Termometr bezdotykowy – czym kierować się podczas zakupu? Jak działa?

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Termometr bezdotykowy

Dynamiczny rozwój technologii sprawił, że pomiary temperatury ludzkiego ciała można dokonywać dziś bezkontaktowo. Urządzeniem do tego jest termometr bezdotykowy. Cieszy się popularnością przede wszystkim w szpitalach dziecięcych oraz na oddziałach położniczych.

Termometr bezdotykowy najlepiej sprawdzi się w domach, w których są małe dzieci. Każdy rodzic wie, że taka prosta czynność jak zmierzenie temperatury może być niemałym wyzwaniem w przypadku niemowlaka, a nawet starszych dzieci. Termometr bezdotykowy działa bardzo szybko, nie wymaga, by maluch leżał nieruchomo przez kilka minut, cierpliwie czekając na zakończenie pomiaru. Na jakiej zasadzie działa urządzenie? Jakie ma zalety i wady?

Czym są termometry bezdotykowe?

Niekwestionowaną zaletą termometru bezdotykowego dla dzieci i dorosłych jest higiena jego użytkowania. Przyrząd nie ma bezpośredniego kontaktu z ciałem człowieka, co ma szczególne znaczenie w przypadku chorób zakaźnych i zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków. W przeciwieństwie do termometru „tradycyjnego” nie trzeba go odkażać po każdym użyciu. Sam pomiar jest bardzo szybki – wystarczy kilka sekund, aby uzyskać wiarygodny wynik. Jeszcze ponad dekadę temu do takich pomiarów podchodzono sceptycznie, ponieważ urządzenia nie były tak dokładne jak klasyczny termometr rtęciowy. W dobie zaawansowanych technologii granica błędu to średnio 0,1℃. Taka wartość pozostaje bez znaczenia w kontekście wysokich temperatur. Dodatkową zaletą tych urządzeń jest ich wielofunkcyjność. Te nowoczesne można wykorzystać do pomiaru temperatury np. mleka, wody w wanience czy jedzenia. Przeważnie zakres pomiaru lepszej jakości bezdotykowych termometrów wynosi od 0 do 100℃.

Bezdotykowe termometry są w pełni bezpieczne dla dzieci i dorosłych, ich używanie nie ma żadnych powikłań. Kolejną zaletą jest to, że niektóre modele są ciche. Nie wydają żadnych odgłosów lub tylko ciche, krótkie sygnały, co doskonale sprawdza się do pomiaru temperatury u śpiących dzieci. W przeciwieństwie do termometrów tradycyjnych wynik można odczytać bardzo łatwo na ekranie cyfrowym.


Co to jest i jak działa oura ring? - przeczytaj

Jak działa termometr bezdotykowy?

Powszechnie dostępne termometry bezdotykowe działają na zasadzie analizy promieniowania podczerwonego obiektu, który podlega badaniu. Zasada jest bardzo prosta. Im wyższa temperatura ciała, tym więcej promieniowania ono emituje. Sensor umieszczony jest w tulejce, a promieniowanie dochodzi do niego tylko z jednego kierunku. Zapobiega to przypadkowej analizie temperatury innych obiektów.

Urządzenia mogą różnić się detalami, dlatego przed pierwszych użyciem należy zapoznać się z ulotką dołączoną przez producenta.


Co to jest e-book i jak działa? - przeczytaj

Jak mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym?

Obsługa termometru bezdotykowego jest bardzo prosta. Należy zbliżyć go do skroni na niewielką odległość (3–5 cm), a po chwili na ekranie wyświetla się wynik. Innym możliwym miejscem badania jest ucho. Na wyniki pomiaru nie trzeba czekać kilku minut, jak w przypadku tradycyjnego termometru, a pomiar można powtórzyć wielokrotnie w krótkim odstępie czasu.


Dowiedz się także jak działa smartwach.

Jak wybrać odpowiedni termometr bezdotykowy?

Cena termometru bezdotykowego różni się w zależności od modelu i firmy. Te droższe są znacznie bardziej zaawansowane i zwykle używa się ich w szpitalach, tańsze z powodzeniem wystarczą do użytku domowego. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę przed zakupem? Przede wszystkim na opcje takie jak zapamiętywanie ostatnich wyników, podświetlenie wyświetlacza zależne od otrzymanego wyniku (dwu- lub trzykolorowe) czy dźwiękowe sygnały oznaczające gotowość urządzenia do pracy, zakończenie pomiaru i gorączkę. Najlepszy termometr bezdotykowy dla niemowlaka powinien mieć możliwość wyłączenia dźwięków, by temperaturę można było zmierzyć bez przerywania odpoczynku malucha.

Należy pamiętać o dość częstym czyszczeniu termometrów bezdotykowych, najlepiej za pomocą ściereczki z mikrofibry bez użycia detergentów. Przemywanie ekranu środkami chemicznymi czy alkoholem może doprowadzić do uszkodzenia mechanizmu. Warto wybierać urządzenia, które są łatwe w utrzymaniu w czystości.


Zainteresuje cię: Czym się kierować przy wyboerze wentylatora usb?

O czym pamiętać przy wykonywaniu pomiarów?

Aby wynik był miarodajny i wiarygodny, warto pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim osoba, której mierzy się temperaturę, nie powinna wykonywać ruchów. Samo badanie trwa kilka sekund i przez ten czas należy stać, leżeć lub siedzieć nieruchomo. Rodzice nie powinni mierzyć temperatury swojego dziecka zaraz po kąpieli, gdyż wynik może być znacznie zawyżony. Tak samo u dzieci, które chwilę wcześniej płakały. U osób chorych nie zaleca się mierzenia temperatury zaraz po posiłku, po wstaniu z łóżka lub przyjściu do domu z zewnątrz. Wszystko to może wpłynąć na wzrost temperatury.


O czym warto wiedzieć wybierając głośnik bluetooth?

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.