Czytnik e-book – co to jest? Jaki jest najlepszy?

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Czytnik ebook

Czytnik e-booków to urządzenie, dzięki któremu możesz czytać książki w formie cyfrowej, bez konieczności kupowania lub wypożyczania drukowanych egzemplarzy. Wystarczy wgrać daną książkę w postaci pliku o odpowiednim formacie.

Choć czytnik e-booków jest stosunkowo nowym rozwiązaniem, to autorzy science fiction wyobrażali sobie podobne wynalazki już w pierwszej połowie XX wieku. W kwietniu 1935 roku magazyn „Everyday Science and Mechanics” opisał urządzenie, na którym książki dostępne były w postaci mikrofilmów powiększanych przez czytnik. W roku 1961 z kolei genialny pisarz-wizjoner Stanisław Lem w powieści „Powrót z gwiazd” napisał: „W księgarni nie było książek. Nie drukowano ich już od pół wieku bez mała. Nie można już było szperać po półkach, ważyć w ręce tomów, czuć ich ciężaru zapowiadającego rozmiar lektury. Księgarnia przypominała raczej elektronowe laboratorium. Książki to były kryształki z utrwaloną treścią. Czytać można je było przy pomocy optonu. Był nawet podobny do książki, ale o jednej, jedynej stronicy między okładkami. Za dotknięciem pojawiały się na niej kolejne karty tekstu”. Ani wcześniej, ani później nikt tak dokładnie nie opisał idei czytnika e-booków, który w powszechnym użytku pojawił się dopiero na początku XXI wieku.

Czytnik e-booków, czyli lektury w XXI wieku

Czytnik e-booków mógł pojawić się na rynku dzięki wynalezieniu papieru elektronicznego. To wyświetlacz, który jest wierną, cyfrową kopią zadrukowanej kartki papieru. Niewielkie kapsułki w wyniku działania impulsów elektrycznych tworzą piksele, dzięki czemu otrzymujesz ciemne pismo na białej stronie, zupełnie jak w tradycyjnej książce. W przypadku wersji cyfrowej i drukowanej nawet wady są podobne. Zarówno książkę papierową, jak i e-booka trudno czytać bez zewnętrznego źródła światła. Dlatego coraz więcej czytników wyposażonych jest w dodatkowe źródło światła, które pozwala rozkoszować się lekturą nawet w ciemnym przedziale pociągu, a korzystanie z niego nie jest uciążliwe dla współpasażerów. Inaczej niż w przypadku monitorów LCD, światło w czytniku e-booków nie świeci prosto w oczy czytającemu, dzięki czemu wzrok nie męczy się podczas lektury. Tekst zaś może być czytany pod dowolnym kątem. W korzystaniu z urządzenia nie przeszkadza nawet mocne słońce, którego promienie oświetlają ekran – literki na e-papierze pozostają wyraźne. Kolejną zachętą do używania tego sprzętu w podróży jest jego rozmiar. Niewielkie wymiary i niska waga to kolejne zalety czytnika e-book. Urządzenie zasila bardzo wydajna bateria – niektóre modele przy wyłączonym dostępie do internetu mogą działać nawet do miesiąca. W jaki sposób korzystać z czytnika e-booków? W sklepach internetowych oraz na legalnych, bezpłatnych platformach dostępne są lektury w postaci plików o formatach EPUB i MOBI. Zarówno książki w wyżej wymienionych formatach, jak i same czytniki e-booków znajdziesz u partnerów PAYBACK. To księgarnie internetowe, np. matras.pl, merlin.pl oraz ravelo.pl, w których zaopatrzysz się w cyfrowe książki. W sklepach oferujących sprzęt elektroniczny, takich jak mediaexpert.pl, RTV Euro AGD oraz Media Markt, możesz wybierać spośród bogatej oferty czytników e-booków. Co więcej, kupując u partnerów PAYBACK, zdobywasz punkty, które później wymienisz na atrakcyjne nagrody dostępne na stronie Programu. Dodatkową zaletą czytników e-book jest fakt, że mogą być wykorzystywane również do oglądania komiksów (czarno-białych), grafik oraz do przeglądania stron internetowych i czytania elektronicznych wersji gazet czy magazynów. Pamiętaj jednak, że korzystanie z przeglądarki internetowej może być niewygodne.


