Co warto wiedzieć o nurkowaniu? Przydatne akcesoria

Strona GłównaPAYBACK EkstraSport ● Nurkowanie

Nurkowanie nie jest możliwe bez profesjonalnego sprzętu. W zależności od tego, czy odbywa się na małych, czy dużych głębokościach, czy trwa kilka minut, czy znacznie dłużej, nurek potrzebuje innych akcesoriów. Do podstawowego ekwipunku zalicza się maskę, płetwy, okulary oraz piankę do nurkowania.

Sprzęt do nurkowania, do którego zalicza się maskę, płetwy i „fajkę”, pozwala na pozostanie pod wodą nie dłużej niż kilka minut. Dłuższe pobyty na większych głębokościach wymagają zaopatrzenia się w dodatkowe przedmioty. To przede wszystkim butla, która umożliwia gromadzenie powietrza i tzw. automat oddechowy, którego zadaniem jest regulacja ciśnienia powietrza z butli i dostosowanie go do ciśnienia otoczenia, które zmienia się podczas schodzenia na większe głębokości. Przygodę z nurkowaniem zaczyna się jednak zawsze od kupna sprzętu podstawowego, zwanego „ABC nurka”.

Podstawowy zestaw do nurkowania – co warto wiedzieć?

Do każdego rodzaju nurkowania niezbędny jest podstawowy sprzęt, na który składają się płetwy, fajka (rurka) oraz maska. Tego typu akcesoria pozwalają na oglądanie podwodnego świata, a więc uprawianie tzw. snorkelingu lub nurkowania bezdechowego, które stały się dość popularne wśród turystów spędzających czas nad ciepłymi wodami, np. Egiptu. Snorkeling polega na pływaniu z rurką, maską i ewentualnie płetwami, zaś nurkowanie bezdechowe na zanurzaniu się jedynie w masce i płetwach na wstrzymanym oddechu. Jakie zadania spełniają poszczególne akcesoria? Maska przede wszystkim chroni przed dostaniem się wody do nosa i ust, umożliwia widzenie oraz wyrównuje ciśnienie. Może posiadać jedną szybę lub szybę dzieloną. To drugie rozwiązanie pozwala na dopasowanie szkieł korygujących dla osób posiadających wadę wzroku, jednak maski z pojedynczą szybą gwarantują lepszą widoczność. Niektóre modele posiadają wbudowaną kamerę lub aparat fotograficzny. Na rynku dostępne są także maski panoramiczne, które dodatkowo poszerzają pole widzenia. Wybierając sprzęt, należy kierować się własnymi potrzebami i preferencjami. Warto jednak zwrócić uwagę na szczelność i zawsze dopasowywać maskę do kształtu twarzy. Dobrze dobrany model gwarantuje bezpieczeństwo i pozwala cieszyć się podwodnymi widokami. Szczególną uwagę należy zwrócić na tzw. nosek, który nie może blokować w żaden sposób swobodnego wypuszczania powietrza.

Rurka do nurkowania umożliwia z kolei oddychanie, gdy głowa znajduje się pod wodą, jednak nie każdy nurek decyduje się na jej zakup. Wiele „fajek” wyposażonych jest w elementy fluorescencyjne, co ma zapewnić większe bezpieczeństwo (osoba jest lepiej widoczna). Akcesorium to powinno być jak najkrótsze, o średnicy około 2,5 cm, a wielkość ustnika musi być dobrana do budowy anatomicznej użytkownika.

Kolejnym elementem wyposażenia nurka są płetwy, które dzielą się na kaloszowe i paskowe. Te pierwsze zakłada się na gołe stopy, dlatego muszą być idealnie dopasowane rozmiarem. Płetwy paskowe zakłada się z kolei na buty neoprenowe. Najczęściej korzystają z nich osoby nurkujące z butlą. Dokonując zakupu, należy zdecydować, czy mają to być one twarde, czy miękkie. Twarde proponuje się osobom, które dużo pływają i trenują, zaś miękkie wszystkim tym, którzy nie są przyzwyczajeni do intensywnej pracy nóg.

Planując zejście pod wodę, trzeba pomyśleć również o piance do nurkowania, czyli o kombinezonie neoprenowym. Tu wybór jest dość szeroki, bo pasjonaci mogą wybierać pianki suche (doskonałe do wód zimnych), mokre (stosowane w wodach ciepłych) oraz półsuche. Kupując ten element odzieży, należy dobrze określić swój rozmiar.

Akcesoria do nurkowania – co jeszcze może się przydać?

Bardziej zaawansowani płetwonurkowie potrzebują również sprzętu powietrznego, czyli butli, automatu oddechowego czy komputera. Takie akcesoria są niezbędne, gdy wchodzi w grę nurkowanie głębinowe, jaskiniowe czy techniczne.

Na rynku każdego roku pojawia się mnóstwo gadżetów, które mają uprzyjemnić i uatrakcyjnić nurkowanie, ale także sprawić, że będzie ono bezpieczniejsze. Niektóre z nich stają się nieodzownymi elementami wyposażenia, inne tylko przydatnym akcesoriami. Wśród nich można znaleźć podwodne oświetlenie, a więc wszelkiego rodzaju latarki nurkowe czy błyskacze służące do wzywania pomocy. Podczas schodzenia pod wodę mogą przydać się również zegarki do nurkowania, które precyzyjnie mierzą czas spędzony w głębinach. Wśród gadżetów znajdują się także specjalne torby, głębokościomierze, noże i sekatory, a także liny, uprzęże i pasy balastowe.

Zestawy do nurkowania dla dzieci zawierają z kolei zazwyczaj maskę, rurkę i płetwy, które umożliwiają rozpoczęcie nauki schodzenia pod powierzchnię wody. Sprzęt powinien być dobierany indywidualnie do potrzeb i aktualnych możliwości osoby nurkującej.


Zainteresuje Cię: Co warto zabrać na basen? Jak się spakować?

Jeśli na trening to tylko z PAYBACK! Kupuj niezbędny sprzęt oraz akcesoria do ćwiczeń i zbieraj punkty za zakupy online.