Jak działa termometr na podczerwień? Jaki wybrać?

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Termometr na podczerwień

Termometry na podczerwień stają się coraz bardziej popularne, szczególnie wśród rodziców małych dzieci. Działają szybko, są precyzyjne oraz bezdotykowe. Ponadto cechują się prostą obsługą i są bezpieczne.

Termometr na podczerwień wykorzystywany jest nie tylko w celu sprawdzenia temperatury człowieka, ale i miejsc trudno dostępnych lub zbyt gorących, aby móc to ocenić zwykłym urządzeniem. Na jakiej zasadzie on działa? Czy jest w pełni bezpieczny dla dzieci i niemowląt?

Na rynku znajdują się dwa rodzaje termometrów: douszny i bezdotykowy. Różnią się one między sobą sposobem użycia.

Działanie termometrów na podczerwień

Termometry na podczerwień reagują na niewidoczne dla ludzkiego oka promieniowanie elektromagnetyczne. W przypadku modeli bezdotykowych wystarczy przyłożyć urządzenie na odległość ok. 10 cm od badanej powierzchni (zazwyczaj jest to czoło) i po kilku sekundach (średnio 1–3) odczytać na ekranie LCD wynik pomiaru. Im wyższa jest temperatura ciała, tym większe promieniowanie ono wydziela. Dlaczego akurat czoło? Jest to ten fragment ludzkiego ciała, którego temperatura jest najwyższa. Pod pachą może być ona nawet o 1 stopień niższa niż w okolicy skroni.

Termometr na podczerwień jest idealnym rozwiązaniem dla dzieci, ponieważ nie muszą one wówczas spędzać kilku minut w bezruchu. Ponadto urządzenia te są ciche i często podświetlane, dlatego umożliwiają dokonywanie pomiarów w nocy, bez konieczności budzenia malucha ze snu. Czy wyniki są rzetelne? Dobry termometr na podczerwień dokonuje pomiarów z dokładnością do 0.1°C. Niektóre modele mają możliwość zapamiętania historii wyników, dzięki czemu łatwiej jest obserwować przebieg wahań temperatury.

Nieco większy dyskomfort może towarzyszyć niemowlętom i dzieciom starszym przy wykorzystaniu termometru dousznego. Ma on bezpośredni kontakt z ciałem dziecka. Przed pomiarem należy delikatnie pociągnąć małżowinę uszną w tył. W ten sposób dochodzi do wyprostowania przewodu słuchowego. Końcówka musi swobodnie wejść w kanał uszny. Ze względu na konstrukcję urządzenia, nie ma obawy przebicia błony bębenkowej.

Bardziej zaawansowanie modele termometrów bezdotykowych można z powodzeniem stosować w gospodarstwie domowym. Te, które mają większy zakres temperatury można wykorzystać do analizy ciepła wody, posiłków, napojów, a nawet powietrza. Taka funkcja może okazać się przydatna podczas np. przygotowywania mleka dla dziecka. Z tego właśnie powodu rodzicom maluchów zaleca się kupno nieco bardziej profesjonalnych urządzeń.


Przeczytaj również: Jak wybrać najlepszą wagę łazienkową dla siebie? Czym się kierować?

Kiedy nie dokonywać pomiaru termometrem na podczerwień?

Aby wynik odczytywany z bezdotykowego termometru na podczerwień był miarodajny, należy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim nie należy mierzyć temperatury tuż po kąpieli. Ciało jest wówczas znacznie nagrzane, a wynik może być nawet o kilka stopni wyższy. Ponadto nie wolno dokonywać pomiarów tuż po wstaniu z łóżka oraz u dziecka, które skończyło płakać. Może to zaburzyć rezultat i wprowadzić w błąd. To samo dotyczy wysiłku fizycznego. U kobiet temperatura może się wahać w zależności od fazy cyklu, z najniższą temperaturą w fazie folikularnej.

Bezpieczeństwo termometrów na podczerwień

Przed zakupem termometru na podczerwień należy upewnić się, czy ma on odpowiednie certyfikaty i atesty dla urządzeń medycznych. Ich obecność świadczy o całkowitym bezpieczeństwie produktu. Przed użyciem wymagane jest zapoznanie się z instrukcją obsługi urządzenia, gdyż jego niewłaściwe użycie może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Podczas korzystania z termometru dousznego nie należy zapominać o zachowaniu właściwej higieny. Odpowiednia dezynfekcja sprzętu zapobiegnie rozprzestrzenianiu się patogenów. Z tego też względu termometry bezdotykowe są znacznie bardziej higieniczne, ponieważ nie mają bezpośredniego kontaktu z powłokami skórnymi chorego. W odróżnieniu od klasycznych szklanych termometrów nie istnieje ryzyko stłuczenia się i uwolnienia niebezpiecznych dla zdrowia człowieka związków rtęci.

Ceny termometrów na podczerwień

Istnieje duża rozbieżność cenowa termometrów na podczerwień, w zależności od modelu, zakresu mierzonych temperatur oraz marki. Najtańsze modele można nabyć już za około 40 złotych. Za bardziej zaawansowane przyjdzie zapłacić nieco drożej – około 350 złotych. W lepsze urządzenia powinny zaopatrzyć się rodziny z małymi dziećmi.

Jeżeli termometr ma służyć jedynie potrzebom domowym, zaleca się wybór produktu ze średniej półki. Przy opiece nad niemowlakiem sprawdzą się te modele termometrów na podczerwień, które podadzą wartość mleka czy wody do kąpieli.

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.