Jaki zegarek sportowy wybrać? Co jest ważne? Porady

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Zegarek sportowy

Zegarki sportowe to kolejne cudowne i bardzo przydatne urządzenie, które zawdzięczamy szybkiemu rozwojowi technologii. Profesjonalne zegarki sportowe wyposażone mogą być w wiele różnych funkcji, ale każdemu amatorowi sportu przyda się urządzenie z pulsometrem, krokomierzem czy GPS.

Zegarki sportowe mają tak wiele funkcji, że w pewnym sensie mogą przypominać minikomputer. O ile wydaje się oczywiste, że akcesorium pomocne przy bieganiu powinno posiadać krokomierz, to jednak wbudowanych opcji w tego rodzaju produktach jest znacznie więcej. Zegarki sportowe z pulsometrem, GPS, licznikiem spalonych kalorii nie powinny już nikogo dziwić. Na uwagę zasługuje kompatybilność z innymi urządzeniami, dzięki czemu w łatwy sposób można swoimi rezultatami treningowymi podzielić się ze znajomymi, a także funkcja kontrolera snu.

Wybór zegarka sportowego – na co należy zwrócić uwagę na początku?

Zegarek sportowy należy dobierać przede wszystkim do indywidualnych preferencji związanych z aktywnością fizyczną. Osoby, które regularnie uprawiają jogging, nie będą potrzebowały najbardziej zaawansowanych zegarków sportowych. Rozpisanie potrzeb i celów znacznie ułatwi późniejszy wybór odpowiedniego urządzenia.

Uniwersalnym kryterium jest także materiał. Większość akcesoriów tego rodzaju wykonana jest z tworzyw sztucznych. Wbrew pozorom jednak nie są one sobie równe. Silikonowe paski zegarków są bardzo miękkie i elastyczne, z kolei paski nylonowe charakteryzują się większą wytrzymałością. Kolejnym czynnikiem jest wygląd zegarka. Chociaż zasadniczo to kryterium nie ma żadnego znaczenia praktycznego, to jednak planując wydatek rzędu nawet kilkuset złotych, warto kupić coś, co będzie nas cieszyło również pod względem estetycznym.


Parametry zegarków sportowych

Dobry zegarek sportowy, zarówno męski, jak i damski, powinien charakteryzować się lekką konstrukcją. Zbyt ciężki może powodować przeciążenia i uczucie dyskomfortu. Jedną z podstawowych funkcji akcesoriów tego typu jest wbudowany krokomierz. Zegarki sportowe z tą opcją automatycznie będą liczyły liczbę kroków, którą pokonuje się na danym dystansie. Niewątpliwie na uwagę zasługuje także funkcja licznika kalorii, która oblicza, ile spala się kalorii w trakcie wysiłku fizycznego, najczęściej biegania. Interesujący jest również pulsometr. Niektóre zegarki męskie wyposażone w tę funkcję nie tylko na bieżąco będą rejestrowały szybkość pulsu, lecz także umożliwią dostęp do wyników historycznych, podobnie zresztą jak w przypadku rezultatów w postaci liczby przebiegniętych kilometrów itd. To jednak nie wszystko, w co wyposażone są zegarki dla biegaczy. Nowoczesne urządzenia mają też funkcje łączenia się z urządzeniami z systemem iOS (Apple) lub Android. Dzięki temu liczbą przebytych kilometrów, wykonanych kroków czy spalonych kalorii w prosty i szybki sposób można podzielić się ze znajomymi w internecie.

Wiele damskich i męskich akcesoriów sportowych posiada wbudowaną geolokalizację. Zegarek sportowy z GPS to szczególnie dobry pomysł dla osób, które regularnie biegają poza miastem, np. po lesie. Inną ciekawą opcją są produkty treningowe z wbudowanym kontrolerem czasu snu. Wystarczy tylko umiejscowić taki zegarek w pobliżu łóżka, aby nad ranem móc zobaczyć, w którym momencie sen był najgłębszy i najbardziej regenerujący, a w którym płytszy. Funkcja ta oparta jest na rejestracji głosowej – czułe czujniki zegarka analizują sposób oddychania człowieka, który zmienia się w zależności od danej fazy snu. Do pozostałych funkcji zegarków sportowych warto jeszcze zaliczyć: chronograf, datownik, alarm, organizer, minutnik czy stoper.

Dla kogo jaki zegarek sportowy?

Podstawowy zegarek z krokomierzem i pulsometrem, ewentualnie także z GPS, stanowi świetne i w zupełności wystarczające rozwiązanie dla biegaczy amatorów, którzy nie potrzebują bardziej zaawansowanego sprzętu. Lepsze akcesoria, wyposażone w wiele specjalistycznych dodatków, przeznaczone są raczej dla zawodowych sportowców lub osób, których aktywność fizyczna nie sprowadza się jedynie do codziennego biegania. Warto zauważyć, że ceny najlepszych zegarków sportowych przekraczają nawet 1000 zł.

Wielofunkcyjność przedstawionych produktów sprawia, że są to akcesoria nie tylko dla biegaczy. Świetnie przysłużą się np. fanom jazdy na rowerze. Jeśli zegarek jest wodoszczelny, okaże się także przydatnym gadżetem na basenie. Z kolei dzięki opcji pulsometru urządzenie to będzie mniej lub bardziej przydatne przy każdej w zasadzie aktywności (nawet podczas np. ćwiczeń bokserskich). Wybierając odpowiedni produkt, warto wcześniej zapoznać się z jego specyfikacją, porównać wśród konkurencyjnych akcesoriów i sprawdzić opinie nabywców w internecie, aby upewnić się, że zegarek jest najlepszy.

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.