Wegański kolagen – co to takiego? Co warto wiedzieć na jego temat?

Strona GłównaPAYBACK EkstraZdrowie i uroda ● Wegański kolagen

Kolagen znajduje się np. w ludzkiej skórze i innych tkankach. Odpowiada m.in. za jędrność i elastyczność skóry. Z czasem jednak jego ilość się zmniejsza. Wiele osób sięga wtedy po kosmetyki z kolagenem. Nowością na rynku są produkty zawierające kolagen wegański.

Pojawienie się tego typu artykułów jest odpowiedzią na potrzeby osób będących na diecie wegańskiej, które nie jedzą mięsa ani produktów pochodzenia zwierzęcego (np. jajek, miodu). Starają się one również unikać stosowania kosmetyków i innych produktów, które zostały stworzone z wykorzystaniem produktów pochodzenia zwierzęcego. Czym dokładnie jest kolagen i jego wegańska wersja? Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Kolagen – co to takiego?

Kolagen, jak to zostało wyżej wspomniane, jest substancją będącą składnikiem wielu tkanek, produkowaną przez ludzki organizm. Głównie kojarzona jest z młodym wyglądem skóry, gdyż odpowiada za jej jędrność i elastyczność. Z wiekiem jednak organizm produkuje coraz mniej kolagenu, co sprawia, że pojawiają się pierwsze zmarszczki, a skóra traci jędrność.

Warto jednak pamiętać o tym, że kolagen występuje również w stawach i naczyniach krwionośnych. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie stawów oraz wpływa na lepsze gojenie się ran. Kiedy zaczyna brakować tej substancji, pogarsza się stan nie tylko skóry, lecz także większości tkanek ludzkiego organizmu. Dlatego tak wiele osób sięga po kosmetyki i suplementy diety pozwalające na uzupełnienie niedoborów kolagenu. Kolagen znajduje się również w produktach spożywczych.


Jak zorganizować domowe spa? - zobacz.

Czym różni się wegański kolagen od zwykłego?

Kolagen zawarty w kosmetykach oraz suplementach najczęściej jest pochodzenia zwierzęcego. Sprawia to, że z tego rodzaju produktów nie korzystają osoby na diecie wegańskiej. A przecież one też potrzebują odpowiednich ilości kolagenu. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej produktów zawierających wegańską wersję tej substancji. Jest ona pochodzenia roślinnego i zawiera ważne dla ludzkiego zdrowia aminokwasy, które odpowiadają tym znajdującym się w kolagenie pochodzenia zwierzęcego. Pozyskiwane są m.in. z alg zielenicowych. Kosmetyki z wege kolagenem często zawierają także substancje korzystnie wpływające na stan skóry, takie jak wyciąg z kasztanowca lub aloesu.

Jeżeli interesują cię kosmetyki zawierające wegański kolagen, poszukaj ich na portalu Allegro.pl. Znajdziesz tam na pewno wiele ciekawych propozycji. Dodatkowo za zakupy na tej platformie otrzymujesz punkty PAYBACK. Jeśli chcesz, aby punkty za daną transakcję zostały doliczone do twojego konta, pamiętaj o wcześniejszym zalogowaniu się na stronie PAYBACK. Zostaniesz z niej przekierowany na portal partnerski, gdzie będziesz mógł dokonać zakupu. Jeżeli transakcji dokonasz przez aplikację danego partnera, nie zostaną za nią doliczone punkty PAYBACK.


Przeczytaj jak spożywanie melisy wpływa na organizm.

Uzupełnianie diety w cenne aminokwasy – w jakich produktach spożywczych znajduje się kolagen?

Osoby jedzące produkty pochodzenia zwierzęcego mogą sięgać po różnego rodzaju suplementy diety, które są powszechnie dostępne w aptekach. Nieco inaczej wygląda kwestia suplementacji tej substancji u osób na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej. Aby była ona bogata w aminokwasy składające się na kolagen, należy odpowiednio skomponować jadłospis. Weganie powinni sięgać po produkty bogate w genisteinę, która znajduje się m.in. w roślinach strączkowych (np. soi lub soczewicy). Jest jej sporo także w czerwonej koniczynie. Wiele aminokwasów białkowych zawierają też takie produkty spożywcze, jak wspomniane wyżej algi morskie, płatki owsiane, ziarna słonecznika i ryż. Oprócz wymienionych produktów bogatych w aminokwasy białkowe do diety warto włączyć artykuły spożywcze zawierające witaminę C, która wspomaga syntezę kolagenu. Szczególnie przydatny będzie tutaj ekstrakt z dzikiej róży, a także papryka, kapusta i owoce cytrusowe. Możesz też sięgnąć po produkty z fermentowanej soi, np. różnego rodzaju sosy dodawane do dań kuchni azjatyckiej (np. sos sojowy tamari). Osoby będące na diecie wegetariańskiej mogą do swojej diety włączyć jajka kurze, które są bardzo dobrym źródłem aminokwasów kolagenowych.

Jeżeli chcesz przygotowywać dania diety wegetariańskiej lub wegańskiej, sprawdź ofertę sklepów online. Znajdziesz tam wiele różnorodnych produktów, które pozwolą ci stworzyć pyszne i zdrowe posiłki. Na zakupy nie zapomnij zabrać swojej aplikacji PAYBACK i aktywować kuponów. Dzięki temu na twoje konto wpłyną kolejne punkty.

Przeczytaj: Czym jest kombucha i jak działa?

Zadbaj o zdrowie z PAYBACK. Zarejestruj się i zacznij zbierać punky podczas zakupów w drogeriach i sklepach internetowych.