Jak zacząć ćwiczyć jogę? Jakie są rodzaje i pozycje?

Strona GłównaPAYBACK EkstraSport ● Joga

Jogę można zacząć ćwiczyć w domu. Na początku należy skupić się na tym, żeby dobrze opanować podstawowe ruchy. Dzięki temu ćwiczenia będą skuteczne i bezpieczne. Jakie są w jodze ćwiczenia dla początkujących?

Jogę może zacząć ćwiczyć praktycznie każdy niezależnie od kondycji, wieku, wagi czy wytrzymałości. Każdy może mieć też nieco inne oczekiwania wobec jogi: jedni chcą schudnąć, inni mają potrzebę wyciszenia się i pozbycia się stresu. Joga pozwala zadbać zarówno o ciało, jak i o umysł, dlatego cieszy się tak dużą popularnością.

Joga w domu dla początkujących – od czego zacząć?

Zanim rozpocznie się ćwiczenia w domu, należy wcześniej wybrać odpowiednie miejsce. Powinno być tam wystarczająco dużo miejsca do tego, żeby móc komfortowo praktykować jogę. Jeśli to możliwe, miejsce powinno znajdować się w cichym punkcie, dzięki czemu hałas nie będzie rozpraszał ćwiczącej osoby. Im przestrzeń jest bardziej przestronna i czystsza, tym łatwiej będzie się skupić i odgonić niepotrzebne myśli.

Do praktykowania jogi nie potrzeba specjalnego sprzętu. Wystarczy specjalna mata do jogi, która jest wykonana z antypoślizgowego materiału. Profesjonalne maty nie są dużym wydatkiem, nie obciążą więc zbytnio budżetu. Jeśli chodzi o strój, powinien być on przede wszystkim komfortowy i nie może krępować ruchów. Osoby bardziej zaawansowane mogą zainwestować w stroje sportowe wykonane z elastycznych, oddychających materiałów, ale na początku wystarczy zwykły t-shirt i spodenki lub legginsy. Do jogi nie potrzeba butów – ćwiczy się w skarpetkach lub boso. Kobiety z długimi włosami powinny przed treningiem je związać, żeby nie przeszkadzały podczas sesji.

Osoby, które chcą zacząć ćwiczyć jogę w domu, mogą skorzystać z jednego z licznych wideoporadników czy kursów dostępnych w Internecie. Minusem takiego rozwiązania jest to, że nikt nie koryguje pozycji, więc już na samym początku można nauczyć się złych nawyków. Dlatego lepszym rozwiązaniem na początku przygody z jogą jest zapisanie się na kurs. Doświadczeni nauczyciele są w stanie dokładnie wytłumaczyć, jak powinno się ćwiczyć, i mogą na bieżąco korygować pozycję uczestników.

Rodzaje jogi

Istnieje kilka rodzajów jogi, których zestawy ćwiczeń skupiają się na nieco innych obszarach i dają różne efekty. Hatha joga to ogólna nazwa, która oznacza wszystkie praktyki jogiczne. Jeśli zaś oferowany jest kurs o takiej nazwie, najczęściej zajęcia mają umiarkowaną intensywność i skupiają się na pracy z ciałem.

Ashtanga jest rodzajem jogi, który charakteryzuje się dużą dynamicznością i poleca się ją osobom o dobrej kondycji fizycznej. Osoby praktykujące ashtangę wykonują 6 razy w tygodniu taki sam zestaw pozycji.

Vinyasa to kolejna dynamiczna forma jogi, którą często nazywa się power jogą. Osoby początkujące powinny zacząć od jej łagodnej odmiany. Jedną z charakterystycznych cech vinyasy jest płynne przechodzenie z jednej do drugiej pozycji. Ważne w tej odmianie jogi jest też połączenie oddechu z ruchem. Ta forma jogi jest polecana zwłaszcza tym osobom, które chcą uelastycznić swoje ciało, jak i zadbać o relaks i odprężenie.

Joga kundalini jest uważana za jedną z najbardziej mistycznych rodzajów i jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą brać udział w intensywnych treningach i jednocześnie chcą wyciszyć umysł. Ta odmiana zawiera zarówno ćwiczenia oddechowe i fizyczne, medytacje, ruchy rąk zwane mudrami i mantry. Osoby praktykujące jogę kundalini podczas zajęć mogą doświadczać silnych emocji. Z racji tego, że prawidłowe wykonywanie ćwiczeń wymaga świetnie opanowanej techniki i sporo praktyki, najlepiej początkowo trenować z nauczycielem.

Joga Yin to z kolei propozycja dla osób, które wolą wolniejsze ćwiczenia i pozycje, które trzeba wykonywać z dużą cierpliwością i dokładnością. Ćwiczenia pozwalają rozluźnić i rozciągnąć mięśnie, zwłaszcza te zlokalizowane wokół bioder i kręgosłupa. Yin pozwala na głębokie skupienie się, wyciszenie i koncentrację. To swoista joga na kręgosłup, która pozwala zadbać o to, by był on zdrowy i mocny.

Joga hormonalna jest skierowana do kobiet, które zmagają się z bolesnymi miesiączkami, przechodzą menopauzę czy cierpią na zaburzenia hormonalne. Nie może być stosowana zamiast leczenia tradycyjnego w takich przypadkach, ale działa wspomagająco, poprawiając sprawność fizyczną i redukując stres, co wpływa pozytywnie na działanie organizmu. Tego typu joga musi być wykonywana pod okiem specjalisty, który jest w stanie ocenić problem i dobrać odpowiednie ćwiczenia.

Istnieje również joga dla ciężarnych. Charakteryzuje się spokojnym tempem, a podczas ćwiczeń najważniejsza jest dokładność i skupienie się na prawidłowym oddychaniu. Joga w ciąży jest bezpiecznym rodzajem aktywności fizycznej, jednak zawsze warto wcześniej skonsultować się z lekarzem.


Przeczytaj również: Dopasuj muzykę do aktywności fizycznej

Jeśli na trening to tylko z PAYBACK! Kupuj niezbędny sprzęt oraz akcesoria do ćwiczeń i zbieraj punkty za zakupy online.