Czym jest karimata? Jaką wybrać? Jakie są rodzaje?

Strona GłównaPAYBACK EkstraSport ● Karimata

Karimata to chętnie wybierane rozwiązanie na biwak, szczególnie latem. Popularność zawdzięcza głównie swojemu niewielkiemu ciężarowi oraz wytrzymałości. Jej zaletą jest również niewysoka cena. Niestety, karimata prawdopodobnie nie sprawdzi się na nierównym podłożu.

Obecnie istnieje kilka typów tej maty, w tym karimata składana, znacznie wygodniejsza w transporcie niż klasyczny model. Karimaty powinny też doskonale sprawdzić się na plaży. Jaką wybrać i kiedy lepiej zastąpić ją materacem lub matą samopompującą?

Co to jest karimata?

Karimata jest rodzajem maty wykonanym zazwyczaj z tworzywa sztucznego, najczęściej pianki PU (poliuretanowej), PE (polietylenowej lub polietenowej), a także EVA (kopolimeru etylenu i octanu winylu). Tego typu karimaty do spania były pierwszymi na rynku.

Dzięki zdolności termoizolacji często wykorzystywana jest podczas nocowania pod namiotem. Niektóre z mat mają z jednej strony dodatkową, aluminiową warstwę, która jeszcze lepiej izoluje od chłodu. Tego typu karimaty nazywa się niekiedy alumatami. Są one nieco cieńsze od modeli piankowych, za to znacznie lżejsze i poręczniejsze.

Na rynku znaleźć można również karimatę wojskową, wykonaną z mieszanki wełny albo z filcu. Nie jest ona tak sztywna, jak klasyczny model, jednak bardzo dobrze izoluje. Doskonale sprawdza się w połączeniu z karimatą piankową.

Zalety i wady karimaty

Zalety i wady karimaty zależą m.in. od jej typu. W porównaniu do innych produktów takie posłania są najczęściej dość lekkie. Warto przy tym pamiętać, że najlżejsze będą te piankowe. Dużo zależy też od grubości karimaty. Cieńsze modele są co prawda lżejsze, jednak często mniej wygodne, zwłaszcza na nierównym podłożu. Tego typu produkty mogą też sprawdzić się jako karimata na plażę lub przy wykonywaniu niektórych ćwiczeń, np. jogi czy pilatesu, w których niezwykle ważna jest stabilizacja i równowaga ciała. Grubsze karimaty, choć cięższe, będą lepsze do spania na nierównym podłożu albo do intensywnych treningów w pozycji leżącej. Dużą zaletą większości karimat jest stosunkowo niska cena i wysoka wytrzymałość. Znaczenie ma również szeroka dostępność. Taki rodzaj maty kupić można nie tylko w sklepach sportowych czy turystycznych, lecz także w supermarketach.

Sporą wadę większości karimat stanowi natomiast ich nieporęczność. Zazwyczaj turystyczną karimatę można jedynie zwinąć, dlatego trudno ją zmieścić do plecaka. Z tego powodu prawdopodobnie niezbędny będzie zakup specjalnego pokrowca, bo najczęściej transportuje się ją na zewnątrz bagażu. Na rynku dostępne są także karimaty składane w kostkę, jednak zwykle są one cięższe od tych tradycyjnych. Służą nie tyle do zapewnienia komfortu snu, ile do izolacji, nie powinno się zatem stosować ich samodzielnie. Warto również zwrócić uwagę na wygodę karimaty jako posłania pod namiot. Mata nie zawsze się sprawdzi, szczególnie cienka karimata plażowa, która ma grubość od 1 do 1,6 cm. Jej izolacja też nie jest szczególnie skuteczna.

Karimata, mata samopompująca czy materac – co wybrać?

Karimata to wybór ekonomiczny, który nie obciąży nadmiernie bagażu. Jednak inne opcje często znacznie lepiej sprawdzą się w podróży, szczególnie w trudniejszych warunkach. Jednym z najczęściej wybieranych posłań jest tradycyjny materac turystyczny. Zwykle nie jest on szczególnie ciężki, a przy tym nie zajmuje dużo miejsca w plecaku. Jego grubość po napompowaniu zazwyczaj wynosi ok. 12 cm, dzięki czemu zapewnia nie tylko wygodę niezależnie od podłoża, na jakim leży, lecz także bardzo dobrą izolację. Materac ma jednak dwa spore minusy. Kłopotliwe może być np. jego pompowanie. Da się to zrobić bez użycia narzędzi, jednak ze względu na jego rozmiary jest to dość męczące. Można też wykorzystać pompkę, jednak będzie ona stanowiła dodatkowy bagaż. Drugim problemem jest to, że jeśli materac zostanie uszkodzony, stanie się bezużyteczny.

Kolejną opcją jest mata samopompująca. Jej pompowanie nie sprawia problemu ze względu na automatyczny mechanizm. To niezwykle poręczny produkt, nie zajmuje bowiem wiele miejsca, ani nie waży dużo. Zapewnia również doskonałą izolację od podłoża i pełen komfort snu. Dla osób wymagających oraz dzieci może to być zatem lepszy wybór niż karimata czy nawet materac. Niektóre z nich mają specjalne napy, dzięki czemu da się z nich stworzyć matę dwuosobową. Problem stanowi natomiast – podobnie jak w przypadku materaca – możliwość uszkodzenia. Należy pamiętać, że o ile pompowanie takiej maty zajmuje chwilę, spuszczenie z niej powietrza nie jest już takie proste. Wiele osób odstrasza również jej wysoka cena. Nawet bardzo gruba karimata do spania nie zapewni takiego komfortu, jak mata samopompująca czy dmuchany materac. Jest za to znacznie bardziej ekonomiczna, a przy tym lekka. Wybór zależy więc od upodobań i typu wyprawy.

Zobacz także: Jaki plecak sportowy wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jeśli na trening to tylko z PAYBACK! Kupuj niezbędny sprzęt oraz akcesoria do ćwiczeń i zbieraj punkty za zakupy online.