Jakie są rodzaje rolek? Jakie warto wybrać?

Strona GłównaPAYBACK EkstraSport ● Rolki

Rolki dla wielu osób są doskonałym sposobem na utrzymanie dobrej kondycji, a także zgrabnej figury. Na rolkach czy łyżworolkach mogą jeździć osoby niemal w każdym wieku, dostosowując tempo i sposób jazdy do swoich możliwości.

Zależnie od umiejętności i techniki jazdy potrzebne są zupełnie inne typy sprzętu. Dla początkujących najlepsze są rolki fitnessowe czy rekreacyjne. Zaawansowani mogą spróbować np. rolek agresywnych, figurowych czy freestyle. Jak wybrać najlepsze rolki dla siebie?

Rolki dla początkujących – co wybrać do nauki jazdy na rolkach?

Rolki dla osób początkujących to tzw. modele rekreacyjne i fitnessowe. Przeznaczone są zarówno do nauki jazdy, jak i jazdy rekreacyjnej. Ten typ rolek dopasowany jest przede wszystkim do poruszania się po płaskim terenie. Rolki fitnessowe są stabilne, co pomaga w stawianiu pierwszych kroków. Ich płoza jest dość długa, w tańszych modelach wykonana z plastiku, w nieco droższych często z aluminium. Ich typ to zwykle ABEC5, ABEC7 lub SG5. System ABEC jest popularniejszy, choć zastępujące go niekiedy łożyska SG uważane są za wytrzymalsze. Numer oznacza tu szybkość łożysk, a więc i samej jazdy. Im wyższy jest, tym szybsze są łożyska. Kółka w rolkach fitnessowych zwykle mają średnią twardość, zazwyczaj 82–84A. Dzięki temu pochłaniają więcej drgań, co zwiększa komfort jazdy. Niska twardość nie pozwala jednak na osiąganie zbyt dużych prędkości, a przy tym sprawia, że kółka dość szybko się ścierają i zużywają. Średnica kółek w rolkach rekreacyjnych zwykle wynosi od 78 do 84 mm. Taka budowa nieco poprawia prędkość, jednak nie pozwala na zbyt dużą zwrotność. Obecnie kółka do rolek produkowane są z syntetycznego kauczuku.

Większość rolek fitnessowych posiada zamontowany za kółkami hamulec. Bardzo często jest on jednak nieprzydatny, a przez osoby jeżdżące półprofesjonalnie jest wręcz odradzany. W przypadku planów nauki bardziej zaawansowanych technik jazdy w przyszłości najlepiej poszukać modelu bez hamulca bądź po prostu odkręcić ten element.

Warto pamiętać też, że rolki damskie od męskich różnią się nie tylko designem i zakresem rozmiarów. Te pierwsze są lepiej dopasowane do damskiej stopy, przede wszystkim dzięki mniejszej szerokości, a przy tym są często nieco lżejsze od modeli dla panów.

Rodzajem sprzętu rekreacyjnego są też rolki dla dzieci. Najlepiej wybrać model regulowany, który będzie rósł razem z malcem, nawet do pięciu rozmiarów. Rolki dziecięce zazwyczaj wyposażone są w nieco wolniejsze łożyska, najczęściej ABEC3, dzięki czemu są idealne do nauki. Średnica ich kołek często wynosi od 64 do 76 mm, a materiał, z jakiego zostały wykonane, jest jeszcze bardziej miękki niż w modelach dla dorosłych. Niekiedy można znaleźć też łyżworolki dla dzieci 2 w 1, które zimą mogą zmienić się w łyżwy jedynie dzięki wymianie kółek na płozy do jazdy po lodzie. Zawsze należy też pamiętać, aby wyposażyć malca w odpowiednio dopasowane ochraniacze i kask na rolki. Rolki dla dziewczynki od tych dla chłopców różnią się przede wszystkim designem.

Zobacz także: Czym jest sprawność fizyczna? Jak o nią dbać?

Rolki terenowe, freestylowe czy figurowe? Jaki typ wybrać dla zaawansowanych?

Wśród modeli łyżworolek dla zaawansowanych znaleźć można kilka rodzajów służących do innych typów jazdy.

Jednymi z chętniej wybieranych są rolki do jazdy szybkiej, tzw. szybkościowe. Ich cechą charakterystyczną są duże kółka, o średnicy co najmniej 90 mm, które pozwalają rozwinąć dużą szybkość. Są one też dość twarde, zwykle od 86A, co jeszcze zwiększa ich prędkość, a przy okazji wytrzymałość. Zmniejsza to jednak odporność na wstrząsy, dlatego na takich rolkach najlepiej jeździ się po równym terenie. Wybierając model rolek szybkościowych, warto też zwrócić uwagę na rodzaj buta. Ten wyższy lepiej sprawdzi się u osób dopiero rozpoczynających przygodę z nowym stylem jazdy, niższy przeznaczony jest dla bardziej zaawansowanych.

Innym typem są rolki agresywne, przeznaczone do wykonywania tricków. Umożliwiają to przede wszystkim niewielkie kółka o średnicy ok. 50 do 60 mm. Dodają one rolkom zwrotności i pozwalają np. na zjazdy po barierkach. Rolki wyczynowe zwykle wyposażone są w sztywne buty chroniące stopę i kostkę przed urazami, a także wyjątkowo wytrzymałe, zazwyczaj aluminiowe płozy. Rolki freestylowe są dość podobne do fitnessowych. Różni je sztywniejszy but, a także wyjątkowo ciasne ułożenie kółek, umożliwiające np. zjazdy po poręczach. Nieduże kółka (ok. 80 mm) oraz skrócona płoza zapewniają im większą zwrotność, pozwalającą m.in. na łatwiejsze wykonywanie slalomu. Rolki figurowe i hokejowe to odpowiedź na potrzeby miłośników sportów zimowych, którzy nie chcą z nich rezygnować latem. Są niezwykle podobne do ich pierwowzorów, czyli łyżew. Ciekawą propozycją są też rolki terenowe. Dzięki specyficznej budowie, w tym jedynie dwóm pompowanym kółkom o średnicy aż 150 mm, pozwalają one na podróże w terenie, np. po lesie. Wybór rolek powinien być podyktowany umiejętnościami i preferencjami. Tylko dzięki ich określeniu można wybrać dla siebie idealny model rolek.

Przeczytaj również: Sport - jakie są akcesoria do jego uprawiania?

Jeśli na trening to tylko z PAYBACK! Kupuj niezbędny sprzęt oraz akcesoria do ćwiczeń i zbieraj punkty za zakupy online.