Jakie są zasady piłki nożnej? Historia, przepisy

Strona GłównaPAYBACK EkstraSport ● Piłka nożna

Piłka nożna uznawana jest za najpopularniejszą dyscyplinę sportową na świecie. Szacuje się bowiem, że mecze piłki nożnej ogląda około czterech miliardów ludzi. Jaka jest jej historia, typy i przepisy?

Na świecie prawdopodobnie nie ma osoby, która nie wiedziałaby, czym jest piłka nożna (potocznie nazywana „nogą”). Dyscyplina posiada swoich fanów prawie w każdym kraju i uznawana jest za najczęściej oglądany i uprawiany sport w historii. Według badań co roku w różnorodnych turniejach piłki nożnej gra około 260 milionów zawodników, a sędziuje im około 5 milionów arbitrów zrzeszonych w ponad 200 lokalnych związkach FIFA (Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej). Grają w nią zarówno dzieci, jak i dorośli, profesjonaliści i amatorzy, kobiety i mężczyźni.


Przeczytaj także: Kondycja – jak o nią zadbać? Ćwiczenia i porady

Podstawowe informacje na temat piłki nożnej

W każdym meczu piłki nożnej rywalizują ze sobą dwie drużyny, po jedenaście zawodników w każdej. Każdy zespół składa się z obrońców, pomocników i napastników oraz bramkarza. Celem gry jest umieszczenie piłki w bramce przeciwnika. Zwycięża ta drużyna, która w ciągu 90 minut (czyli dwóch połów po 45 minut) zdobędzie więcej bramek (tj. więcej razy umieści piłkę w bramce przeciwnej drużyny). Oficjalne mecze piłki nożnej odbywają się zazwyczaj na prostokątnym, pokrytym murawą boisku o wymiarach 68 metrów szerokości oraz 105 metrów długości. W przypadku nieoficjalnych boisk (np. przy szkołach czy na osiedlowych podwórkach) wymiary te mogą być znacznie mniejsze, jednakże teren do gry nigdy nie może być kwadratowy. Ważne są również zasady dotyczące piłki. Oficjalne zawody rozgrywane są piłką o obwodzie nie mniejszym niż 68 i nie większym niż 70 centymetrów. Jej masa powinna wynosić od 410 do 450 gramów, a ciśnienie musi mieścić się między 0,6, a 1,1 atmosfery.

Lubisz grać w piłke nożną na komputerze? Sprawdź jak zdobyć Fifa points na PC dzięki punktom PAYBACK>>

Historia piłki nożnej

Początków piłki nożnej doszukiwać się można jeszcze w starożytnych cywilizacjach. Kopanie stworzonej z dostępnych produktów (np. skóry, pęcherzy, słomy) piłki było popularną rozrywką już chociażby w starożytnym Rzymie. Nie wiadomo dokładnie, jak dyscyplina ta dotarła do Wielkiej Brytanii, ale to właśnie tam na początku XIX wieku pojawiła się moda na amatorskie turnieje piłki nożnej. Prawdziwy przełom nastąpił, gdy w 1848 roku w Cambridge spisano jej pierwsze oficjalne zasady. Dyscypliną olimpijską stała się ona w 1900 roku. Co roku organizowane są jednak liczne mniej lub bardziej znane turnieje piłki nożnej. Do najpopularniejszych z nich należy Liga Mistrzów i Klubowe Mistrzostwa Świata (w której udział biorą kluby sportowe) oraz mistrzostwa Europy i świata (w której rywalizują reprezentacje państw). W „nogę” grają głównie mężczyźni. Jednakże mniej popularna piłka nożna kobiet stała się w 1996 roku dyscypliną olimpijską.

Sprawdź też: Jak wybrać buty sportowe?

Najważniejsze zasady w piłce nożnej

Wiadomości o piłce nożnej są jednymi z najczęściej wyszukiwanych informacji sportowych w Internecie. Nie każdy jednak zna wszystkie oficjalne przepisy tej uwielbianej przez miliony gry. Jakie są najważniejsze zasady piłki nożnej i co warto o niej wiedzieć?

  • WYKROCZENIA – Za wszelkie wykroczenia (nieczyste zagranie, agresję etc.) zawodnik może zostać ukarany przez sędziego kartką. Żółta oznacza ostrzeżenie, dwie w ciągu jednego meczu wykluczenie z dalszej gry. Kartka czerwona nakazuje zawodnikowi natychmiastowe opuszczenie boiska i zakaz dalszej gry w danym meczu.
  • FAULE – Piłka nożna wolna jest od agresji. Zabronione jest wszelkie przepychanie, szarpanie czy inne akty niesportowego zachowania wobec przeciwnika, a także nieprzepisowe odebranie piłki innemu zawodnikowi czy też blokowanie go w grze. Gdy dojdzie do faulu, drużynie poszkodowanego zawodnika przysługuje rzut karny.
  • RZUT KARNY I WZNOWIENIE GRY – Rzut karny przysługuje drużynie, której zawodnik został sfaulowany lub w momencie, gdy piłka opuściła boisko poza końcową linię z winy zawodnika przeciwnej drużyny. Rzut karny wykonuje się z jedenastu metrów od bramki. W przypadku, gdy piłka opuści boisko poza końcową linię, ale jako ostatni dotknie ją zawodnik drużyny z danej połowy, grę wznawia bramkarz, stojąc 5 metrów od bramki.
  • DOTYKANIE PIŁKI – Według zasad w piłce nożnej piłki rękoma dotknąć może jedynie bramkarz. Pozostali zawodnicy mogą mieć z nią kontakt jedynie za pomocą nóg (zarówno stóp, jak i kolan etc.) oraz głowy.
  • SPALONY – następuje wówczas, gdy w trakcie podania piłkarz znajduje się po stronie boiska, która należy do zawodników z drużyny przeciwnej i gdy jest on bliżej linii bramki drużyny przeciwnej niż piłka oraz bliżej niż zawodnik z drugiego zespołu.

Dowiedz się także, jak wybrać piłkę do siatkówki.

Jeśli na trening to tylko z PAYBACK! Kupuj niezbędny sprzęt oraz akcesoria do ćwiczeń i zbieraj punkty za zakupy online.