Jak działa torba termiczna? Jakie są rodzaje?

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Torba termiczna

Torbę termiczną warto mieć ze sobą, udając się do sklepu z mrożonkami. Przydaje się na plaży, chroni jedzenie i napoje przed warunkami termicznymi panującymi na zewnątrz. Większość toreb termicznych spełnia swoją funkcję dzięki wkładom chłodzącym.

Torby termiczne różnią się między sobą pojemnością. Najmniejsze egzemplarze służą do przechowywania napojów, wyglądają jak zwykła torba na ramię. Większe torby, np. w formie kuferka, mogą mieć pojemność nawet 25 l.

Czym jest torba termoizolacyjna?

Wybierając się do sklepu z mrożonkami bądź na piknik, warto zabrać ze sobą coś, co pozwoli zachować odpowiednią temperaturę przenoszonej żywności – w tej roli sprawdza się torba termiczna. Służy ona do przechowywania jedzenia oraz napojów, oddziela je od warunków termicznych panujących na zewnątrz. Można do niej zapakować nie tylko schłodzone wcześniej produkty, nadaje się również do transportu gorących posiłków. Torba termiczna na ciepły lunch to rozwiązanie, w które warto zainwestować, gdy za oknem jest zimno i mokro.

Torby termiczne dostępne aktualnie na rynku nie zawsze wyglądają identycznie. Różnią się wielkością (mogą mieć pojemność od 1 do 25 l), funkcjonalnością, kolorem. Większość z nich powstaje z impregnowanych tkanin sztucznych, dzięki czemu niczym nie różnią się od innych toreb na zakupy lub na piknik. Swoje właściwości zawdzięczają wewnętrznej warstwie izolacyjnej, która jest jak najbardziej bezpieczna dla użytkownika. Nie wchodzi w reakcje ze znajdującą się w torbie żywnością, nie wpływa na jej skład czy też smak. Co ważne, wyściełające wnętrze torby tworzywo łatwo utrzymać w czystości, nie chłonie ono zapachu jedzenia. Niektóre modele mają usztywniane boki, dzięki czemu nie zmieniają kształtu po odłożeniu na stół. Większość z nich zamykana jest na suwak. To wszystko sprawia, że torby termiczne na jedzenie są wyjątkowo proste w użytkowaniu.

Torba termoizolacyjna – jak działa?

Torby chłodzące spełniają swoją funkcję dzięki specjalnym wkładom. Niektórzy producenci dołączają je do torby, innym razem trzeba je dokupić. Są to żelowe lub wykonane z tworzywa wkłady, które przed użyciem należy co najmniej na kilka godzin włożyć do zamrażalki.

Następnie umieszcza się w specjalnej kieszonce w torbie jedzenia. Zamiast wkładu chłodzącego można użyć plastikowego woreczka wypełnionego lodem. Dostępne są również torby termiczne na jedzenie, które działają dzięki zasilaniu (o napięciu 12 V) z gniazda zapalniczki samochodowej. Najmniej popularne są torby, które korzystają z zasilania sieciowego.

Jak długo torba termiczna trzyma chłód? To pytanie, na które warto znaleźć odpowiedź przed planowanym piknikiem. Torby różnią się między sobą wydajnością chłodzenia. Pozwalają na utrzymanie niskiej temperatury od kilkudziesięciu minut do kilkunastu godzin.

Ponadto bez względu na sposób działania torby należy mieć świadomość, że nie jest ona przeznaczona do długotrwałego przechowywania mrożonek czy lodów, nie zastąpi zamrażarki. Panująca w niej temperatura nie spada poniżej 0℃.

Rodzaje toreb termoizolacyjnych

Najtańszym wariantem torby izolacyjnej jest rodzaj plastikowej siatki, którą można zakupić w każdym sklepie z mrożonkami. Wykonana jest z tworzywa o zwiększonej wytrzymałości, wystarcza na dłużej niż proponowane przy kasie w sklepie zwykłe torby na zakupy. Zamykana jest na strunę. Poza tym jest lekka, szczelna, tania i mrozoodporna. Przez kilkadziesiąt minut chroni jedzenie przed niesprzyjającymi warunkami panującymi na zewnątrz. Niestety nie sprawdzi się jako torba termiczna piknikowa.

Zdecydowanie bardziej popularne są torby termiczne, które wyglądają jak zwykłe torby noszone na ramię. Są wygodne i sprawdzają się w trakcie krótkiego pobytu na plaży. Można umieścić w nich butelki z napojami. Dzięki nim nie trzeba przepłacać za wodę sprzedawaną w barach na piasku. Ten model może pełnić też funkcję torby termicznej na leki.

Dużym zainteresowaniem cieszą się również torby termiczne w kształcie kuferka, mają one solidną budowę i pojemność min. 8 l. Można umieścić w nich nie tylko napoje, nadają się do przechowywania przekąsek i innych smakołyków.

W sklepach znaleźć też można torby na pojedyncze butelki. Jest to rozwiązanie, z którego warto korzystać w upalne dni, gdy łyk chłodnej wody jest na wagę złota. Osobny rodzaj toreb termicznych stanową te przeznaczone do przechowywania dziecięcej butelki. Jest to duże udogodnienie, szczególnie w trakcie miesięcy zimowych, gdy bez odpowiedniej osłony ciepła herbatka szybko zamienia się w zimny napój.

Na uwagę zasługują torby termiczne w formie plecaka i na rower. Ciekawym rozwiązaniem jest torba termiczna dołączona do krzesełka turystycznego. Na takim krzesełku może usiąść użytkownik z masą ciała do 100 kg. Jest to gadżet bardzo wygodny w użytkowaniu. Po złożeniu siedzisko można przenosić w ręku, na ramieniu lub na plecach. Sprawdza się ono podczas wypraw szlakami górskimi, można zabrać je na camping.

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.