Multitool - co to jest i do czego służy to narzędzie wielofunkcyjne?

Strona GłównaPAYBACK EkstraMajsterkowanie ● Czym jest Multitool?

Multitool to narzędzie wielofunkcyjne, które przydaje się w różnych okolicznościach. Z profesjonalnych narzędzi multitool korzystają na co dzień elektrycy, pracownicy warsztatów serwisowych, rzemieślnicy, a nawet służby mundurowe. Czym charakteryzuje się to niezwykle interesujące narzędzie?

Multitool jest wyjątkowym narzędziem składającym się z wielu różnych innych narzędzi. W skład multitoola wchodzą np. kombinerki, scyzoryk, wkrętaki, kółka do kluczy, zaciskacze, przeciskacze i wiele, wiele innych. Specjalistyczne multitoole wojskowe zawierają także specjalne ostrzałki oraz narzędzia z brązu służące do eliminowania osadów węglowych z broni palnej. Dzięki wielu możliwościom zastosowania narzędzie typu multitool sprawdzi się de facto w każdych warunkach. Z tego powodu jest to także świetny pomysł na prezent. Uniwersalny jest np. poręczny multitool brelok, który łatwo przypiąć do kluczy, czy multitool karta, która bez trudu zmieści się nawet w małym portfelu. Cykliści z pewnością docenią wielofunkcyjny multitool rowerowy, który może okazać się wybawieniem podczas pokonywania wielokilometrowych tras.

Do czego służy narzędzie multitool? W jakich sytuacjach może być przydatne?

Na pierwszy rzut oka multitool nie różni się zbytnio od scyzoryka. Na płaszczyźnie wizualnej wyróżniają go kombinerki (lub szczypce), większa waga i nieco większa wielkość. Jednak w przeciwieństwie do scyzoryków multitoole skrywają w sobie znacznie więcej poszczególnych narzędzi oferujących jeszcze więcej funkcji.

Narzędzia te używane są przez przedstawicieli wielu profesji. Multitool rowerowy to jeden z podstawowych podręcznych narzędzi pracownika serwisu rowerowego, który z jego pomocą może przy rowerze dokonać zdecydowaną większość możliwych napraw. Nieco inne narzędzia z równie szerokim zastosowaniem zawierają multitoole dla elektryków, którzy potrzebują bezpiecznych narzędzi do pracy. Zaimplementowane w multitoole dla elektryków specjalne obciskacze do instalacji elektrycznych pozwalają na szybką i wygodną pracę. Multitoole często wykorzystywane są także przez mechaników i serwisantów samochodowych. Dzięki wielu ostrzom różnego rodzaju, wkrętakom, hakom do cięcia, a czasem nawet wbudowanym młotkom multitoole nadają się również do prac stolarskich. Ostatecznie jednak multitool (lub nieco uboższy multitool mini) jest narzędziem, które z powodzeniem może służyć każdemu podczas codziennych obowiązków, zastępując tym samym szereg innych, większych narzędzi.

Najczęstsze funkcje narzędzi typu multitool

Elementarną cechą multitooli jest mnogość narzędzi, które zawierają. Chociaż poszczególne modele mogą różnić się od siebie, do najczęściej implementowanych narzędzi należą:

 • kombinerki płaskie,
 • przecinaki do drutów (często dwa oddzielne: do drutów miękkich i twardych),
 • przecinak drutu wielożyłowego,
 • scyzoryk lub nóż taktyczny,
 • ściskacz do spłonek,
 • piła uniwersalna,
 • haki do cięcia,
 • młotek,
 • pilniki do metalu, drewna,
 • pilnik diamentowy,
 • nożyczki,
 • zaciskacze,
 • wkrętaki o różnych rozmiarach,
 • zestawy końcówek do wkrętaków,
 • otwieracze do konserw i kapsli,
 • kółko do podczepienia kluczy lub innych narzędzi,
 • miarki calowe/centymetrowe.

Przedstawiona na powyższym przykładzie mnogość funkcji, które może pełnić narzędzie multitool, sprawia, że nie istnieje na rynku drugie narzędzie, które byłoby tak bardzo uniwersalne i przydatne dla osób działających w różnych profesjach.

Specjalistyczne rodzaje narzędzi multitool

Można wyróżnić bardzo wiele rodzajów multitooli, które różnią się w zależności od zamysłu producenta i przeznaczenia. Przykładowo, multitool dla elektryka składa się z większej liczby wkrętaków, zaciskaczy i przecinaków przeznaczonych do pracy z kablami pod napięciem. Z kolei specjalistyczny multitool rowerowy zawiera klucze imbusowe służące do regulowania przerzutek i mechanizmów napędowych rowerów.

Warto wyróżnić także szereg urządzeń skierowanych do użytkowników-amatorów. Posiadają one uniwersalne zestawy narzędzi, a tym, co je wyróżnia, są różne zaczepki, skuwacze czy obręcze do kluczy. Istnieją także multitoole dla dzieci, które zwykle nie posiadają tylu wbudowanych funkcji. Pod względem kształtu na uwagę zasługują multitoole w formie karty – urządzenia w całości płaskie, zawierające szereg wyciętych kształtów pełniących funkcje narzędzi.

Multitoole są powszechnie wykorzystywane przez pasjonatów militariów czy survivalu. Popularne są także wśród żołnierzy. Produkty skierowane do takich odbiorców posiadają dodatkowe funkcje, takie jak np. narzędzia do eliminowania zacięć zamka broni, wykonane z brązu przyrządy do czyszczenia broni z osadów węglowych, adaptery do szczotek do broni czy wymienne wybijacze trzpieni, służące żołnierzom do rozkładania broni podręcznej i długiej.

Remontuj z PAYBACK: Zdobywaj punkty i obniżaj koszt zakupów. Dołącz już dziś!