Jakie są rodzaje gier komputerowych?

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Gry komputerowe

Świat gier komputerowych nie jest jednolity. Miłośnicy tej formy aktywności mają do wyboru m.in. gry strategiczne, logiczne, przygodowe oraz edukacyjne. Co roku na rynku pojawiają się kolejne tytuły, które zdobywają szerokie grono fanów na całym świecie.

Gry komputerowe potrafią wciągnąć bez reszty. Ciekawa fabuła, wartka akcja i oryginalni bohaterowie to tylko niektóre powody, dla których dorośli i dzieci tak chętnie sięgają po tę formę rozrywki. Ta pasja oznacza także większe wymagania sprzętowe – komputery miłośników gier mają zazwyczaj lepszą kartę graficzną i są wyposażone w takie akcesoria jak klawiatura i mysz gamingowa, specjalne słuchawki dla graczy. Sprawdź, jakie korzyści z zakupu tych elementów mogą czerpać posiadacze karty PAYBACK.

Gry komputerowe i ich rodzaje

Świat gier komputerowych jest bardzo rozbudowany. Ze względu na wykorzystywaną technologię można wyróżnić:

 • gry PC;
 • gry na PC online;
 • gry na konsole (także mobilne);
 • gry na telefon.

Gry komputerowe dzielą się też na kilka rodzajów, wśród których należy wymienić:

 • gry strategiczne i zręcznościowe;
 • gry fabularne i przygodowe;
 • gry sportowe i symulatory;
 • gry logiczne i edukacyjne.

Znawcy tematu zapewniają, że każdy z wymienionych rodzajów dzieli się na kilka lub nawet kilkanaście kolejnych gatunków. W tym różnorodnym świecie każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy gier tworzą społeczność, która nie ogranicza się wyłącznie do wirtualnego świata – spotykają się podczas targów, zawodów i konwentów typu cosplay, podczas których przebierają się za swoich ulubionych bohaterów.

Sprawdź jakie są dodatki do The Sims 4 i jak je zdobyć za punkty PAYBACK>>

Dlaczego nie można zatrzymać gry multiplayer

Gry PC strategiczne i zręcznościowe

Gry PC strategiczne wymagają dużego zaangażowania i przede wszystkim czasu. Mogą trwać kilka tygodni lub nawet miesięcy, podczas których gracz zarządza wirtualnym państwem lub organizacją i stara się jak najlepiej pokierować ich rozwojem. Taka gra wymaga codziennego, regularnego kontrolowania sytuacji – osoby, które grają z poziomu przeglądarki, codziennie logują się do gry, aby podejmować kolejne strategiczne decyzje. Te produkcje zwykle nie wyróżniają się zbyt rozbudowaną grafiką.

Gry zręcznościowe nie wymagają tak dużego nakładu czasowego, a najważniejszą rolę odgrywa tutaj refleks i sprawność manualna. W tej kategorii najpopularniejsze są gry PC „strzelanki”, takie jak „Battlefield 1” czy seria „Call of Duty”, które wymagają klawiatury i myszy gamingowej o bardzo dobrych parametrach. Do tzw. zręcznościówek zaliczają się też takie kultowe tytuły jak „Mortal Kombat” i „Super Mario Bros”.

Gry fabularne i przygodowe

Fabuła ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o gry PC RPG. W tytułach należących do tego gatunku można stworzyć własną postać, wykonywać określone misje i zbierać coraz lepsze wyposażenie. Kluczowym elementem jest kreacja bohatera, w którego wciela się gracz i z którym może się utożsamić. Grafika nie odgrywa tutaj kluczowej roli, jednak w najnowszych produkcjach ten element jest bardzo dopracowany.

Gry komputerowe przygodowe dają ci możliwość wcielenia się w poszukiwacza skarbów lub archeologa, który eksploruje nieznane krainy i na każdym kroku trafia na ciekawe znaleziska. Podobnie jak w grach PC RPG, także w tym przypadku duży nacisk położony jest na fabułę. Jednym z największych przygodowych hitów wśród graczy był „Tomb Raider” z niezapomnianą Larą Croft. Produkcja wyróżnia się grafiką na wysokim poziomie i doczekała się nawet kinowej ekranizacji.

