaczone dla każdego bez względu na wiek. Szeroka oferta telefonów komórkowych pozwala na zakup nowoczesnego urządzenia w bardzo atrakcyjnych cenach. Atrakcyjne oferty znajdziesz m.in. u partnerów PAYBACK, np. w Media Expert, Media Markt, RTV Euro AGD czy Electro.pl.


Przeczytaj również: Jak działa technologia NFC? Co warto wiedzieć o wirtualnych płatnościach?

Skutki wynalezienia telefonu

Wynalezienie telefonów komórkowych i udoskonalenie ich w postaci smartfonów pociągnęło za sobą szereg pozytywnych skutków. Jaki wpływ mają na nasze życie i jaką odgrywają w nim rolę?

  • Mimo znacznych odległości między rozmówcami umożliwiają szybki kontakt m.in. poprzez wideokonferencje.
  • Dostarczają rozrywki, ale też edukują.
  • Dają możliwość dzielenia się ze światem swoimi pomysłami, twórczością, dzięki ogólnodostępnym aplikacjom.
  • Dzięki rozbudowanym funkcjom umożliwiają zakup oraz sprzedaż towarów i usług.
  • Pełnią funkcję podręcznego biura i mobilnego miejsca pracy.
  • Smartfony zastępują wiele urządzeń, m.in. aparat fotograficzny, notes, skaner, komputer, radio, odtwarzacz muzyki, konsolę do gier.
  • Krystaliczne ekrany pojemnościowe to prawdziwa przyjemność zarówno podczas pracy, jak i zabawy.
  • Umożliwiają stały dostęp do internetu bez względu na miejsce, w którym się znajdujemy.
  • Szeroka oferta aplikacji pozwala na dopasowanie ich niemalże do każdej dziedziny życia.


Zainteresuje Cię: Uchwyt na telefon do samochodu – jaki wybrać?

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.