Co zabrać na wakacje? O czym trzeba pamiętać?

Strona GłównaPAYBACK EkstraTurystyka i podróże ● Co zabrać na wakacje?

Przed planowanym wyjazdem na wakacje warto zrobić listę przedmiotów, które należy ze sobą zabrać. Dobre rozpisanie tego, co będzie potrzebne, pomoże uniknąć gorączkowej atmosfery i zszarpanych nerwów tuż przed wypoczynkiem.

Pakując się na urlop, pod uwagę należy wziąć cel podróży, warunki pogodowe oraz środek transportu. Jeśli do miejsca docelowego trzeba będzie jechać samolotem, wówczas bagaż będzie znacznie ograniczony. Co zabrać na wakacje, aby na miejscu mieć wszystko pod ręką?

Spis treści:


Co spakować na wakacje?

Co spakować na wakacje z dziećmi?


Data publikacji: 14.07.2021

Co spakować na wakacje?

Sporządzenie listy niezbędnych przedmiotów do spakowania jest konieczne, chociaż wymaga cierpliwości i konsekwencji. Mimo że często nie chce się ją wykonywać, to po jej zrobieniu człowiek jest znacznie spokojniejszy. Warto zadać sobie pytanie o to, co wziąć na wakacje i odnotowywać wszystko w formie listy lub punktów. Przedmioty można podzielić na kilka kategorii.

  • Dokumenty – w tej grupie znajdują się wszystkie ważne papiery i zaświadczenia, w tym dowód osobisty (konieczny podczas podróżowania w granicach Unii Europejskiej), paszport (niezbędny podczas dalszych wypraw; przed wyjazdem warto sprawdzić jego ważność), prawo jazdy (bez znaczenia, czy jedzie się własnym samochodem, czy planuje się wypożyczyć go na miejscu), ubezpieczenie turystyczne, karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego).
  • Pieniądze – bez gotówki trudno poradzić sobie na wakacjach, nawet tych all inclusive. Warto mieć przy sobie lokalną walutę. Jednak, aby wymienić pieniądze na dobrych warunkach, najlepiej jest sprawdzić kursy zarówno w kraju, jak i za granicą. Dobrym pomysłem jest posiadanie niewielkiej ilości gotówki w euro lub dolarach. Są to waluty, które zawsze bardzo łatwo wymienić. Karta płatnicza jest poduszką bezpieczeństwa przy nieprzewidzianych wydatkach. Nie wolno jednak zapominać o tym, że nie wszystkie karty działają za granicami kraju. Informacje te powinno się zweryfikować odpowiednio wcześniej.
  • Kosmetyki – walizka na wakacje musi zawierać wiele różnorodnych kosmetyków. Czasami zajmują one znaczną część bagażu. Nie da się ukryć, że to, co zabiera się do pielęgnacji i ochrony ciała, zależy od miejsca, do którego się jedzie. Zawartość kosmetyczki będzie wyglądała zupełnie inaczej, jeśli celem są ciepłe kraje, a nieco inaczej, jeśli planuje się eksplorację państw nordyckich. Inne środki będą potrzebne podczas wypoczynku nad jeziorem, a inne w górach. Niezbędnikami zawsze są jednak szczoteczka i pasta do zębów, szampon i odżywka do włosów, żel pod prysznic, balsam i krem do twarzy, dezodorant i ochronny sztyft do ust. Pobyt nad jeziorem czy nad morzem wymaga dodatkowo stosowania preparatów do opalania z filtrami słonecznymi, co zapobiega oparzeniom skórnym. W tym zestawie powinny znaleźć się emulsje do smarowania ciała i twarzy, a także kremy po opalaniu. Bez względu na miejsce pobytu, w porze letniej warto pamiętać o preparatach na komary.
  • Ubrania – do walizki należy spakować koszule z krótkim i długim rękawem, spodnie z krótkimi i długimi nogawkami, ciepłą bluzę, bieliznę, kurtkę przeciwdeszczową, piżamę oraz kilka rodzajów butów (adidasy, klapki pod prysznic, sandały, buty do chodzenia po górach/po dnie jeziora czy morza).
  • Apteczka – bywa ona niezastąpiona i gwarantuje poczucie bezpieczeństwa. Muszą znaleźć się w niej środki przeciwbólowe, na zatrucia pokarmowe, woda utleniona, gazy, plastry opatrunkowe, leki przyjmowane stale, wapno na uczulenia, maść z antybiotykiem, żel na ukąszenia owadów oraz leki na przeziębienie.
  • Elektronika – żadna podróż nie obędzie się bez elektroniki, w tym ładowarki do telefonu, aparatu fotograficznego (koniecznie z zapasowymi bateriami), słuchawek, przejściówki do kontaktów (w zależności do kraju wypoczynku), nawigacji turystycznej, suszarki do włosów czy trymera/maszynki do golenia zarostu.

Co spakować na wakacje z dziećmi?

Nie da się ukryć, że planowanie wakacji z dziećmi wymaga zaawansowanej logistyki. Zazwyczaj wiąże się to z koniecznością przygotowania dodatkowego bagażu. Podczas podróży z najmłodszymi kluczowe jest zabranie zapasu pieluch (i woreczków do nich), kremu na odparzenia, smoczków i kosmetyków do higieny osobistej (żel, szampon, krem z filtrem). To, co przydaje się najczęściej, to nawilżone chusteczki. Najlepiej trzymać je w torbie podręcznej, żeby mieć je zawsze w pobliżu. Jeśli celem podróży jest plaża, warto pamiętać o kole dmuchanym, wiaderku, grabkach i ręczniku o dużych gabarytach. Ciało dziecka należy zabezpieczyć przed kleszczami i komarami. Dobrym rozwiązaniem jest zabranie moskitiery, którą można rozwiesić nad wózkiem małego dziecka. Jeśli już dojdzie do ugryzienia przez kleszcza, niezastąpione będą specjalne kleszczyki do ich wykręcania ze skóry. Także apteczka musi być dostosowana do dziecięcych potrzeb. Poza standardowym wyposażeniem warto mieć przy sobie również termometr, syropy na katar i kaszel, książeczkę zdrowia malucha oraz sól fizjologiczną. Przy posiłkach dzieciom przydadzą się bidon, zamykane pudełko na żywność i plastikowe sztućce i miseczka.


Przeczytaj również: Co zabrać na wakacje nad morze?

Swoje podróże zaczynaj z PAYBACK, zgarniaj punkty w wygodny dla siebie sposób