Mysz komputerowa – historia, rodzaje i sposób komunikacji z komputerem. Jaką myszkę do komputera wybrać?

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Mysz komputerowa - historia rodzaje

Mysz komputerowa to urządzenie, bez którego współcześnie nie sposób pracować. Gwarantuje wygodną pracę przy komputerze i występuje w wielu rodzajach. Historia myszy komputerowej jest o tyle ciekawa, że pierwsze urządzenie tego typu powstało na potrzeby wojska i przypominało prostopadłościan.

Początki ery komputerów udostępnianych na użytek prywatny rozpoczynają się na świecie w latach 70. i 80. ubiegłego stulecia. Mysz do komputera najbardziej kojarzy się jednak z pierwszymi komputerami personalnymi (PC) i systemem Windows. Na przestrzeni lat urządzenia te znacznie ewoluowały z myszek na kulkę, przez radiowe, po myszki z technologią laserową. Myszki bezprzewodowe, działające w technologii radiowej, Bluetooth lub Wi-Fi, obecnie coraz silniej wypierają produktem z kablem, które jednak mają swoje atuty.

Odrobina historii, czyli kiedy powstała mysz do komputera

Myszka do komputera jest powszechnie występującym urządzeniem, z którym współcześnie ma się do czynienia codziennie – tak w pracy, jak i w domu. Zgodnie z definicją mysz komputerowa jest urządzeniem wskazującym interfejsu graficznego danego systemu komputerowego. Jest to urządzenie z kategorii wejścia/wyjścia (in/out). Innymi słowy, dzięki przesuwaniu myszy po płaskiej powierzchni można sterować systemem komputerowym.

Pierwszą mysz komputerową, Trackball, wynaleziono już w 1941 roku. Urządzenie było wykorzystywane do kontroli komputera analogowego alianckich wojsk obrony przeciwlotniczej w trakcie II wojny światowej. Rozwój komputerów komercyjnych, przypadający na lata 70. i 80. XX wieku, sprawił, że rozwiązanie to zaczęło być powszechnie implementowane w różnych systemach. Do użytku codziennego mysz weszła za sprawą popularyzacji komputerów stacjonarnych PC z pierwszymi systemami Windows.

O ile początkowo myszy komputerowe miały kształt przypominający bardziej prostopadłościan, o tyle współczesne modele są w pełni ergonomiczne, przystosowane do kształtu ludzkiej dłoni.


Czy warto zdecydować się na personalizowane klawisze do klawiatury?

Myszki do komputera przewodowe i bezprzewodowe

Współcześnie korzysta się z urządzeń wyposażonych w czujnik laserowy, zapewniający precyzyjne odzwierciedlenie ruchów. Nie zawsze jednak tak było. Pierwsze myszy komputerowe posiadały mechanizm kulkowy, który zresztą występował jeszcze nawet w pierwszych latach XXI wieku. Następnie przyszedł czas na urządzenie z systemem diodowym, czyli pierwsze myszy optyczne. Wadą tych legendarnych mysz był fakt, że silne światło dzienne mogło zakłócać ich pracę.

Obecnie więc myszy, praktycznie wyłącznie laserowe, można podzielić na dwie grupy ze względu na kryterium sposobu komunikacji z komputerem – przewodowe i bezprzewodowe. Pierwsze z nich, chronologicznie starsze, gwarantują bardzo stabilny i szybki proces wymiany danych. Co więcej, dzięki podłączeniu myszy przez kabel, najczęściej za pomocą złącza USB, zapewnia się urządzeniu dostęp do energii elektrycznej. Wadą jest duże ograniczenie mobilności. Zalegające na biurku kable w pewnym sensie ograniczają także miejsce i nie wyglądają zbyt atrakcyjnie.

Wady urządzeń przewodowych zostały całkowicie wyeliminowane w myszach bezprzewodowych. Można z nich korzystać zdalnie, znajdując się nawet kilka lub kilkanaście metrów od komputera. Są poręczne i mobilne, na co wpływ ma również brak kabla. Z drugiej jednak strony produkty te mają swoje wady. Jedną z nich jest kwestia energii. Najnowocześniejsze i droższe modele posiadają wbudowany akumulator, który można co jakiś czas ładować. Najpopularniejszym rozwiązaniem są jednak zwykłe bateria AAA, najczęściej dwie sztuki, które znajdują się w myszce. Sprawia to, że myszy bezprzewodowe są dużo cięższe od odpowiedników z kablem.


Sprawdź: Świat gier komputerowych i ich rodzaje

Rodzaje myszy komputerowych

Warto wyróżnić kilka rodzajów myszy bezprzewodowych. Pierwsze wykorzystują połączenie radiowe o częstotliwości 2,4 GHz. Komunikacja przebiega pomiędzy urządzeniem a wbudowanym w końcówkę USB nadajnikiem radiowym. Aby produkt działał, końcówka USB musi być zawsze podłączona do komputera. Druga kategoria to myszy łączące się z komputerem za pośrednictwem technologii Bluetooth. Cena tych urządzeń jest nieco wyższa, wadą jest również opóźniony czas reakcji. Do najnowszych, najbardziej efektywnych, a co za tym idzie, także najdroższych myszy komputerowych, zaliczyć trzeba urządzenia z technologią Wi-Fi. To modele z najwyższej półki, które oferują duży zasięg działania i stabilną komunikację z komputerem.
➡️ Przeczyczaj o przydatnych akcesoriach komputerowych

Wybór myszy komputerowej powinien być uzależniony od jej przeznaczenia.
Do wykorzystywania w pracy biurowej nie ma większego znaczenia, czy wybierze się myszkę działającą w technologii radiowej, czy Wi-Fi. Jeśli jednak potrzebujemy myszy komputerowej dla graczy lub dla grafika komputerowego, różnice między tymi produktami będą w praktyce bardzo widoczne.

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.