Jaką matę do ćwiczeń wybrać? Jakie są rodzaje?

Strona GłównaPAYBACK EkstraSport ● Mata do ćwiczeń

Mata do ćwiczeń to podstawowe wyposażenie każdej osoby, która ćwiczy samodzielnie w domu. Wzrost popularności takich aktywności jak joga czy pilates spowodował, że producenci wypuszczają na rynek coraz więcej tego typu produktów, skierowanych do konkretnych grup ćwiczących osób.

Dlatego też, szukając idealnej maty do ćwiczeń, można spotkać takie kategorie jak mata do jogi, mata treningowa czy mata fitness. Czy te maty faktycznie różnią się od siebie? A jeśli tak, to czym? Jaka będzie najlepsza do ćwiczeń różnego rodzaju? Oto najważniejsze kwestie, na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze maty sportowej.

Jakie są rodzaje mat sportowych?

Maty sportowe tworzone są z myślą o różnych aktywnościach, dlatego mogą różnić się wielkością, grubością, a także materiałem, z jakiego są wykonane, czy dodatkowymi funkcjami. Najczęściej wyróżnia się w tej kategorii produkty takie jak:

  • mata gimnastyczna – zazwyczaj jest to duży i gruby materac. Najczęściej z tego rodzaju matami można spotkać się w siłowniach, klubach fitness czy szkołach i ośrodkach rehabilitacyjnych, gdyż mają profesjonalne zastosowanie. Takie maty rzadko stosowane są w domach czy mieszkaniach właśnie ze względu na swoje rozmiary. Wypełnienie maty jest grube i stosunkowo mało plastyczne, co utrudnia jej przechowywanie czy składanie;
  • mata do pilatesu/jogi – mata tego typu z uwagi na to, że jest stosunkowo cienka, zapewnia bardzo dobry kontakt z podłożem. Dodatkową zaletą jest to, że jest lekka i łatwo ją zwinąć w rulon. To ułatwia jej przenoszenie (zabranie na siłownię), a także przechowywanie nawet w małych pomieszczeniach. Tego typu mata do ćwiczeń jest antypoślizgowa, co zwiększa bezpieczeństwo w czasie zmiany pozycji;
  • mata do treningu – można spotkać się również z nazwą mata uniwersalna. Polecana jest dla osób, które uprawiają różne aktywności wymagające ćwiczeń na macie, np. jogę, pilates, aerobik czy klasyczne ćwiczenia rozgrzewkowe i rehabilitacyjne. Wykonana jest z lekkich materiałów i jest nieco grubsza niż mata do pilatesu czy jogi. Dobra uniwersalna mata do ćwiczeń izoluje od podłogi, a także zabezpiecza przed ślizganiem się, co zwiększa bezpieczeństwo wykonywanych ćwiczeń;
  • mata ochronna pod sprzęt do ćwiczeń – takie maty można wybrać na siłownię, ale i do użytku domowego. Są to maty, których głównym zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa korzystania z takich sprzętów jak orbitreki, rowerki czy bieżnie. Dla zwiększenia komfortu ćwiczenia można je stosować również pod ławeczkami czy atlasami. Mata nie tylko zabezpiecza podłogę przed zarysowaniami, ale także zapobiega przesuwaniu się sprzętu w czasie treningu. Pozwala również zwiększyć stabilność sprzętu, minimalizuje odczuwanie drgań mogących powstać szczególnie w czasie ćwiczeń aerobowych.


Przeczytaj również: Czym jest stretching? Jakie daje efekty?

O czym pamiętać, wybierając matę do ćwiczeń?

W pierwszej kolejności warto określić, do czego mata będzie stosowana najczęściej, gdyż to później będzie rzutowało na kolejne parametry, na jakie należy zwrócić uwagę. W następnej kolejności trzeba zastanowić się, jakie wymiary maty zapewnią komfort ćwiczeń. Najczęściej maty do ćwiczeń produkowane są w trzech standardowych wymiarach 200 × 120, 200 × 100 oraz 180 × 60 cm. Dla osób szukających nietypowych rozwiązań dobrym wyborem będzie mata puzzle do ćwiczeń. Jest to mata składająca się z kilku elementów, które można dowolnie ze sobą łączyć, co pozwala na stworzenie maty idealnej dla danej osoby.

W wielu sportach istotne znaczenie ma grubość maty. Tam, gdzie konieczne jest dobre wyczucie podłoża, jak np. w jodze czy pilatesie, maty mają ok. 3 mm grubości. W innych sportach wykorzystywane są grubsze maty, które będą dobrze amortyzować i izolować od podłoża.

Grubość oraz wymiary maty mają również znaczenie przy jej transporcie oraz przechowywaniu. Wiele osób zwraca uwagę także na materiał, z jakiego wykonana jest mata – czy jest na tyle elastyczny, że można ją bez uszkodzenia zwinąć w rulon czy złożyć w inny sposób. Często do mat dodawane są specjalne torby ułatwiające noszenie i przechowywanie. Przy wyborze materiału, z jakiego jest wykonana mata, dobrze jest sprawdzić, czy jest on antypoślizgowy i odporny na uszkodzenia mechaniczne, np. zadrapania czy odkształcenia.

Dla wielu osób liczy się także estetyka akcesoriów do ćwiczeń. Wiedzą o tym również producenci, dlatego wypuszczają na rynek serie produktów w najmodniejszych kolorach danego sezonu, ale także i w ponadczasowych odcieniach czerni, szarości czy granatu. Wybierając kolor maty, trzeba pamiętać, że te jasne o wiele szybciej się brudzą i tracą swój początkowy, atrakcyjny wygląd.


Zobacz także: Jak odpowiednio dobrać przyrządy do ćwiczeń?

Jeśli na trening to tylko z PAYBACK! Kupuj niezbędny sprzęt oraz akcesoria do ćwiczeń i zbieraj punkty za zakupy online.