Jakie efekty daje stosowanie obciążników na różnych partiach ciała?

Strona GłównaPAYBACK EkstraSport ● Obciążniki

Obciążniki to rodzaj ciężarków, które zwykle można wygodnie zamocować na kostkach bądź nadgarstkach. Najczęściej zapinane są one na rzepy, co daje duży komfort ćwiczeń. Obciążniki zazwyczaj wypełnia się piaskiem bądź mikrokulkami, które pozwalają im dopasować się do ciała.

Trening z obciążnikami to doskonałe urozmaicenie zwykłych ćwiczeń, a dodatkowe obciążenie pozwala osiągnąć znacznie lepsze efekty. Dobrym pomysłem jest między innymi bieganie z obciążnikami czy używanie ich podczas treningu sportów walki. Jakie obciążniki są najlepsze do efektywnego treningu?

Dlaczego warto wykonywać trening z obciążnikami?

Obciążniki do ćwiczeń to akcesorium pozwalające doskonale wyrzeźbić określone partie ciała. Jednak to nie jedyna ich zaleta. Obciążniki stosowane np. w ćwiczeniach cardio pomagają również skuteczniej spalać tłuszcz. Warto także pamiętać, podczas intensywnych ćwiczeń, nastawionych niemal wyłącznie na spalanie tkanki tłuszczowej, trudno jest wzmocnić i rozbudować mięśnie. Taki efekt zapewnia jednak odpowiednie obciążenie podczas treningu. Dlatego, zakładając na nogi czy ręce ciężarki, można jednocześnie rzeźbić ciało i redukować tkankę tłuszczową.

Stosowanie obciążników na kostki wynosi na nowy poziom nie tylko ćwiczenia na siłowni czy te typowo fitnessowe. Bardzo często stosuje się również obciążenia na kostki do biegania, co podnosi efektywność treningów. Obciążniki na ręce i nogi doskonale sprawdzają się również w przypadku osób uprawiających różne sztuki walki. Ćwiczenia z takim akcesorium podnoszą ogólną sprawność, szybkość i gibkość. Różnicę w jakości treningów łatwo poczuć po zdjęciu dodatkowego ciężaru. Ruchy stają się między innymi znacznie szybsze, a przy tym łatwiejsze do wykonania.

Jakie obciążniki do ćwiczeń wybrać?

Obciążniki do ćwiczeń powinny być przede wszystkim wygodne i nie zsuwać się podczas treningu. Te na nogi muszą mieć dobrze wykonane zapięcie, np. na rzepy, odpowiednio dopasowujące się do kostki. Obciążniki na nadgarstki często wyposażone są w wygodny otwór na kciuk, dzięki czemu stabilnie trzymają się na rękach nawet podczas intensywnych ćwiczeń. W sklepach sportowych znaleźć można również obciążniki w postaci kamizelki, które chętnie stosowane są przez osoby przeprowadzające intensywne treningi biegowe.

Znaczenie przy wyborze odpowiednich obciążników do ćwiczeń ma również materiał, z jakiego zostały wykonane. Obecnie takie akcesorium najczęściej pokryte jest neoprenem, choć zdarzają się również obciążniki z częściami nylonowymi. Takie materiały zapewniają komfort użytkowania, są przyjemne w dotyku i wytrzymałe. Znaczenie ma także plastyczne wypełnienie obciążników. Idealne dopasowanie do anatomii zapewnia szczególnie piasek, choć stosowany często granulat również dobrze sprawdza się w tej roli.

Przed zakupem obciążników zawsze należy wybrać ich ciężar. Należy go dobierać zarówno do poziomu zaawansowania oraz możliwości ćwiczącego, jak i rodzaju treningu. Kamizelki to obciążniki o wadze od 1 kg do nawet 40 kg. Te lżejsze, o wadze do 6 kg, sprawdzają się podczas spaceru czy biegu dla osób początkujących. Zaawansowani mogą już sięgnąć po te o wadze do 15 kg. W przypadku sportów walki dla początkujących odpowiednie są te do 10 kg, a dla zaawansowanych do ok. 18 kg. W sportach typowo siłowych wartości te wynoszą kolejno 18 i 40 kg. Należy jednak pamiętać, że te wartości to górna granica i ciężar zawsze należy dobierać według swojej kondycji.

Podobne podziały wagowe występują w przypadku obciążników na nogi i ręce. Maksymalnym zalecanym ciężarem obciążników na stopy dla biegaczy jest ok. 2 kg, a i to tylko w przypadku osób zaawansowanych. Na początek pomocne mogą być nawet obciążniki poniżej 0,5 kg. Obciążniki na kostki o ciężarze 3 czy 4 kg lepiej sprawdzą się w fitnessie. Te o wadze 5 kg to zdecydowanie wybór dla osób zaawansowanych, posiadających głębszą wiedzę, jak korzystać z takiego akcesorium. Również obciążniki na nadgarstki nie powinny być zbyt ciężkie. W sportach kondycyjnych już obciążenie o wadze 1 kg dla osób początkujących to duże wyzwanie. Obciążniki na ręce 5 kg nie mają też większego sensu, jeśli sport uprawia się amatorsko. Zazwyczaj można je bez trudu zastąpić hantlami, które zapewniają znacznie mniejsze ryzyko kontuzji. Przed doborem odpowiedniego ciężaru warto też poradzić się doświadczonego trenera.

Ważny jest również rozmiar obciążników. Te dostępne w większości sklepów zazwyczaj są uniwersalne, warto jednak upewnić się co do tego jeszcze przed zakupem.


Obciążniki na nadgarstki i kostki czy specjalne kamizelki obciążeniowe mogą przynieść ogromne korzyści w treningu. Ważne jednak, aby odpowiednio je dobrać. W innym przypadku dość łatwo można nabawić się kontuzji, dlatego lepiej nie przesadzać z nadmiernym obciążeniem.


Przeczytaj również: Domowe ćwiczenia – co jest potrzebne do treningu?

Jeśli na trening to tylko z PAYBACK! Kupuj niezbędny sprzęt oraz akcesoria do ćwiczeń i zbieraj punkty za zakupy online.