Czym jest longboard? Jakie są rodzaje? Jaki wybrać?

Strona GłównaPAYBACK EkstraSport ● Longboard

Longboard to specyficzny rodzaj deskorolki, który może mierzyć nawet 150 centymetrów. Chociaż deska longboard przypomina zwykłą deskorolkę, zapewnia większą stabilność i płynność przemieszczania się. Co więcej, to dobry wybór dla osób, które preferują nowocześniejsze style jazdy.

Jazda na longboardzie nie jest szczególnie trudna do opanowania. Aby jednak jeszcze ułatwić ten proces, konieczny będzie odpowiednio dobrany sprzęt. Jak jeździć na longboardzie i jaki model dla początkujących jest najlepszy?

Deska longboard dla początkujących – jak ją wybrać?

Deska longboard dla początkujących musi być dopasowana przede wszystkim do wzrostu i wagi użytkownika. Zakłada się, że longboard do nauki jazdy nie powinien mierzyć mniej niż 1 metr, jednak dla osób szczególnie wysokich lepsze będą jeszcze dłuższe, mające nawet 1,5 metra. Zapewnia to większą stabilność na blacie deski i ułatwia utrzymanie równowagi.

Przeczytaj także: Sport - jakie są akcesoria do jego uprawiania?

Od wagi użytkownika zależy m.in. twardość longboardu, tzw. flex. Twardsza deska jest odpowiedniejsza dla osób o większym ciężarze, gdyż nie wygina się do dołu (takie wygięcie utrudniałoby jazdę). Drobniejsze osoby mogą sięgnąć po bardziej elastyczny model. Waga jeżdżącego może mieć wpływ również na kształt blatu. Cięższym osobom zaleca się takie, w których środek deski tworzy wybrzuszenie. Dzięki temu blat podczas jazdy pozostaje płaski. Użytkownicy o mniejszej wadze mogą wybrać longboard o neutralnym blacie.

Ważny jest także wybór odpowiednich kółek do longboardu. Zwykle najbardziej uniwersalne do jazdy po miejskich, nie zawsze równych powierzchniach, są te o średnicy ok. 70 milimetrów oraz twardości ok. 78–83A. Warto też wybrać kółka o ostrej krawędzi, które zapewnią odpowiednią przyczepność na zakrętach. Szczególnego znaczenia dla początkujących nie mają natomiast takie elementy jak np. łożyska longboardu.

Osoby początkujące, skuszone tanim longboardem, niekiedy wybierają deski z niepewnego źródła lub sprzęty używane. Często nie jest to dobry pomysł, gdyż nowicjusz zwykle nie potrafi ocenić stanu i jakości sprzętu. Longboard najlepiej kupić w profesjonalnym sklepie. Dobry sprzęt, odpowiedni dla osób rozpoczynających swoją przygodę z jazdą na longboardzie, można kupić już za ok. 300 zł. Jaki longboard na początek będzie najlepszy? Wiele osób próbuje dopasować go do określonego stylu jazdy, nie ma to jednak większego sensu. Dopiero po opanowaniu podstaw jazdy na longboardzie warto wybrać jej ulubiony rodzaj. Często można również spotkać się z pytaniem o to, jaki longboard dla dziewczyny lub dziecka będzie najlepszy. W rzeczywistości jednak każda deska powinna być dobierana indywidualnie.

Dowiedz się także: Jakie efekty daje jazda na rowerze? Zalety dla zdrowia

Rodzaje longboardów

Longboardy różnią się od siebie przede wszystkim kształtem. Wyróżnić można deski m.in. o kilku typach blatu. Jednym z najpopularniejszych jest tzw. pintail, czy inaczej „łezka”. Przypomina on nieco deskę surfingową. Ten typ longboardu zazwyczaj bywa też dość długi, dlatego poleca się go osobom początkującym. Inny popularny rodzaj to twin tip, który zwęża się symetrycznie z obu stron. Dość często te modele są również wygięte do góry. Taka deska może być odpowiednia dla początkujących. Warto jednak wybrać odpowiednio długi longboard. Jego wybór będzie też korzystny, jeśli chcemy wykonywać tricki.

Znaczenie może mieć także przekrój pionowy deski longboardowej. Camber, czyli blat z wybrzuszeniem do góry (zwłaszcza ten dość elastyczny), pozwala osiągnąć neutralny efekt cięższym osobom. Z kolei rocker, czyli deska wklęsła pośrodku, doskonale sprawdza się np. we freeridzie. Ciekawym rozwiązaniem jest również longboard elektryczny, sterowany za pomocą pilota, najczęściej bezprzewodowego. Taka deska rozwija prędkość od 15 do 40 km/h i może być doskonałym sposobem na szybkie poruszanie się po mieście. Bateria zazwyczaj pozwala na jazdę od 2 do 5 godzin.

Nauka jazdy na longboardzie – jakie akcesoria wybrać?

Wybierając longboard dla początkujących, nie można zapomnieć o akcesoriach, Szczególnie ważny jest tu zwłaszcza odpowiedni kask, który pozwoli uniknąć groźnych urazów głowy podczas prób. Przyda się również później, np. przy wykonywaniu rozmaitych tricków. Ważne będą też odpowiednie ochraniacze na kolana i łokcie, a nawet rękawiczki longboardowe. Jeśli np. zdecydujemy się na codzienną jazdę na longboardzie tradycyjnym lub elektrycznym, przydatny będzie także odpowiedni plecak sportowy. Musi on dobrze przylegać do pleców, a jednocześnie odprowadzać pot i nie krępować ruchów. Te właściwości zapewni mu starannie opracowany pod tym kątem system nośny. Plecak na longboard przyda się również podczas dłuższych, wyczerpujących treningów.

Przeczytaj także: Na co zwrócić uwagę przy wyborze butów sportowych?


Jazda na longboardzie może być doskonałym sposobem nie tylko na spędzenie wolnego czasu, lecz także na szybkie dotarcie do określonego celu. Ważne jest jednak, aby wybrać odpowiedni model, zachęcający do takiej aktywności.

Jeśli na trening to tylko z PAYBACK! Kupuj niezbędny sprzęt oraz akcesoria do ćwiczeń i zbieraj punkty za zakupy online.