Domowe SPA dla każdego. Jak urządzić domowy seans pielęgnacyjny?

Strona GłównaPAYBACK EkstraZdrowie i uroda ● Domowe spa

SPA to pielęgnacyjny rytuał, który pozytywnie wpływa na ciało i psychikę. Połącz przyjemne z pożytecznym, przygotowując luksusowe zabiegi we własnej łazience. Z rytuału mogą również korzystać mężczyźni, a nawet dzieci. Poznaj przyjemne i skuteczne sposoby na domowe SPA.

SPA (sanus per aquam), czyli „zdrowie przez wodę”, to pojęcie znane już w XIV wieku. Nazwa prawdopodobnie została zaczerpnięta od belgijskiego miasta Spa, w którym odkryto źródło wody leczniczej. Początkowo było ono wykorzystywane przez mieszkańców do leczenia naturalnego. Z czasem zabiegi hydroterapii rozsławiły miasto na całą Europę, czyniąc ze Spa popularne uzdrowisko. Z biegiem lat pielęgnacyjno-zdrowotne zabiegi wodne zyskiwały coraz większe uznanie. Chociaż hydroterapia znana już była w starożytności, gdyż wykorzystywano ją do leczenia chorób serca i narządów, a nawet do łagodzenia stresu, dopiero popularność zabiegów z miasta Spa sprawiła, że ta forma leczenia zyskała wartość nie tylko zdrowotną, lecz także pielęgnacyjną. Współcześnie SPA kojarzone jest z ośrodkami, do których przybywają rzesze ludzi, jednak rytuał pielęgnacyjny możesz też zrobić w domu.

Relaksujące SPA w wannie

SPA to rytuał, którego celem jest pielęgnacja ciała i ukojenie duszy, aby więc poczuć się komfortowo i skorzystać z jego prozdrowotnych właściwości, nie możesz się spieszyć. Pielęgnacyjny seans powinien stać się twoją rutyną – powtarzaj go przynajmniej raz w tygodniu. W rytuale nie chodzi tylko o oczyszczenie i odżywienie skóry ciała, lecz także o działanie na zmysły. SPA może przynieść ci o wiele więcej korzyści zdrowotnych, niż myślisz. To doskonały sposób na pozbycie się nagromadzonego stresu, napięcia i odczuwanych z tego powodu nerwobóli. Nieodłączną częścią terapii jest aromaterapia, której zdrowotne właściwości są doceniane od wieków. Kombinacja przyjemnych zapachów olejków zapachowych (roślinnych lub eterycznych) z powodzeniem stosowana jest w medycynie niekonwencjonalnej i alternatywnej. Ciepła kąpiel z dodatkiem kwiatów, liści i nasion ma doskonałe działanie antyseptyczne, pobudzające, antydepresyjne, odprężające i przeciwbólowe. Aromaterapia to zabieg łączący przyjemne z pożytecznym. Jeśli będzie regularnie powtarzany, szybko da zauważalne efekty, takie jak m.in. poprawa samopoczucia i odprężenie. Zabieg aromaterapii może być stosowany również w formie inhalacji, zwłaszcza jeśli borykasz się z alergią lub stale powracającym problemami z zatokami (użyj olejku eukaliptusowego lub sosnowego).

