Jaki czepek na basen wybrać? Jakie są rodzaje?

Strona GłównaPAYBACK EkstraSport ● Czepek na basen

Ze względów higienicznych czepek do pływania jest najczęściej wymagany na basenach krytych, dlatego, chcąc korzystać z pływalni, trzeba go wcześniej kupić. Co brać pod uwagę podczas wyboru czepka? Jakie są rodzaje czepków pływackich?

Czepek kąpielowy chroni włosy przed zamoknięciem i nieprzyjaznym działaniem chloru, pozwala utrzymać czystość na basenie i zapobiega zanieczyszczaniu filtrów znajdujących się na pływalni. Jakie są rodzaje czepków basenowych?

Czepki na basen – rodzaje

W sklepach sportowych można znaleźć kilka rodzajów czepków na basen. Jednym z najpopularniejszych jest czepek silikonowy, który jest wybierany również przez zawodowych pływaków. Charakteryzuje się on dużą wytrzymałością, dlatego może służyć użytkownikowi przez co najmniej kilka sezonów. Czepek z silikonu można łatwo nałożyć i zdjąć bez ciągnięcia za włosy. Jest to więc dobry czepek na basen na długie włosy. Ten rodzaj bardzo dobrze chroni głowę przed zamoknięciem, bo nie przepuszcza wody. W sklepach sportowych można znaleźć silikonowe czepki dla dzieci, jak i dla dorosłych. Lepsze modele, które kosztują nieco więcej do pozostałych, ale są bardziej komfortowe, w górnej części są nieco cieńsze.

Jeśli komuś zależy na tym, żeby czepek w najmniejszym nawet stopniu nie przepuszczał wody, może się również zdecydować na wersję z gumy. W porównaniu z czepkiem z silikonu jest on jednak mniej rozciągliwy, dlatego jego nakładanie i zdejmowanie może sprawiać więcej trudności i zabierać więcej czasu. Nieprzemakalny czepek na basen z gumy jest też nieco grubszy niż silikonowy, dlatego czasem może być w nim zbyt gorąco, zwłaszcza na pływalniach, na których panuje wyższa temperatura.

Innym popularnym rodzajem są czepki lateksowe, które są cieńsze od modeli wykonanych z silikonu i gumy. Zaletą jest również to, że są one lżejsze od wcześniej wymienionych rodzajów. Minusem jest fakt, że są one najczęściej produkowane w jednym rozmiarze, więc dla niektórych osób mogą być zbyt ciasne lub odwrotnie – podczas pływania będą się marszczyć i ściągać. Podczas zakładania czepka lateksowego należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ nie jest on odporny na uszkodzenia takie jak zadrapania. Z takiego rodzaju czepków nie powinny też korzystać osoby, które mają uczulenie na lateks.

W sklepach sportowych można znaleźć czepki wykonane z lycry. W porównaniu z innymi rodzajami przepuszczają one jednak wodę, więc nie uchronią przed zamoknięciem włosów. Plusem tego rodzaju czepków jest jednak to, że bardzo łatwo się je nakłada i zdejmuje. Lycra jest miękkim materiałem, dlatego zapewnia duży komfort podczas użytkowania. Czepki z lycry mogą być stosowane przez te osoby, które pływają w basenie bez częstego zanurzania.

Innym rodzajem przepuszczającym wodę jest czepek poliestrowy. Charakteryzuje się on również mniejszą elastycznością niż produkt z lycry, ale jednocześnie jest bardziej odporny na działanie chloru. Ten rodzaj czepka jest bardzo wygodny podczas użytkowania, ponieważ idealnie dopasowuje się do kształtu głowy i mogą z niego korzystać osoby z długimi włosami.

Zainteresuje Cię: Co warto zabrać na basen? Jak się spakować?

Jaki czepek do pływania wybrać?

Najchętniej wybieranym rodzajem czepka pływackiego jest ten wykonany z silikonu. Popularność zawdzięcza temu, że nie przepuszcza wody i można go z łatwością założyć i zdjąć. Jest on więc dobrym rozwiązaniem dla osób, które często korzystają z basenu.

Osoby z długimi, gęstymi włosami mogą zdecydować się na czepki poliestrowe lub z lycry, pod warunkiem że nie zanurzają się one często pod wodę. Tego rodzaju czepki charakteryzują się komfortem użytkowania, jak i łatwym i szybkim zakładaniem i zdejmowaniem.

Przy wyborze czepka oprócz materiału, z jakiego jest wykonany, należy zwrócić uwagę na jego rozmiar. Źle dobrany czepek jest zbyt ciasny lub odwrotnie – marszczy się i przemieszcza podczas korzystania z basenu. Jak poznać, że czepek ma odpowiedni rozmiar? Powinien on dokładnie przylegać do skóry głowy na krawędziach i jednocześnie nie może zbytnio cisnąć. Jeśli jego brzegi się podwijają, oznacza to, że został źle dobrany. W sklepach można znaleźć produkty unisex, jak i czepki damskie i męskie, które różnią się w zasadzie jedynie kolorystyką.

Jak dbać o czepek kąpielowy?

Żeby czepek służył użytkownikowi przez długi czas, należy odpowiednio o niego dbać. Po każdym wyjściu z basenu warto dokładnie umyć go pod bieżącą wodą, żeby pozbyć się chloru i innych chemikaliów obecnych na pływalni. Po powrocie do domu należy też zadbać o to, by dokładnie wysuszyć czepek. Na co dzień nie powinien być on przechowywany w nasłonecznionym miejscu, ponieważ promienie słoneczne mogą uszkodzić materiał, z jakiego jest wykonany. Dzięki tym prostym zabiegom można mieć pewność, że z czepka basenowego będzie się korzystać przez więcej niż jeden sezon.

Przeczytaj również: Jakie są najpopularniejsze ćwiczenia na plecy?

Jeśli na trening to tylko z PAYBACK! Kupuj niezbędny sprzęt oraz akcesoria do ćwiczeń i zbieraj punkty za zakupy online.