Jakie są zasady gry w unihokeja? Co jest potrzebne?

Strona GłównaPAYBACK EkstraSport ● Unihokej

Choć unihokej nie należy do najpopularniejszych sportów na świecie, jest bardzo ciekawą dyscypliną. Jest on odmianą hokeja, lecz zamiast na lodzie, rozgrywa się go na zwykłej hali. Jakie są zasady unihokeja oraz jaki sprzęt jest do niego potrzebny?

Hokej na lodzie jest bardzo popularnym sportem w wielu krajach na świecie. Unihokej zaś uznawany jest za jego młodszego brata. Początkowo powstał jako zabawa. Obecnie Międzynarodowa Federacja Unihokeja należy do rodziny Stowarzyszeń Międzynarodowych Federacji Sportowych, a to oznacza, że sport ten wkrótce może stać się dyscypliną olimpijską. Unihokej to gra zespołowa, z sześcioma zawodnikami w każdej drużynie. Każdy z nich wyposażony jest specjalny kij do unihokeja, za pomocą którego próbuje wbić plastikową piłkę do bramki przeciwnika.

Czym dokładnie jest unihokej?

Unihokej (inaczej floor hockey lub floorball) powstał prawdopodobnie w Stanach Zjednoczonych lub Szwecji. Zakłada się, że początkowo miał on imitować hokej na lodzie oraz stanowić jedynie zabawę dla dzieci i dorosłych, a nie dyscyplinę sportową. Obecnie gra ta jest szczególnie popularna przede wszystkim w Szwecji, Finlandii i Szwajcarii. Stanowi także rodzaj treningu dla zawodowych hokeistów. W czasie meczu unihokeja rywalizują ze sobą dwie drużyny. Każda z nich składa się z 3–5 zawodników i 1 bramkarza. Gracze wyposażeni są w wykonane z tworzywa sztucznego kije do unihokeja, za pomocą których uderzają w charakterystyczną plastikową piłeczkę z dziurami. Zasady są bardzo podobne do tych w hokeju na lodzie.

Sprzęt do unihokeja

Aby zacząć grać w unihokeja, należy wyposażyć się w specjalny sprzęt, który dostępny jest w większości sklepów z akcesoriami sportowymi. Podstawą jest odpowiedni ubiór oraz wygodne obuwie. Buty do unihokeja nie mogą się ślizgać na powierzchni boiska. Jeżeli już znajdzie się odpowiednie miejsce do gry, należy zaopatrzyć się w:

kij do unihokeja – najważniejszym elementem zestawu jest odpowiednio wyprofilowany kij; ma on kształt litery L, a jego dół jest bardziej płaski niż góra;

piłkę do unihokeja – do rozgrywki potrzebna jest odpowiednia piłeczka; jest ona plastikowa i posiada specjalne dziury; wielkością przypomina pomarańczę;

kask ochronny dla bramkarza – unihokej jest dużo mniej brutalnym sportem niż hokej na lodzie; mimo tego osoba broniąca bramki musi być wyposażona w specjalny kask, który chroni jej głowę, twarz i zęby;

rękawice do unihokeja – dodatkowo bramkarz powinien posiadać rękawice, które będą ułatwiać mu odbijanie piłeczki.

Ponadto potrzebne będą:

bramki do unihokeja – w sporcie tym wykorzystuje się małe bramki, które wyglądem przypominają zwykłe bramki na boisku do piłki nożnej, ale są wysokie na jedynie 115, szerokie na 160, a głębokie na 60 centymetrów;

bandy do unihokeja – w bardziej profesjonalnych rozgrywkach przydadzą się także specjalne bandy, które okalają całą powierzchnię boiska – są one wysokie na 50 centymetrów i mają za zadanie zatrzymywać piłkę w polu gry.

Zainteresuje Cię: Czym jest sprawność fizyczna? Jak o nią dbać?

Jakie są zasady gry w unihokeja?

Zasady gry w unihokeja są stosunkowo mało skomplikowane. Każdy gracz ma za zadanie kijem doprowadzić i wbić piłeczkę do bramki przeciwnika. Bramkarz musi natomiast chronić swoją bramkę przed atakiem drużyny przeciwnej. Jakie są jeszcze inne ważne zasady unihokeja?

Bramkarz może trzymać piłkę w ręku maksymalnie przez trzy sekundy. Natomiast podając ją do innych zawodników, piłka musi dotknąć powierzchni boiska przed przekroczeniem linii wyznaczającej środek.

Jeżeli piłka wypadnie poza bandy i przekroczy linię boiska, grę rozpoczyna drużyna, której zawodnik nie wybił piłki. Gra musi być rozpoczęta w promieniu około jednego metra od miejsca, w którym piłeczka opuściła boisko.

Rozpoczynając grę, piłkę można kopnąć, lecz nie więcej niż jednej raz. Nie można skierować jej jednak do zawodnika tej samej drużyny.

Pod żadnym pozorem nie można odbijać piłki ręką lub głową. Grożą za to 2 minuty kary.

Pod żadnym pozorem nie można przytrzymywać, popychać czy zachowywać się agresywnie w stosunku do innych zawodników.

Zawodnik może uczestniczyć w grze tylko, jeżeli trzyma w ręku kij do unihokeja i znajduje się w pozycji stojącej.

Piłki nie wolno odbijać, w trakcie wykonywania podskoku.

  • Rzut wolny lub 2 minuty kary otrzymuje gracz za następujące przewinienia:
  • podniesienie kija ponad wysokość kolan,
  • mocne stuknięcie w kij osoby z drużyny przeciwnej,
  • odbicie piłki głową lub ręką,
  • popychanie lub zatrzymywanie osoby z drużyny przeciwnej,
  • rzucanie kijem,
  • niezachowanie odstępu w czasie wykonywania rzutu wolnego.

Przeczytaj również: Sport - jakie są akcesoria do jego uprawiania?

Jeśli na trening to tylko z PAYBACK! Kupuj niezbędny sprzęt oraz akcesoria do ćwiczeń i zbieraj punkty za zakupy online.