Przeczytaj również: Czym są audiobooki? Na czym można ich słuchać?

Jaki czytnik e-book wybrać?

Oferta urządzeń wyposażonych w e-papier jest bardzo szeroka, możesz więc dopasować czytnik do swoich oczekiwań i zasobności portfela. Przykładowo, jeśli nie lubisz czytać wieczorami lub w ciemności, nie warto wydawać pieniędzy na czytnik e-booków z podświetleniem. Wśród użytkowników tych urządzeń dużym powodzeniem cieszy się produkt Amazona, czyli Kindle. Możesz kupować książki ze sklepu tego internetowego giganta bezpośrednio na swój czytnik. Większość modeli dostępnych na rynku ma sześciocalowy ekran o wielkości 12 × 9 cm, choć do wyboru są też większe i mniejsze urządzenia. Wśród tańszych rozwiązań wciąż jeszcze można znaleźć czytniki z ekranem LCD, ale tylko te wyposażone w e-papier nie odbijają światła i przypominają tradycyjną książkę. Urządzenie dobiera się też pod kątem rozdzielczości ekranu (dostępna jest nawet rozdzielczość Ultra HD). Wiele osób ma czytnik e-booków z podświetleniem. Rozwiązanie to nie tylko umożliwia czytanie w ciemności, lecz także poprawia kontrast i sprawia, że ekran jest jaśniejszy. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu diody oświetleniowe nie oślepiają użytkownika. Zdecydowana większość czytników e-book ma ekran dotykowy. Użytkownicy smartfonów mogą być zaskoczeni, że jego czas reakcji nie jest tak szybki, jak w przypadku ekranu LCD. To jednak pozbawiony znaczenia drobiazg, który nie wpływa na komfort korzystania z czytnika e-booków.

e-book-a-zwykła-książka-różnice

Największym zaskoczeniem dla wielbiciela czytania niezaznajomionego z tym rozwiązaniem technologicznym może być pojemność czytnika. Urządzenia 2–4 GB mogą zmieścić około tysiąca lektur w formatach EPUB lub MOBI. Czytnik współpracuje także z formatem PDF, ale takie pliki zajmują nieco więcej miejsca. Starsze modele o niewielkiej pojemności wyposażone były w gniazdo na kartę SD. Dzięki temu pojemność czytnika można było odpowiednio rozbudować, jednak to rozwiązanie było bardziej wymagające dla baterii. Wiele modeli czytników e-book znajdziesz w sklepach, które są partnerami PAYBACK. To markety ze sprzętem elektronicznym, m.in. mediaexpert.pl, RTV Euro AGD oraz Media Markt. Jeśli zdecydujesz się na zakupy u partnerów Programu, otrzymasz punkty, które możesz wymienić na atrakcyjne nagrody.

Czytnik e-book z Androidem i inne rozwiązania

Kilka lat temu na rynku pojawiły się czytniki e-booków wyposażone w system Android, używany również na smartfonach, tabletach i telewizorach. Na takich modelach można instalować aplikacje, które umożliwią czytanie lektur. Niektóre czytniki z Androidem kupisz za niewielką kwotę, płacąc przy tym stały abonament na e-booki. Większość księgarni oferuje jednak pliki w formacie EPUB i MOBI, zazwyczaj w cenach dużo niższych niż wydania papierowe. E-booki mogą być automatycznie wysyłane na czytnik, zsynchronizowane z Dropboksem albo zostać przesłane na maila. Ceny tych urządzeń zaczynają się w granicach 150 zł, ale dobrej jakości czytniki e-booków warte są przynajmniej kilkaset złotych. Warto mieć na uwadze, że czytnik to bardzo delikatne urządzenie. Jeśli zabierasz je w podróż, lepiej kup etui o odpowiednim rozmiarze. Dzięki temu czytnik e-booków będzie mniej narażony na wstrząsy i posłuży ci znacznie dłużej.


Źródło cytatu: Stanisław Lem, Powrót z gwiazd, Czytelnik, Warszawa 1961.

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.