Jakie są zasady gry w siatkówkę plażową? Informacje

Strona GłównaPAYBACK EkstraSport ● Siatkówka plażowa

Siatkówka plażowa jest w Polsce bardzo popularnym sportem letnim. Grają w nią zarówno profesjonalni zawodnicy, jak i amatorzy – miłośnicy zabaw zespołowych na świeżym powietrzu. Jakie są oficjalne zasady piłki siatkowej na plaży?

Siatkówka plażowa to gra zespołowa, będąca odmianą piłki siatkowej. Jest ona jednak rozgrywana na specjalnych boiskach usypanych z piasku lub na plaży. Choć jest ona dyscypliną olimpijską, gra w nią wielu amatorów, a sam sport jest bardzo popularną rozrywką zwłaszcza w miejscowościach nadmorskich. Zasady piłki siatkowej nie różnią się wiele od siatkówki rozgrywanej na zwykłym podłożu. Istnieje jednak parę odrębnych, nieco zmodyfikowanych reguł. Inna jest również sama technika rozgrywek.

Historia siatkówki plażowej

Za miejsce narodzin siatkówki plażowej uznaje się Hawaje. To właśnie na tamtejszych plażach na początku XX wieku powstały pierwsze boiska do siatkówki. Moda na tę dyscyplinę przybyła do Europy wraz z żołnierzami amerykańskimi tuż przed drugą wojną światową. Jednakże dopiero w 1965 roku spisano pierwsze oficjalne przepisy gry w siatkówkę plażową. Dopiero trzydzieści lat później stała się ona jedną z dyscyplin letnich igrzysk olimpijskich. W tym samym czasie stawała się coraz popularniejszym sportem w Polsce. W 1994 roku rozegrano pierwsze mistrzostwa Polski mężczyzn w siatkówce plażowej. Rozgrywki kobiet miały zaś miejsce dwa lata później.

Zainteresuje Cię: Czym jest sprawność fizyczna? Jak o nią dbać?

Jak wygląda boisko do siatkówki plażowej?

Boisko do siatkówki plażowej różni się od boiska do zwykłej odmiany siatkówki, która jest rozgrywana na hali. Przede wszystkim jest ono usypane z drobnoziarnistego piasku. Oficjalne zasady mówią, że powinno być ono wolne od kamieni czy innych elementów mogących spowodować kontuzję u zawodników. Inne są także wymiary boiska do piłki plażowej. Mierzy ono 16 na 8 metrów. Cechą charakterystyczną są także wytyczne dotyczące linii na boisku. W przeciwieństwie do zwykłego rodzaju siatkówki na boisku do plażówki nie ma linii środkowej. Linie wyznaczające powierzchnię do gry to taśmy o szerokości 5–8 centymetrów. Powinny być one koloru kontrastującego z piaskiem (najczęściej są one ciemnoniebieskie). Wysokość siatki w siatkówce plażowej to 2,43 metra w przypadku meczów rozgrywanych przez mężczyzn i 2,24 metra w rozgrywkach kobiet. Powinna ona mierzyć 8,5 metra długości.

Piłka i stroje do siatkówki plażowej

Piłka do rozgrywek w siatkówkę na plaży różni się od tej używanej do gry na hali. Jest ona uszyta z miększego materiału i ma mniejsze ciśnienie. Na oficjalnych meczach i turniejach w plażówkę zawodnicy używają piłki w jasnym, żółtym kolorze. Każda drużyna składa się z zaledwie dwóch osób (z czego jedna z nich jest kapitanem). Stroje do siatkówki plażowej zależą od charakteru danego turnieju. Zazwyczaj zawodnicy ubrani są w stroje kąpielowe, ale w przypadku bardziej oficjalnych rozgrywek (np. igrzysk olimpijskich) grają oni w topach bez rękawów i w krótkich spodenkach. Dodatkowo większość graczy decyduje się na grę bez obuwia.

Przeczytaj także: Jak wybrać buty sportowe? Na co zwrócić uwagę?

Zasady siatkówki plażowej

Piłka plażowa uznawana jest za sport o bardzo relaksującym charakterze. Kojarzona jest ona z wakacjami i ładną pogodą. W piłce siatkowej istnieją jednak oficjalne przepisy. Mówią one zarówno o wytycznych dotyczących boiska i zawodników, jak i samej technice gry. Najważniejsze z nich to:

  • W każdej rozgrywce rywalizują ze sobą dwie drużyny liczące po dwie osoby każda. Zawodnicy mogą zająć dowolne miejsce na swojej połowie. W plażowej piłce siatkowej nie ma bowiem błędu rotacji.
  • Każdy mecz rozgrywany jest do dwóch wygranych setów, do 21 punktów. Ważne jest jednak, by wygrana drużyna miała przynajmniej dwa punkty przewagi. Jeżeli po dwóch setach jest remis, rozgrywana jest trzecia partia do 15 punktów.
  • Głównym celem gry w siatkówkę plażową jest przebicie piłki nad siatką na stronę przeciwnej drużyny tak, by dotknęła ona podłoża. Jednocześnie należy bronić własnego boiska przed piłką przebitą przez przeciwnika.
  • Zawodnicy mają prawo przebijać piłkę każdą częścią ciała (najczęściej ręką, nogą lub głową).
  • Zawodnicy z danej drużyny mogą odbić piłkę jedynie trzy razy, zanim trafi ona na stronę przeciwną. Przy czym zawodnik nie ma prawa odbić piłki dwa razy z rzędu, a musi podać ją do swojego partnera.
  • Podczas każdego seta, po uzyskaniu przez jedną z drużyn siedmiu punktów następuje zmiana stron – każda drużyna przechodzi na część boiska przeciwnika.
  • Zawodnicy mają prawo do jednej przerwy w trakcie seta. Może ona jednak trwać nie więcej niż 30 sekund. Czas na odpoczynek mają oni także między setami, gdy grę przerywa się na 60 sekund.

Jeśli na trening to tylko z PAYBACK! Kupuj niezbędny sprzęt oraz akcesoria do ćwiczeń i zbieraj punkty za zakupy online.