Jak być oszczędnym i wydawać mniej pieniędzy?

Strona GłównaPAYBACK EkstraOszczędzaj z PAYBACK ● Jak być oszczędnym

Oszczędzanie to dobra sprawa – wie o tym niejedna osoba. Jednak wielu z nas uważa, że to trudne zadanie i nie zawsze nam się udaje. A przecież oszczędności pomagają realizować marzenia i zabezpieczają na wypadek różnych zdarzeń losowych. Jak zatem być oszczędnym? Od czego można zacząć?

Bycie oszczędnym nie oznacza wcale odmawiania sobie wszystkiego. Oszczędzać trzeba z głową, aby starczyło pieniędzy na bieżące utrzymanie i jednocześnie można było odłożyć kilka groszy na przyszłość lub spełnienie marzeń. Najważniejsza jest systematyczność oraz zmiana swoich przyzwyczajeń. Jak więc być oszczędnym człowiekiem? Przedstawiamy sprawdzone rozwiązania, które ułatwią ci wyrobienie nawyków umożliwiających szybsze oszczędzanie pieniędzy.

Oszczędzanie pieniędzy – od czego zacząć?

Jak to zostało wyżej wspomniane, aby oszczędzać, wcale nie trzeba sobie wszystkiego odmawiać. Ważne jest odpowiednie zaplanowanie wydatków, aby starczało ci na wszystkie opłaty oraz koszty związane z bieżącym utrzymaniem, a także by możliwe stało się odłożenie pieniędzy. Wiele osób przyznaje, że najtrudniej jest im w ogóle zacząć oszczędzać. Ważne jest, aby podjąć konkretną decyzję i się jej trzymać. Oszczędzanie warto rozpocząć od małych kroczków, np. odkładania 5 zł lub np. określonego procentu z reszty z codziennych zakupów. W ten sposób zbierzesz fundusze np. na wycieczkę lub coś, na co zazwyczaj domowy budżet nie pozwala. Z czasem można zwiększać te kwoty, by suma oszczędności cały czas rosła.

Istotna jest też systematyczność – w innym przypadku zaoszczędzenie konkretnej sumy będzie trudniejsze i potrwa dłużej, co może całkowicie zniechęcić do oszczędzania.

Z czasem, kiedy już wyrobisz sobie nawyk oszczędzania, odkładanie na przyszłość lub jakiś konkretny cel powinieneś uwzględnić w domowym budżecie. Pozwoli ci to na jeszcze szybsze i regularne zbieranie pieniędzy.

Zainteresuje Cię: Oszczędzanie dla dziecka

Zmiana nawyków zakupowych – przyjrzyj się dokładnie swoim wydatkom

Kolejnym krokiem ku byciu oszczędnym jest przyjrzenie się bliżej wydatkom. Chodzi tutaj zarówno o regularne opłaty, jak i zakupy (te codzienne i okazjonalne). Przy opłatach stałych możesz postarać się o renegocjację umów. Chodzi tutaj głównie o media, takie jak woda prąd czy gaz, a także abonament na telefon oraz Internet. Oszczędź również na zużyciu niektórych mediów, np. zakręcając wodę przy myciu zębów lub gasząc światło po wyjściu z danego pomieszczenia.

Jeżeli chcesz być jeszcze bardziej oszczędny, przyjrzyj się bliżej temu, co kupujesz na co dzień. Jak się okazuje, to właśnie codzienne zakupy pochłaniają znaczną część domowego budżetu. Różnego rodzaju analizy pokazują, że zazwyczaj kupujemy za dużo żywności, która się później marnuje i jest wyrzucana. Chodzi tutaj głównie o produkty z krótkim terminem ważności, takie jak owoce i warzywa lub też mięsa. Dlatego tak często zaleca się robienie zakupów wraz z wcześniej przygotowaną listą. Pamiętaj, aby sporządzić ją po przejrzeniu zawartości szafek czy lodówki. Pozwoli ci to uniknąć dublowania produktów, które już masz w domu. Ułatwieniem podczas przygotowywania listy jest aplikacja PAYBACK. Ma ona specjalną zakładkę, w której możesz zapisać wszystkie potrzebne produkty oraz zadania do wykonania, a następnie odhaczać załatwione rzeczy.

Przeczytaj również: Jak odłożyć i nie wydawać pieniądzy?

W oszczędzaniu korzystaj z produktów bankowych

Kiedy oszczędzanie na zakupach dopracujesz już do perfekcji, możesz zainteresować się produktami oferowanymi przez banki. Korzystaj z nich, a twoje pieniądze będą pracować i się pomnażać. To z kolei pozwoli uniknąć sytuacji, gdy trzymane w domu fundusze tracą na wartości. Do podstawowych produktów finansowych tego typu należą konta oszczędnościowe. Działają one na podobnej zasadzie jak zwykłe konta, z tym że zazwyczaj mają ograniczoną liczbę darmowych wypłat lub przelewów na inne konta. Kolejna grupa produktów to lokaty.

Decydując się na nie, pamiętaj, że pieniądze są wtedy zamrożone – nie można z nich dowolnie korzystać. Wolno ci je podjąć dopiero po zakończeniu okresu lokaty. Jeżeli zrobisz to wcześniej, stracisz odsetki umowne.

Wybierając odpowiedni produkt finansowy, zawsze możesz skonsultować się z pracownikiem banku. Taką opcję oferują m.in. banki w Programie Bonusowym PAYBACK. Kiedy już zdecydujesz się na konkretną usługę, przed podpisaniem umowy sprawdź dostępność kuponów na stronie Programu lub w aplikacji. Aktywując wybrany kupon i spełniając wszystkie warunki w nim opisane, zyskasz dodatkowe punkty PAYBACK. Przybliżą cię one do odebrania wybranej nagrody w naszym Programie.

Zacznij oszczędzać dzięki punktom PAYBACK