Właściwości zdrowotne zabiegów spa

Aromaterapia

Warunkiem leczniczego działania aromaterapii jest wykorzystanie w zabiegu olejków naturalnych, które przenikają przez skórę wraz z wodą i trafiają do krwiobiegu. Mają bardzo wysokie stężenie, dlatego do kąpieli dodaj tylko kilka kropel. Jako uzupełnienie rytuału do wanny możesz wrzucić płatki kwiatów lub pokrojone w plastry cytrusy. Przy wyborze olejków zwróć uwagę na ich działanie i właściwości (napotne, rozkurczowe, moczopędne, przeciwzapalne, przeciwbólowe, ułatwiające zasypianie). Niektóre z nich nie mogą być stosowane przez kobiety w ciąży (np. cynamonowy, kamforowy, goździkowy, miętowy, bazyliowy). Olejki naturalne to cenne źródło antyoksydantów, witamin i związków organicznych. Zalecane są do każdego rodzaju skóry. Od tysięcy lat doceniane są nie tylko ze względu na działanie kosmetyczne, lecz przede wszystkim lecznicze. Tym bardziej powinno się mieć ich kilka w swojej łazience. Dopełnieniem relaksującej aromaterapii jest również odpowiednie światło, które tworzy atmosferę półmroku i jest łagodne. Doskonale sprawdzą się świece, ale pamiętaj, by wybierać wersje sojowe, które podczas spalania nie wydzielają szkodliwych substancji drażniących płuca. Występują też w formie podgrzewaczy, które można stosować w kominku. Dobrym pomysłem będzie włączenie spokojnej muzyki (jazz, blues, klasyczna) lub ulubionego audiobooka. Podczas wyciszającego relaksu doskonale sprawdzą się pozycje obyczajowe, poradniki i inspirujące reportaże.

Domowe SPA dla twarzy i włosów

Aromatyczna kąpiel to idealny moment na zadbanie również o twarz i włosy. Pod wpływem ciepłej pary i wilgoci skóra bardziej chłonie dobroczynne substancje. Pamiętaj, by wcześniej wykonać peeling, który zwiększy działanie maski. Wybierz produkt naturalny (np. glinkę) z dobrym składem lub wykonaj go samodzielnie. Jako odżywcza kuracja doskonale sprawdzi się nawet zwykły miód, który po delikatnym rozgrzaniu w dłoniach i nałożony na zmiękczoną skórę zadziała silnie odżywiająco i regenerująco. Maseczkę o działaniu przeciwzmarszczkowym i ujędrniającym wykonasz z rozgniecionego awokado z dodatkiem naturalnego olejku (arganowego, migdałowego lub bawełnianego). Maseczkę trzymaj przez całą kąpiel, a po jej zmyciu nie zapomnij spryskać twarzy tonikiem lub hydrolatem, żeby przywrócić naturalne pH skóry. Na tak przygotowaną skórę nałóż esencję witaminową i serum, a następnie zabezpiecz je kremem. Dla dogłębnego odżywienia skóry i regeneracji możesz delikatnie wklepać w twarz olejek np. z bawełny, który stworzy na powierzchni warstwę okluzyjną i zamknie proces pielęgnacji. Pamiętaj, by te same produkty nałożyć również na szyję i dekolt. W seansie SPA dla włosów sięgnij po oleje (arganowy, kokosowy, bawełniany, rycynowy). Pasują do każdego rodzaju włosów, a wtarte w głowę doskonale regenerują i odżywiają skórę. Aby wzmocnić ich działanie, owiń głowę ciasnym turbanem.

Domowe SPA dla dłoni

Dłonie to twoja wizytówka, dlatego powinnaś poświęcać im szczególną uwagę. Do wykonania domowego SPA nie potrzebujesz zbyt wielu akcesoriów. Podstawą jest zmycie lakieru do paznokci. Ciepłą, odżywiającą kąpiel możesz przygotować z dodatkiem soli lawendowej, która ma właściwości regenerujące, zmiękczające i łagodzące. Po około 15 minutach wykonaj peeling, używając np. fusów z kawy lub cukru. Po osuszeniu koniecznie wetrzyj w dłonie grubą warstwę kremu lub olejku (opcjonalnie oliwy z oliwek), zabezpieczając kompres rękawiczkami kosmetycznymi. W kontakcie ze skórą dłoni wspomaga ona mikrocyrkulację i dodatkowo wzmacnia działanie kremu lub olejków. SPA dla dłoni najlepiej przeprowadź przed snem. Rano skóra będzie nieskazitelnie miękka i jedwabiście gładka.

Zadbaj o zdrowie z PAYBACK. Zarejestruj się i zacznij zbierać punky podczas zakupów w drogeriach i sklepach internetowych.