Narzędzia warsztatowe i ich rodzaje – które wybrać i jakie są najbardziej przydatne?

Strona GłównaPAYBACK EkstraMajsterkowanie ● Narzędzia warsztatowe i ich rodzaje

Podstawą sprawnego funkcjonowania każdego warsztatu samochodowego jest zestaw profesjonalnych narzędzi warsztatowych. Stanowi także nieodzowną pomoc w przydomowym garażu. W jakie narzędzia do warsztatu samochodowego warto się zaopatrzyć?

Specjalistyczne narzędzia warsztatowe to klucze, mierniki diagnostyczne, ciężkie sprzęty (m.in. podnośniki i dźwigniki) oraz wiele innych urządzeń. Chociaż nie wszystkie z nich przydadzą się majsterkowiczowi-hobbyście, to jednak część z nich powinno się mieć na wszelki wypadek w garażu lub samochodzie. Do jednych z najbardziej podstawowych narzędzi warsztatowych zaliczyć należy różnego rodzaju klucze, bez których nie sposób nawet wymienić koła w aucie.

Najbardziej podstawowe i przydatne narzędzia – klucze warsztatowe

W żadnym warsztacie samochodowym, także prywatnym, nie może zabraknąć najpotrzebniejszego, czyli kluczy warsztatowych. Ich rodzajów jest bardzo wiele, w zależności od zastosowań. Klucze służą m.in. do odkręcania i zakręcania śrub, dokonywania napraw w silniku, układzie rozrządu, układzie hamulcowym albo po prostu do wymiany kół w samochodzie. Jak więc widać, każdy warsztat – samochodowy, motocyklowy czy nawet rowerowy – musi posiadać odpowiedni zestaw kluczy. Do najpopularniejszych narzędzi warsztatowych tego rodzaju zaliczyć należy:

  • Klucze płaskie – sprawdzają się w większości przypadków, gdy trzeba odkręcić lub przykręcić śruby o sześciokątnych łbach. Stosuje się je powszechnie do różnych prac, dlatego warto zaopatrzyć się przynajmniej w kilka rozmiarów tych kluczy.
  • Klucze oczkowe – mają charakterystyczny otwór na końcówce przeznaczonej na tzw. łeb śruby. Dzięki dwunastokątnemu profilowi są niezwykle wygodne w użytkowaniu. Klucze oczkowe dzielą się na proste, gięte, otwarte, przegubowe i odsadzone.
  • Klucze hakowe – mają ruchomą górną część zapewniającą użytkowanie bez konieczności odwodzenia klucza. Tego typu profesjonalne narzędzie warsztatowe wykorzystywane jest głównie przy pracach specjalistycznych.
  • Klucze nasadowe – warto po nie sięgać, gdy ma się trudności z odkręceniem śruby. Zróżnicowane końcówki kluczy umiejscowione są na prostym w obsłudze pokrętle, sama rękojeść zwykle bywa też dłuższych rozmiarów

Wybierając klucze, można zdecydować się na zakup gotowego zestawu narzędzi warsztatowych albo skomponować taki zestaw samemu. Warto pamiętać o jakości produktów. Najbardziej zalecana wydaje się stal chromowana. Dla większej skuteczności pracy powinno się z kolei zainwestować w klucze udarowe – pneumatyczne lub elektryczne – które znacznie przyśpieszą odkręcanie śrub, np. przy zdejmowaniu kół samochodu.

Narzędzia i sprzęt warsztatowy

Wykonywanie czynności w każdym warsztacie samochodowym wymaga odpowiedniego zaplecza technicznego. Warto zainwestować w specjalne meble warsztatowe, które umożliwiają wygodne przechowywanie narzędzi i zapobiegają chaosowi. Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą, staje się to tym bardziej istotne, gdyż wpływa na ogólny wizerunek warsztatu, a ten z kolei na zadowolenie klientów i ich ocenę serwisu.

Podczas prac mechanicznych konieczna staje się infrastruktura służąca do podnoszenia pojazdów. Nawet wymiana klocków hamulcowych, oleju silnikowego czy zmiana koła wiąże się z koniecznością użycia podnośnika lub tłokowego dźwignika hydraulicznego.

W PAYBACK punkty możesz wymienić na vouchery do wielu sklepów

Jedna karta, wiele korzyści - dołącz teraz!

Podstawowe narzędzia przydatne na co dzień w pracy warsztatowej – elektronika i diagnostyka

Zastanawiając się, w jakie narzędzia warsztatowe się zaopatrzyć, należy pamiętać o różnych miernikach. Multimetry czy specjalne interfejsy diagnostyczne to coś, co powinno znaleźć się w każdym serwisie, warto je mieć także w domu, jeśli interesujemy się mechaniką samochodową. W żadnym warsztacie nie może zabraknąć ciśnieniomierzy (lub bardziej zaawansowanych narzędzi: mierników ciśnienia sprężania) i pistoletów do pompowania z manometrem.

Z kolei do wcale nie tak specjalistycznych, ale jakże przydatnych narzędzi warsztatowych należy zaliczyć ładowarki do akumulatorów i same akumulatory. Ładowarki warto wybierać, kierując się jakością i technologią – najefektywniejsze są te z wbudowanymi układami automatycznej kompensacji temperatury. Ułatwiają one pracę dzięki pełnemu zautomatyzowaniu. Bez względu na to, czy hobbystycznie majsterkujemy w przydomowym garażu, czy prowadzimy profesjonalny warsztat samochodowy, w każdym aucie co jakiś czas powinien być sprawdzony płyn chłodniczy. Jego temperaturę bada się za pomocą glikometru. Narzędziem warsztatowym odpowiadającym za sprawdzenie, ile procent wody znajduje się w płynie hamulcowym, jest specjalny tester płynu hamulcowego. Przydać się może także stosunkowo uniwersalny refraktometr. Warto także zainteresować się multitoolem, dzięki któremu ułatwimy sobie niejednokrotnie pracę.

Zarejestruj swoją kartę PAYBACK, żeby dostawać kupony, a zebrane punkty wymieniać na nagrody. Nie masz karty? Zamów ją za darmo do domu!