Jakie efekty daje jazda na rowerze? Zalety dla zdrowia

Strona GłównaPAYBACK EkstraSport ● Jazda na rowerze

Jazda na rowerze to doskonały sposób na relaks i aktywne spędzanie wolnego czasu. Nawet półgodzinna wycieczka po najbliższej okolicy daje niesamowite korzyści zdrowotne. Wpływa pozytywnie na układ krążenia, mięśniowy, oddechowy i nerwowy.

Jazda na rowerze, jeśli tylko jest regularna, pomoże w utracie zbędnych kilogramów. Aktywność fizyczna połączona z dietą pozwoli utrzymać szczupłą sylwetkę i zdrowie. Tempo można dostosować do własnych możliwości i potrzeb. Jazda na rowerze jest dostępna dla ludzi w każdym wieku, niezależnie od stanu zdrowia. Jej intensywność można bowiem dostosować do indywidualnych potrzeb i możliwości. Tempo nie musi być forsowne, a czas wycieczki długi, aby dostrzec zalety płynące z tej aktywności. W jaki sposób włączyć ten sport do swojego grafiku dnia? Jakie daje to korzyści zdrowotne?

Jazda na rowerze – sposób na poprawę sylwetki

Dla tych, którzy nie przepadają za intensywnymi ćwiczeniami na siłowni, przejażdżka na rowerze jest dobrą alternatywą. Nawet jazda w wolnym tempie pozwala spalić dużą liczbę kalorii. Szacuje się, że jadąc 15 km/h, spala się około 300 kalorii na każdą przejechaną godzinę. Zwiększenie tempa o 5 km/h pomaga pozbyć się nawet 600 kalorii na godzinę. Oczywiście poruszanie się na wyboistych terenach czy pod górkę jest jeszcze korzystniejsze. Systematyczna jazda nie tylko pomaga zgubić zbędne kilogramy, ale i

Wpływ jazdy na rowerze na serce

Miłośnicy dwóch kółek znacząco poprawiają pracę swojego serca. Statystyki mówią o tym, że regularne szusowanie zmniejsza ryzyko ataków serca nawet o 80%. Każdy wysiłek fizyczny zwiększa pracę serca, co wpływa na lepsze ukrwienie narządów wewnętrznych (nerek, wątroby czy skóry) i mięśni szkieletowych. Rośnie także wartość ciśnienia skurczowego, wprost proporcjonalnie do intensywności wysiłku. Tętno osób, które regularnie ćwiczą, nie rośnie, a spada. Jest to związane z większą wydajnością układu sercowo-naczyniowego. Po pewnym czasie poprawia się również sama struktura serca – zwiększają się jego jamy, dzięki czemu praca tego organu jest bardziej ekonomiczna.


Zainteresuje Cię: Zdrowie - jak o nie dbać? Porady, ciekawostki

Jazda na rowerze a płuca

Regularne wsiadanie na rower zwiększa pojemność płuc. Najlepiej jednak na dłuższe wycieczki wybierać tereny zielone. Jest to uzasadnione mniejszym zanieczyszczeniem powietrza, w tym spalinami samochodowymi.


Przeczytaj również: Kondycja – jak o nią zadbać? Ćwiczenia i porady

Inne zalety jazdy na rowerze

Zalety z jazdy na rowerze można mnożyć. Przede wszystkim jest to znacznie szybszy środek transportu. Unika się w ten sposób godzinnego stania w korkach, tankowania drogiej benzyny oraz możliwości „złapania” infekcji wirusowych od zakatarzonych pasażerów MPK lub PKP. Nie ma szybszego sposobu na dotarcie z miejsca A do B niż dwa kółka. Korzystanie z roweru to także duża oszczędność pieniędzy. Nie wydaje się ich na paliwo czy bilety miesięczne. Jednoślad kupi się już za ok. 500 zł (używany). Jednak nie wolno zapominać o regularnych przeglądach i częstych zmianach niektórych jego części. Ponadto rower zajmuje znacznie mniej miejsca niż samochód w garażu. Można trzymać go na balkonie lub w piwnicy. Co więcej, nie traci się środków finansowych na miejsce parkingowe, którego znalezienie zajmuje często więcej czasu niż sam dojazd. Nierzadko powoduje to frustrację i zwiększa poziom stresu, który jak powszechnie wiadomo, negatywnie odbija się na zdrowiu.

Wycieczki rowerowe pozwalają lepiej poznać swoje najbliższe otoczenie. W ekonomiczny sposób można zwiedzić interesujące miejsca, pobliskie wsie oraz zielone lasy. Odwiedzenie niektórych terenów za pomocą samochodu byłoby niemożliwe. Każdy, kto regularnie korzysta z roweru, wie, że aktywność ta doskonale poprawia także nastrój. Jest to związane ze zwiększonym wydzielaniem hormonów szczęścia, czyli endorfin.

Nie sposób nie wspomnieć o korzyściach środowiskowych. Jazda na rowerze nie przyczynia się do zanieczyszczania środowiska. Nie emituje niekorzystnych dla zdrowia spalin. Nie wymaga również ciągłej wymiany płynów hamulcowych, olejów silnikowych itp.

Jazda na rowerze a rodzina

Wspólna jazda na rowerze z rodziną przyczynia się do zacieśniania więzi i wspólnego spędzania czasu. Takie wycieczki można organizować nawet dla bardzo małych dzieci. Wystarczy tylko wyposażyć się w przyczepkę lub rikszę przystosowaną do przewozu dzieci. Nie mniej ważne jest przekazywanie nawyku aktywności fizycznej własnym pociechom. Taki rodzaj rozrywki jest szczególnie popularny w krajach skandynawskich. Większość rodzin wielodzietnych w Finlandii, Szwecji czy Norwegii regularnie organizuje zielone eskapady za miasto. Jest to wpisane w tradycje rodzinne i sprzyja ekologicznemu trybowi życia.

Jeśli na trening to tylko z PAYBACK! Kupuj niezbędny sprzęt oraz akcesoria do ćwiczeń i zbieraj punkty za zakupy online.