Klasyfikacja PEGI – co to jest? Co oznaczają przypisane do niej symbole?

Strona GłównaPAYBACK EkstraCiekawostki ● PEGI

Kupując grę – czy to dla siebie, czy dla dziecka – na opakowaniu możesz zauważyć oznaczenie PEGI, a przy nim cyfrę i dodatkowe symbole. Dzięki tej klasyfikacji o wiele łatwiej stwierdzić, czy wybrana gra będzie odpowiednia dla danej osoby.

Kierowanie się klasyfikacją PEGI jest szczególnie istotne w przypadku gier dla dzieci. Ma to duże znaczenie także dla osób wrażliwych na niektóre czynniki, np. bojących się określonych kwestii oraz takich, które nie chcą grać w tytuły, w których występuje przemoc lub inne negatywne zachowania. Czym jednak dokładnie jest PEGI? Jak odczytywać poszczególne oznaczenia PEGI?

Co to jest PEGI?

Zastanawiasz się, co to PEGI? Mówiąc najprościej, jest klasyfikacją wiekową dotycząca gier komputerowych i na konsole. Została stworzona po to, by producenci mogli z góry określić, dla jakiej grupy odbiorców dana produkcja jest przeznaczona. Nazwa ta to skrót od angielskich słów Pan European Game Information, co tłumaczy się jako ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier. Powstał on w 2003 roku i obecnie stosowany jest w 39 krajach. W państwach położonych poza Europą często wykorzystuje się klasyfikacje o innych nazwach, ale ich założenia są zbliżone do tych, które wyróżniają PEGI. Symbole klasyfikacji PEGI są podzielone na dwa rodzaje – pierwszy z nich to cyfra oznaczająca minimalny wiek osoby, która może korzystać z danej pozycji. Druga część znaczka na grach wskazuje, jakie treści mogą pojawić się w danej produkcji, np. przemoc, strach czy dyskryminacja.

Warto tutaj wspomnieć, że gry klasyfikowane przez specjalistów, którzy wskazują producentowi, jakie oznaczenie powinno znaleźć się na opakowaniu. Jeżeli wydawca nie dostosuje się do tych zaleceń i na opakowaniu znajdzie się niższy wiek niż zalecany, może zostać na niego nałożona kara pieniężna.

Jak odczytywać symbole PEGI?

Klasyfikacja PEGI zawiera pięć kategorii wiekowych:

  • PEGI 3 – to gry bez ograniczeń wiekowych. Przeznaczone są dla wszystkich graczy, niezależnie od ich wieku. Nie powinny zawierać elementów nieodpowiednich dla małych dzieci, np. wywołujących strach, wulgaryzmów, przemocy itp.;
  • PEGI 7 – gry dla dzieci w wieku od 7 lat. W produkcjach z tej kategorii pojawiają się głośne dźwięki lub sceny, które mogą być straszne dla najmłodszych, ale ogólne założenia są takie same, jak w przypadku grupy PEGI 3;
  • PEGI 12 – w grach przeznaczonych dla dzieci powyżej 12. roku życia mogą pojawić się sceny przemocy o bardziej realistycznym charakterze. Przemoc jest tutaj skierowana zazwyczaj w stronę postaci nierzeczywistych. Może też pojawić się nagość i łagodniejsze wulgaryzmy;
  • PEGI 16 – gry przeznaczone dla odbiorców powyżej 16. roku życia. Mogą się w nich znaleźć realistyczne przedstawienia aktywności seksualnej i przemocy, a także elementy związane z używkami czy popełnianiem przestępstw;
  • PEGI 18 – to gry przeznaczone wyłącznie dla dorosłych odbiorców.

Karty prepaid do Sony PlayStation Network w Programie PAYBACK
Sony PlayStation Network
Wszystko co musisz wiedzieć
Wybór prezentu dla fanów Nintendo
Karty podarunkowa Nintendo
Dostępne w PAYBACK
Karty przedpłacone MSXBOX wkrótce trafią do PAYBACK!
Karty przedpłacone MSXBOX
Wkrótce w PAYBACK

Symbole graficzne w oznaczeniach PEGI

Warto wspomnieć, że oznaczenie PEGI 3 i PEGI 7 są umieszczone na zielonym tle, PEGI 12 i PEGI 16 na pomarańczowym, z kolei PEGI 18 ma czerwone tło. Obok oznaczeń wiekowych na opakowaniach gier pojawiają się także symbole graficzne PEGI, wskazują one odpowiednio, że w danej produkcji może się pojawić:

  • przemoc;
  • seks;
  • dyskryminacja;
  • narkotyki;
  • strach;
  • wulgarny język;
  • hazard;
  • gra online;
  • zakupy w grze.

Gdzie jeszcze stosowane są klasyfikacje wiekowe? Co warto o nich wiedzieć?

Klasyfikacje wiekowe można także spotkać, kupując inne produkty, zarówno te realne, jak i wirtualne. Najczęściej dotyczą one produktów dla dzieci, takich jak zabawki. Chodzi tutaj przede wszystkim o dostosowanie ich poziomu zaawansowania do ogólnego stopnia rozwoju dziecka. W przypadku bardzo małych dzieci klasyfikacja ma za zadanie wskazać, jakie przedmioty mogą stwarzać zagrożenie. Zazwyczaj dotyczy to produktów dla maluchów poniżej 3. roku życia. Również wybierając filmy i programy dla dzieci, warto kierować się wskazaną przez wydawcę publikacji oceną przynależności do danej grupy wiekowej. Każdy film powinien mieć oznaczenie wieku. Niezależnie od tego, czy oglądasz go w kinie, telewizji, czy na platformie streamingowej.

Jak się okazuje, to właśnie platformy streamingowe w ostatnim czasie cieszą się dużą popularnością. Część z nich umożliwia utworzenie konta dla dziecka, gdzie wyświetlane są jedynie treści odpowiednie do jego wieku. Jeżeli nie ma takiej opcji, zawsze kontroluj, co ogląda twoja pociecha.

Pamiętaj też, że będąc uczestnikiem Programu, masz możliwość korzystania z voucherów do tego typu platform, w tym do CDA. To ciekawy sposób na wykorzystanie zgromadzonych punktów PAYBACK. Taki voucher możesz wykorzystać samodzielnie lub dać komuś w prezencie. W zależności od swoich potrzeb wybierz voucher na 1 miesiąc lub 3 miesiące konta premium.

Dołącz do PAYBACK i zbieraj °punkty kupując online lub tankując paliwo