Zioła – jakie są rodzaje? Właściwości lecznicze

Strona GłównaPAYBACK EkstraZdrowie i uroda ● Zioła

Zioła chętnie wykorzystywane są w kuchni jako dodatek poprawiający smak potraw. Liście niektórych z nich, np. mięty, szałwii czy melisy, mogą też służyć jako dekoracja deserów czy dań wytrawnych. Warto jednak wiedzieć, że zioła mają również wiele właściwości prozdrowotnych.

Już pojedyncze zioła, np. mięta czy rumianek, korzystnie wpływają na trawienie, a napar z szałwii pity regularnie pozwala zmniejszyć wydzielanie potu. Istnieją też popularne mieszanki ziołowe, np. zioła szwedzkie, które pomagają w przypadku bólów głowy czy dolegliwościach związanych z układem pokarmowym. Co należy wiedzieć o prozdrowotnych właściwościach ziół? Które z nich warto mieć w przydomowym ogrodzie lub w doniczkach ustawionych na kuchennym parapecie?

Ziołolecznictwo – jak zioła wspomagają nasze zdrowie?

Z prozdrowotnych właściwości tych roślin korzystali już starożytni Babilończycy i Asyryjczycy. O tym, jak były stosowane zioła do leczenia, można przeczytać m.in. w pismach Herodota oraz Pliniusza Starszego. Istnieją dowody na to, że sięgano po nie również w Egipcie. Warto wspomnieć, że także w Azji medycyna tradycyjna wykorzystywała moc ziół. Do dziś bardzo popularne są azjatyckie mieszanki wpływające korzystnie na zdrowie, np. zioła tybetańskie czy zioła chińskie.

Również obecnie zioła są bardzo cenione za lecznicze właściwości. Potwierdzać to może fakt popularności, jaką cieszą się m.in. herbaty ziołowe poprawiające trawienie czy ułatwiające zasypianie. Niektóre mieszanki ziół dzięki wspomaganiu układu trawiennego ułatwiają odchudzanie. Warto też wiedzieć o tym, że napary z lipy, maliny czy dzikiej róży pomagają w walce z przeziębieniami i grypą. Trzeba jednak pamiętać o tym, że leczenie ziołami traktowane jest zazwyczaj jako forma uzupełniająca dla innych terapii. Na uwadze należy mieć również to, że nieodpowiednio stosowane zioła mogą zaszkodzić lub wpłynąć niekorzystnie na działanie przyjmowanych regularnie leków. Przykładowo dziurawiec może mieć wpływ na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych.


Zainteresuje Cię: Moździerz kuchenny – po co nam w kuchni? Jaki jego rodzaj kupić?

Na jakie problemy najchętniej stosuje się zioła?

W Polsce bardzo popularne są zioła na trawienie. Najczęściej wybierana jest mięta, ale również takie zioła jak bazylia, cząber, rozmaryn, oregano i tymianek (zioła prowansalskie) korzystnie wpływają na sam proces trawienia. Pozwalają uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości po zjedzeniu ciężkich potraw. Przynoszą też ulgę w sytuacji, gdy dojdzie do wzdęć (np. po spożyciu dania z fasoli).

Wiele osób choruje na schorzenia związane z układem krwionośnym, a szczególnie częste jest nadciśnienie tętnicze. Z tego powodu popularne są również zioła i mieszanki pozwalające obniżyć ciśnienie. Zazwyczaj zioła na nadciśnienie w swoim składzie mają rutę, głóg, jemiołę, rozmaryn, melisę oraz korzeń mniszka lekarskiego.

Inną grupą ziół, które budzą duże zainteresowanie, są zioła na odchudzanie i oczyszczające organizm. Tutaj mieszanki zazwyczaj zawierają miętę, skrzyp, morwę białą, pokrzywę i guaranę.

Jakie zioła warto mieć w domu – jak je przygotować do spożycia?

Niektóre z ziół warto mieć w swoim domu. Są one łatwe w uprawie (wiele z nich to rośliny kilkuletnie), w dodatku będą doskonałą dekoracją kuchennego parapetu. Przed dodaniem do posiłku można je pokroić specjalnymi nożyczkami do ziół. Nadają się szczególnie do szczypiorku, ale sprawdzą się także przy innych liściastych ziołach. Używa się ich też do przygotowywania ziół do suszenia. Z suszu natomiast można przygotować domowe herbatki ziołowe.

Do ziół, które zawsze warto mieć w domu, zalicza się m.in.:

Zioła świeże do uprawy w doniczkach:

mięta – pomaga przede wszystkim w dolegliwościach trawiennych. Pobudza pracę żołądka i wątroby, ma też działanie rozkurczowe. Zawiera substancje bakteriobójcze i uśmierzające ból;

melisa – ceniona jest za swoje działanie uspokajające. Często jest składnikiem herbat ułatwiających wyciszenie się przed snem. Ma też działanie rozkurczowe. Zawiera substancje o działaniu przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym;

szałwia lekarska – z jej liści można przygotować płyn odświeżający i odkażający do płukania ust. Zawiera substancje wpływające na zahamowanie laktacji. Pomaga przy silnych bólach menstruacyjnych;

Zioła suszone:

rumianek – napar z rumianku ma właściwości przeciwzapalne, wspomaga pracę układu trawienia, a także wspiera leczenie przeziębienia i grypy. Polecany jest do łagodzenia bólów menstruacyjnych;

koper włoski – ma działanie wykrztuśne, przez co polecany jest do łagodzenia dolegliwości dróg oddechowych. Ma korzystny wpływ na pracę żołądka. Jest też składnikiem ziołowych mieszanek na laktację. Można go podawać dzieciom, jeśli występują u nich kolki i niestrawność;

lipa – chętnie stosowana przy przeziębieniach, ma działanie napotne i wyciszające. Jej stosowanie zaleca się przy problemach z zasypianiem, a także przy bólach migrenowych głowy.


Przeczytaj również: Kolendra – uprawa, działanie na organizm i zastosowanie w kuchni

Zadbaj o zdrowie z PAYBACK. Zarejestruj się i zacznij zbierać punky podczas zakupów w drogeriach i sklepach internetowych.