Ciało - jak je pielęgnować? Czego użyć? Porady

Strona GłównaPAYBACK EkstraZdrowie i uroda ● Ciało

Minęły już czasy, kiedy pod pojęciem pielęgnacji ciała rozumiano jedynie podstawową higienę osobistą. Świadomość dotycząca przeciwdziałaniu starzeniu się skóry i odżywianiu jej od wewnątrz rośnie.

Odpowiednie pielęgnowanie ciała oraz twarzy to konsekwencja tego, co jemy oraz tego, w jaki sposób podchodzimy do zabiegów kosmetycznych. Wiedza o tym, co jest dobre dla skóry, pozwoli na dłużej zachować jej jędrny i promienny wygląd. Czego używać do pielęgnacji ciała i co jeść?

Dieta, styl życia a skóra

To, co spożywamy, ma niebagatelny wpływ na kondycję skóry. Odżywianie ciała od wewnątrz to jeden z najlepszych sposobów na zachowanie zdrowego wyglądu. Zdaniem dietetyków jednym z kluczowych czynników jest nawadnianie. Picie wody mineralnej w ilości około 1.5 l dziennie sprzyja utrzymaniu odpowiedniego turgoru (napięcia) komórek, co powoduje, że organizm lepiej trawi, mózg pracuje sprawniej, a skóra jest lepiej nawilżona. Codzienna dieta powinna uwzględniać błonnik, świeże warzywa i owoce. To, co sprzyja zachowaniu młodego wyglądu, to również regularność spożywania posiłków – zaleca się przyjmowanie około 4–5 porcji co 3–4 godziny. Skóra w szczególności potrzebuje też witamin (głównie C, A oraz E), koenzymu Q10, kolagenu oraz kwasów tłuszczowych. Należy przy tym unikać alkoholu, przetworzonych potraw, pikantnych oraz słonych.


Przeczytaj również: Zdrowe śniadanie – czego nie może zabraknąć?


Styl życia ma również ogromny wpływ na ciało człowieka. Hormon stresu, czyli kortyzol, może rozregulować wiele mechanizmów ludzkiego organizmu. Stres często oznacza bezsenność, a ta z kolei jest jednym z największych wrogów zdrowego wyglądu. Pod oczami mogą pojawić się wówczas cienie lub opuchlizna, a skóra przybiera bledszy odcień.

Pielęgnacja twarzy i ciała

Kosmetyki do mycia ciała muszą cechować się łagodnym dla skóry pH. Lepiej unikać mydeł w kostce, gdyż w większości przypadków wysuszają one skórę. Oprócz codziennych pryszniców i rytuałów przemywania twarzy nie wolno zapominać o jej nawilżaniu. Na rynku dostępne są kremy do ciała, balsamy i oliwki zalecane do stosowania po każdej kąpieli. Zatrzymują one wodę w organizmie, przez co skóra jest lepiej nawilżona i gładsza. Aby przyspieszyć regenerację naskórka i pozbyć się jego martwych części, warto raz w tygodniu przeprowadzać peeling. Co 2–3 dni można także zrobić masaż całego ciała za pomocą szczotki bambusowej. Ważne, aby ruchy wykonywać od stóp w kierunku serca – w ten sposób usprawnia się krążenie limfy. Jest to doskonałe remedium na cellulit.

Produkty do pielęgnacji skóry twarzy muszą być dobrane do jej rodzaju. Zapobiegnie to powstawaniu podrażnień czy uczulenia. Przy wyborze odpowiedniego do cery kremu, należy zwrócić uwagę na obecność filtrów przeciwsłonecznych, które chronią przed jej przedwczesnym starzeniem. Także skóra wokół oczu wymaga wzmocnienia. Preparaty do jej odżywienia są zazwyczaj bardzo „bogate” w składzie, gdyż muszą regenerować bardzo cienki i delikatny naskórek. Należy nakładać je dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Aby wzmocnić codzienną pielęgnację, raz na tydzień zaleca się też nałożenie maseczki, dopasowanej do indywidualnych potrzeb. Raz na kwartał warto wybrać się z kolei do salonu kosmetycznego, aby wykonać zabieg dokładnego oczyszczania skóry, np. peeling kawitacyjny.


Zainteresuje Cię: Domowe SPA dla każdego. Jak urządzić domowy seans pielęgnacyjny?

Jak pielęgnować ciało po porodzie?

Ciało kobiety po porodzie wymaga specjalistycznej, a zarazem łagodnej pielęgnacji. Sen z powiek spędzają przede wszystkim rozstępy, pojawiające się na głównie na brzuchu. Zazwyczaj bledną one w kilka tygodniu po porodzie. W drogeriach czy aptekach dostępnych jest wiele preparatów (maści czy żeli) przyspieszających ten proces. Jeśli chodzi o kosmetyki stosowane przez kobiety karmiące, to muszą być one także bezpieczne dla dziecka, gdyż mogą wnikać przez naskórek do krwiobiegu. Najlepiej, gdyby były one bezzapachowe i hipoalergiczne. Warto jednak pamiętać, że zarówno utrata rozstępów, dodatkowych kilogramów, jak i obwisłego brzucha wymaga czasu i cierpliwości. Połóg to okres nadal szalejących hormonów, dlatego nie należy zbytnio przejmować się wówczas nieestetycznymi zmianami w wyglądzie.

Pielęgnacja ciała męskiego

Świadomość pielęgnacji męskiego ciała rośnie. Nastały czasy, w których również panowie chcą na dłużej zachować młody wygląd i pozbawioną zmarszczek cerę. Coraz więcej z nich dba o swoją sylwetkę, chodząc na siłownię, unikając spożywania dużych ilości alkoholu i diety bogatej w „złe” tłuszcze. Nadal problematyczne jest jednak w przypadku mężczyzn dbanie o skórę twarzy. Ze względu na golenie jest ona bardziej podatna na podrażnienia i uszkodzenia naskórka. Dlatego – bez względu na sposób usuwania zarostu – nie wolno zapominać o nakładaniu kremów na twarz, które przyspieszają regenerację. Kosmetyki te nie powinny zawierać alkoholu, gdyż działają wtedy wysuszająco. Wrastaniu włosów zapobiega z kolei regularne wykonywanie peelingu – najlepiej raz na tydzień.

Zadbaj o zdrowie z PAYBACK. Zarejestruj się i zacznij zbierać punky podczas zakupów w drogeriach i sklepach internetowych.