Przydatne narzędzia warsztatowe i ich rodzaje

Strona GłównaPAYBACK EkstraMajsterkowanie ● Narzędzia warsztatowe i ich rodzaje

Podstawą sprawnego funkcjonowania każdego warsztatu samochodowego jest zestaw profesjonalnych narzędzi warsztatowych. Stanowi także nieodzowną pomoc w przydomowym garażu. W jakie narzędzia do warsztatu samochodowego warto się zaopatrzyć?

Specjalistyczne narzędzia warsztatowe to klucze, mierniki diagnostyczne, ciężkie sprzęty (m.in. podnośniki i dźwigniki) oraz wiele innych urządzeń. Chociaż nie wszystkie z nich przydadzą się majsterkowiczowi-hobbyście, to jednak część z nich powinno się mieć na wszelki wypadek w garażu lub samochodzie. Do jednych z najbardziej podstawowych narzędzi warsztatowych zaliczyć należy różnego rodzaju klucze, bez których nie sposób nawet wymienić koła w aucie.

Najbardziej podstawowe i przydatne narzędzia – klucze warsztatowe

W żadnym warsztacie samochodowym, także prywatnym, nie może zabraknąć najpotrzebniejszego, czyli kluczy warsztatowych. Ich rodzajów jest bardzo wiele, w zależności od zastosowań. Klucze służą m.in. do odkręcania i zakręcania śrub, dokonywania napraw w silniku, układzie rozrządu, układzie hamulcowym albo po prostu do wymiany kół w samochodzie. Jak więc widać, każdy warsztat – samochodowy, motocyklowy czy nawet rowerowy – musi posiadać odpowiedni zestaw kluczy. Do najpopularniejszych narzędzi warsztatowych tego rodzaju zaliczyć należy:

  • Klucze płaskie – sprawdzają się w większości przypadków, gdy trzeba odkręcić lub przykręcić śruby o sześciokątnych łbach. Stosuje się je powszechnie do różnych prac, dlatego warto zaopatrzyć się przynajmniej w kilka rozmiarów tych kluczy.
  • Klucze oczkowe – mają charakterystyczny otwór na końcówce przeznaczonej na tzw. łeb śruby. Dzięki dwunastokątnemu profilowi są niezwykle wygodne w użytkowaniu. Klucze oczkowe dzielą się na proste, gięte, otwarte, przegubowe i odsadzone.
  • Klucze hakowe – mają ruchomą górną część zapewniającą użytkowanie bez konieczności odwodzenia klucza. Tego typu profesjonalne narzędzie warsztatowe wykorzystywane jest głównie przy pracach specjalistycznych.
  • Klucze nasadowe – warto po nie sięgać, gdy ma się trudności z odkręceniem śruby. Zróżnicowane końcówki kluczy umiejscowione są na prostym w obsłudze pokrętle, sama rękojeść zwykle bywa też dłuższych rozmiarów

Wybierając klucze, można zdecydować się na zakup gotowego zestawu narzędzi warsztatowych albo skomponować taki zestaw samemu. Warto pamiętać o jakości produktów. Najbardziej zalecana wydaje się stal chromowana. Dla większej skuteczności pracy powinno się z kolei zainwestować w klucze udarowe – pneumatyczne lub elektryczne – które znacznie przyśpieszą odkręcanie śrub, np. przy zdejmowaniu kół samochodu.

Narzędzia i sprzęt warsztatowy

Wykonywanie czynności w każdym warsztacie samochodowym wymaga odpowiedniego zaplecza technicznego. Warto zainwestować w specjalne meble warsztatowe, które umożliwiają wygodne przechowywanie narzędzi i zapobiegają chaosowi. Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą, staje się to tym bardziej istotne, gdyż wpływa na ogólny wizerunek warsztatu, a ten z kolei na zadowolenie klientów i ich ocenę serwisu.

Podczas prac mechanicznych konieczna staje się infrastruktura służąca do podnoszenia pojazdów. Nawet wymiana klocków hamulcowych, oleju silnikowego czy zmiana koła wiąże się z koniecznością użycia podnośnika lub tłokowego dźwignika hydraulicznego.

Podstawowe narzędzia przydatne na co dzień w pracy warsztatowej – elektronika i diagnostyka

Zastanawiając się, w jakie narzędzia warsztatowe się zaopatrzyć, należy pamiętać o różnych miernikach. Multimetry czy specjalne interfejsy diagnostyczne to coś, co powinno znaleźć się w każdym serwisie, warto je mieć także w domu, jeśli interesujemy się mechaniką samochodową. W żadnym warsztacie nie może zabraknąć ciśnieniomierzy (lub bardziej zaawansowanych narzędzi: mierników ciśnienia sprężania) i pistoletów do pompowania z manometrem.

Z kolei do wcale nie tak specjalistycznych, ale jakże przydatnych narzędzi warsztatowych należy zaliczyć ładowarki do akumulatorów i same akumulatory. Ładowarki warto wybierać, kierując się jakością i technologią – najefektywniejsze są te z wbudowanymi układami automatycznej kompensacji temperatury. Ułatwiają one pracę dzięki pełnemu zautomatyzowaniu. Bez względu na to, czy hobbystycznie majsterkujemy w przydomowym garażu, czy prowadzimy profesjonalny warsztat samochodowy, w każdym aucie co jakiś czas powinien być sprawdzony płyn chłodniczy. Jego temperaturę bada się za pomocą glikometru. Narzędziem warsztatowym odpowiadającym za sprawdzenie, ile procent wody znajduje się w płynie hamulcowym, jest specjalny tester płynu hamulcowego. Przydać się może także stosunkowo uniwersalny refraktometr. Warto także zainteresować się multitoolem, dzięki któremu ułatwimy sobie niejednokrotnie pracę.

Remontuj z PAYBACK: Zdobywaj punkty i obniżaj koszt zakupów. Dołącz już dziś!