Jakie efekty dają gumy do ćwiczeń? Jakie wybrać?

Strona GłównaPAYBACK EkstraSport ● Guma do ćwiczeń

Gumy do ćwiczeń (nazywane również taśmami) robią prawdziwą furorę. Są proste w użyciu, a przynoszą szybkie i widoczne efekty. Jak wyglądają ćwiczenia z taśmami, kto powinien używać gum treningowych i jak je wybrać?

Ćwiczenia z gumą polecane są każdemu – bez względu na kondycję, sprawność ruchową czy doświadczenie w treningach. Taśmy fitness są niedrogie i bardzo łatwe w obsłudze, dlatego używać ich mogą zarówno dzieci, jak i seniorzy. Można je dostosować do wielu zadań i konkretnych ćwiczeń, dzięki czemu pozwalają na pracę nad wszystkimi partiami ciała. Ich głównym zadaniem jest poprawa wytrzymałości, siły i elastyczności mięśni. Stosuje się je więc zarówno jako gadżet w samodzielnym treningu, jak i w ćwiczeniach dodatkowych w konkretnych dyscyplinach sportowych.

Czym są taśmy do ćwiczeń?

Taśmy – gumy treningowe, to stosunkowo nowy w świecie fitnessu przyrząd do ćwiczeń. Wyglądają one bardzo niepozornie. Są to bowiem paski (często w formie pętelki) wykonane z gumy. Są one bardzo elastyczne, gdyż ćwiczenia z nimi polegają na ich naciąganiu za pomocą pracy mięśni. W tym celu zaczepia się je o daną część ciała lub dostępne drabinki i różne przedmioty. Występują w różnej długości i grubości, ponieważ każda z taśm przeznaczona jest do nieco innego rodzaju ćwiczeń. Dobrym pomysłem jest więc zakup całego zestawu gum, w którym znaleźć można modele o różnych parametrach. W sklepach ze sprzętem sportowym napotkać można także tzw. ekspandery. Działają one podobnie jak taśmy treningowe, ale są dodatkowo wyposażone w specjalne uchwyty i sprężyny. Ćwiczenia z gumą są jednak łatwiejsze i nie wymagają aż tak dużo siły, jak w przypadku ekspanderów.

Guma do ćwiczeń a jej opór

Taśmy do ćwiczeń występują w różnorodnych modelach. Na pierwszy rzut oka nietrudno zauważyć, że różnią się od siebie przede wszystkim kolorami. Te jednak nie mają znaczenia. Najważniejszymi parametrami są zaś długość i szerokość danej taśmy. Im guma treningowa jest grubsza i szersza, tym większy opór stawia. To natomiast skutkuje zwiększoną pracą mięśni i szybszymi efektami. Parametry oporowe należy jednak dopasować do indywidualnych możliwości oraz do rodzaju ćwiczeń, jaki chce się wykonywać. Informację o oporze często znaleźć można opakowaniu gumy do ćwiczeń. Cienka, 13-milimetrowa taśma daje około 9-kilogramowy opór, średnia 44-milimetrowa – 45-kilogramowy, a gruba na 83 milimetry – wysoki opór na około 70 kilogramów.

Przeczytaj również: Jakie ćwiczenia na talię są najskuteczniejsze?

Ćwiczenia z gumą – jak je wykonywać?

Taśma treningowa może posłużyć do różnorodnych ćwiczeń na różne partie ciała. Co więcej, jest ona wykorzystywana nie tylko na treningach czy zajęciach fitness, ale również w rehabilitacji. Pomaga bowiem wzmocnić mięśnie osłabione np. w wyniku wypadku. Niektóre ćwiczenia z gumą są trudniejsze w wykonaniu od drugich, dlatego należy je dopasować indywidualnie do własnych możliwości i potrzeb.

Ćwiczenia z taśmą na ramiona
Najczęściej gum treningowych używa się do wzmacniania mięśni ramion. W tym celu należy położyć taśmę płasko na ziemi i stanąć na jej środku. Następnie trzeba chwycić w dłonie jej dwa końce i pociągnąć do góry tak, by pracowały przede wszystkim mięśnie ramion i przedramion. Ćwiczenie najlepiej powtórzyć 10 razy w trzech seriach.

Ćwiczenia z gumą na pośladki
Aby ćwiczyć z taśmą pośladki, należy przyjąć pozycję podpartą (dłonie i kolana na podłodze). Następnie należy zaczepić gumę o obydwie dłonie i przesunąć stopę aż pod klatkę piersiową tak, by także ją zahaczyć o taśmę. W następnej kolejności wystarczy wyprostować nogę (by stanowiła przedłużenie tułowia) i znów wrócić do pozycji, gdy noga znajdowała się pod klatką piersiową. Początkowo pozycja ta może sprawiać trudności, jednakże pomaga ona ćwiczyć nie tylko pośladki, ale i równowagę.

Ćwiczenia z taśmą oporową na uda
Ćwiczenie mięśni ud za pomocą gumy fitness jest banalnie proste, a efektowne. Wystarczy usiąść na krześle lub w fotelu, gumę opleść wokół nóg tuż nad kolanami, a następnie na przemian rozszerzać i łączyć kolana. Opór gumy sprawia, że w tym ćwiczeniu najbardziej pracują mięśnie ud.

Ćwiczenia z gumą na brzuch
Za pomocą taśmy można ćwiczyć także wszystkie mięśnie brzucha. Płaski brzuszek uzyskać można za pomocą prostych skrętów tułowia. W tym celu należy usiąść na ziemi i delikatnie zgiąć nogi w kolanach. Następnie należy opleść gumę wokół stóp i rąk. W czasie skrętów w lewo i w prawo guma będzie stawiała opór, a tym samym mięśnie brzucha będą mocniej pracowały.

Ogólnorozwojowe ćwiczenia z taśmą
Ćwiczeń z gumą istnieje naprawdę bardzo dużo. Aby ćwiczyć mięśnie całego ciała, wystarczy położyć się na boku, a taśmę opleść wokół kostek. Następnie należy podnosić górną nogę do góry i powoli opuszczać ją w dół. Czynność tę trzeba powtórzyć na obydwu stronach.

Przeczytaj również: Czym jest stretching? Jakie daje efekty?

Jeśli na trening to tylko z PAYBACK! Kupuj niezbędny sprzęt oraz akcesoria do ćwiczeń i zbieraj punkty za zakupy online.