Upał – jak sobie radzić? Jak się ochłodzić? Porady

Strona GłównaPAYBACK EkstraZdrowie i uroda ● Upał

Jesienią i zimą z utęsknieniem czeka się na cieplejsze dni. Jednak coraz częściej lato w Polsce jest bardzo gorące. Upał może skutecznie zniechęcić do wychodzenia z domu. Może być też bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Jak sobie z nim poradzić?

Jak się okazuje, z roku na rok upały w Polsce są coraz większe – temperatury mogą przewyższać przez dłuższy czas nawet 40 stopni w cieniu, a w pełnym słońcu mogą być jeszcze wyższe. Dlatego warto wiedzieć, jak przetrwać gorące dni, w jaki sposób uniknąć odwodnienia i jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia objawów wskazujących na zbyt długie przebywanie na słońcu.

Jak ochłodzić mieszkanie w upał?

W trakcie upałów zaleca się pozostawanie w domu w godzinach 11–17. W tym właśnie czasie są najwyższe temperatury. Jednak niekiedy zdarzają się dni, w których już od samego rana do późnych godzin wieczornych panuje skwar. Nie można zatem ustrzec się przed tym, aby ciepło nie dostało się do domu. Co zatem można zrobić? Jednym ze sposobów na ochłodzenie mieszkania jest wykorzystanie wentylatora o odpowiedniej mocy. Gdy powietrze jest bardzo mocno nagrzane, warto w pobliżu urządzenia postawić miskę z wodą i lodem. Pracujący wentylator będzie rozprowadzał po pomieszczeniu chłodne powietrze. Podobny efekt można uzyskać, stawiając przed urządzeniem butelki z mocno schłodzoną wodą. Ważne jest też to, aby w ciągu największych upałów nie otwierać okien. Wietrzenie pomieszczeń najlepiej wykonać z rana lub wieczorem, kiedy na dworze jest jeszcze rześko. Jeżeli jest to możliwe, raz na jakiś czas można zrobić przeciąg, wówczas powietrze szybciej się wymieni i od razu zrobi się chłodniej. Warto też zainwestować w dobre żaluzje, które będą chroniły dom przed nadmiernym nagrzaniem promieni słonecznych.

Sposób na upały – co jeść w czasie gorących dni?

Podczas gorących dni zazwyczaj nie odczuwa się tak mocno głodu. Jednak nie można całkowicie zrezygnować z jedzenia, gdyż może to doprowadzić do osłabienia organizmu, a nawet omdleń. Co zatem jeść w upały? Dania powinny być przede wszystkim lekkostrawne. Warto zrezygnować z ciężkich i sycących zup i zastąpić je tymi na bazie delikatnych owoców czy warzyw. Jako drugą potrawę można wybrać np. chude mięso z dodatkiem kaszy oraz sałatki. Przygotowując jedzenie, warto postawić na produkty dostępne sezonowo. Dobrze jest też spożywać owoce, które mają dużą zawartością soków (np. arbuzów) – są one mocno kaloryczne, a dodatkowo dobrze gaszą pragnienie. Wiele rodzajów owoców nadaje się do mrożenia, dzięki czemu można z nich stworzyć pyszne, naturalne lody. Taka zdrowa przekąska również pozwoli łatwiej przetrwać ten czas.

Co pić w upał? Jakie napoje pomogą się ochłodzić?

W czasie bardzo gorących dni należy przede wszystkim pamiętać o odpowiednim nawodnieniu ciała. Zaleca się picie co najmniej dwóch, a nawet trzech litrów wody dziennie, by uniknąć odwodnienia. Najlepiej wybrać właśnie czystą wodę, do której można dodać kostki lodu. Trzeba jednak uważać, aby nie przyjmować zbyt mocno schłodzonych płynów, gdy jest się mocno rozgrzanym, gdyż może to spowodować szok dla organizmu (podobnie jak np. natychmiastowe zanurzenie się w zimnej wodzie przy wysokiej temperaturze powietrza; lepsze jest stopniowe chłodzenie lub letnia kąpiel). Inną propozycją jest samodzielnie przygotowana lemoniada z cytryn i limonek z dodatkiem listków mięty i melisy. Można do niej dodać też inne owoce – np. truskawki, pomarańcze czy maliny.

Jeżeli w czasie upału jest się narażonym na duży wysiłek fizyczny albo boryka się z problemami żołądkowymi (np. zatrucie pokarmowe), należy też przyjmować elektrolity. Można je nabyć w formie proszku do rozpuszczenia w wodzie. Są one dobre na gorące dni, gdyż pozwalają uniknąć odwodnienia, a także uzupełniają utracone mikroelementy ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Unikać natomiast należy słodzonych soków, napojów gazowanych, a także alkoholu.

Jak się ubierać w upalne dni?

Czasem zdarza się, że pomimo fali gorąca trzeba jednak wyjść na zewnątrz. Jak się wtedy ubrać? Latem najlepiej wybierać lekką i przewiewną odzież, wykonaną z naturalnych materiałów (len, bawełna). Warto postawić na jasne kolory, które odbijają światło. Ciemne barwy mogą powodować, że w czasie spaceru będzie się odczuwać jeszcze większe ciepło. Nie można zapominać też o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych (koniecznie z filtrem). Odsłonięte fragmenty ciała należy posmarować kremem, który będzie chronił skórę przed poparzeniami wywołanymi przez promieniowanie słoneczne.

Zadbaj o zdrowie z PAYBACK. Zarejestruj się i zacznij zbierać punky podczas zakupów w drogeriach i sklepach internetowych.