Gry sportowe i symulatory

Gry komputerowe sportowe – jak sama nazwa wskazuje – pozwalają graczom wcielić się w zawodników różnych dyscyplin sportowych, rozgrywać mecze i zdobywać kolejne trofea. Produkcje te wymagają dużej zręczności oraz sprawnych akcesoriów komputerowych (myszka i klawiatura dla graczy). Wśród popularnych tytułów warto wymienić m.in. „Skoki narciarskie” i „FIFĘ”, której kolejne części regularnie pojawiają się na rynku. Grafika w najnowszej edycji gry imitującej mecze piłki nożnej jest na tyle zaawansowana, że pojawiające się w niej postacie do złudzenia przypominają żywe osoby. Trzeba jednak pamiętać, że takie gry mają większe wymagania sprzętowe.


Zobacz czym są rękawiczki do komputera dla graczy

Gry symulacyjne to nie tylko rozrywka. Wielu zawodowych pilotów rozpoczynało swoje kariery od grania we „Flight Simulator” – ta produkcja pozwala usiąść za sterami wirtualnego samolotu, latać wybranymi maszynami i kontrolować wszystkie niezbędne parametry. Na rynku gier można znaleźć różnego rodzaju symulacje m.in.: lotu w kosmos lub jazdy samochodem. Co ważne, symulatory nie dotyczą wyłącznie pojazdów, ale także takich obszarów jak życie rodzinne czy praca na roli. Wystarczy spojrzeć na to, jak dużą popularnością cieszą się np. gry „The Sims” i „Farming Simulator”.

Gry logiczne i edukacyjne

Gry logiczne to komputerowy odpowiednik popularnych planszówek. Logika i spryt to podstawowe umiejętności, które gracz wykorzystuje i może doskonalić dzięki zabawie. Ogromną zaletą takich produkcji są niewygórowane wymagania sprzętowe – nie trzeba kupować drogiej karty graficznej, aby czerpać radość z intelektualnej rozrywki. Dzięki podziałowi na krótkie rundy lub tury gracz nie spędza długich godzin przed ekranem komputera. Co istotne, wiele gier tego typu można bez problemu pobrać na smartfona i umilić sobie czas spędzony np. w komunikacji miejskiej.

Rodzice często zastanawiają się, jakie gry komputerowe dla dzieci będą najbardziej odpowiednie. Producenci gier PC mają szeroką ofertę gier edukacyjnych. Ich tematyka jest zróżnicowana, jednak wszystkim tytułom przyświecają te same cele: nauka i rozwój umiejętności takich jak logiczne myślenie i spostrzegawczość. W grach edukacyjnych przeznaczonych dla najmłodszych można znaleźć m.in.:

 • puzzle,

 • krzyżówki,

 • zagadki,

 • proste gry zręcznościowe.


Gry komputerowe pomagają dzieciom w nauce języków obcych i kształtują wiele kompetencji, które są kluczowe na wczesnym etapie rozwoju. Dzięki atrakcyjnej formie można łatwiej i skuteczniej zmobilizować najmłodszych do nauki, a rodzice zyskują pewność, że czas spędzony przed komputerem jest wartościowy dla ich pociech.

Jak grać i zbierać punkty PAYBACK?

Istnieje wiele powodów, dla których miłośnicy gier komputerowych mogą zostać aktywnymi uczestnikami Programu. Oto najważniejsze z nich:

 • Wśród partnerów PAYBACK są najlepsze sklepy z akcesoriami komputerowymi (Media Expert, Media Markt, RTV Euro AGD) i dystrybutorzy oprogramowania. Każdy zakup online to kolejne punkty PAYBACK.

 • Zgromadzone punkty możesz wymienić na atrakcyjne nagrody rzeczowe, wśród których są akcesoria komputerowe takie jak mysz dla graczy, słuchawki lub klawiatura gamingowa wyposażona w szereg przydatnych funkcji.

 • Aktywując kupon promocyjny, możesz zdobyć nawet pięć razy więcej punktów za zakupy akcesoriów komputerowych u partnerów Programu.

 • Możesz zbierać punkty za zakupy na platformie Allegro, gdzie czeka na ciebie duży wybór gier i akcesoriów komputerowych.

Kupujesz zabawki, akcesoria, lub ubrania dla swojej pociechy? Dołącz do PAYBACK i zyskuj podczas zakupów w sklepach online!