Rodzaje perfum męskich i kryteria ich wyboru

Strona GłównaPAYBACK EkstraZdrowie i uroda ● W jaki sposób wybierać perfumy męskie?

Męskie perfumy są jednym z ważniejszych dodatków, wpływających na to, jak mężczyzna widziany jest przez inne osoby. Wybór nie należy jednak do najłatwiejszych i raczej nie istnieją jedne, uniwersalne dla każdego, najładniejsze męskie perfumy. Na co zatem warto zwrócić uwagę?

Najważniejsze są nuty zapachowe, dlatego przystępując do wyboru, warto się z nimi dokładnie zapoznać. Naturalnie wyborowi najlepszych męskich perfum sprzyjać będzie wizyta w perfumerii, w której nieodpłatnie można zapoznać się z setkami różnych zapachów. Dobrze dobrane perfumy męskie to zapachy, które są oryginalne w tym sensie, że indywidualnie pasują do konkretnego mężczyzny, odzwierciedlają i podkreślają jego osobowość. Warto także uwzględnić m.in. pory roku. Nie każde męskie perfumy będą na tyle uniwersalne, aby dobrze pachniały zarówno podczas gorącego lata, jak i mroźnej zimy.

Perfumy męskie a charakter mężczyzny

Najpopularniejsze czy najdroższe męskie perfumy wcale nie muszą okazać się „strzałem w dziesiątkę”, jeżeli wybiera się je na prezent dla ukochanego, przyjaciela lub członka rodziny. Najładniejsze męskie perfumy to te zapachy, które w sposób indywidualny i unikatowy podkreślają wnętrze mężczyzny. Panowie o bardziej dominujących charakterach, lubiący wyzwania, śmiało mogą sięgać po cięższe, mocne perfumy męskie. Z kolei panowie gustujący w wyrafinowanych zapachach mogą zwrócić uwagę na perfumy posiadające niecodzienne składniki, które sprawiają, że zapach jest niezwykle unikatowy. To, jakie perfumy męskie należy wybrać, zależy głównie od osoby obdarowywanej.

Rodzaje perfum ze względu na skład

Wszystkie dobrej klasy perfumy, zarówno męskie, jak i damskie, posiadają trzy główne kategorie nut zapachowych – głowy, serca i bazy. Ostatnie stanowią swoiste tło dominującego zapachu. Nuty serca utrzymują się na skórze najdłużej – w przypadku bardzo trwałych męskich perfum nawet do kilkunastu godzin. Nuta głowy, najsubtelniejsza i często najbardziej oryginalna, składa się z zapachów wyróżniających całą kompozycję, a jej trwałość jest raczej krótka – od pół do maksymalnie dwóch godzin.

Istnieje bardzo wiele rodzajów perfum męskich, jednak do najpopularniejszych wariantów należą:

  • perfumy męskie kwiatowe – dominują kwieciste bukiety, nadające delikatności i subtelności;
  • perfumy szyprowe – ciężkie i trwałe męskie perfumy, które bazują na mchu dębowym i żywicach. Często są to perfumy męskie z piżmem;
  • perfumy cytrusowe – odmiana perfum owocowych, cechująca się najwyższą świeżością i lekkością. Są stosunkowo uniwersalne;
  • perfumy owocowe – perfumy męskie, w których nuty serca zdominowane są przez owoce inne niż cytrusy;
  • perfumy orientalne – gratka dla panów lubujących się w oryginalnych perfumach. W tym przypadku dominuje także piżmo, ale dostrzegalne są także nuty kadzidła, wanilii i aromatów korzennych;
  • perfumy drzewne – podobnie jak szyprowe, są stosunkowo cięższe. Najczęściej spotyka się nuty cedru, dębu, drzewa sandałowego lub nieco słodszej paczuli.

Poznaj także: Dobór damskich perfum - na co zwracać uwagę?

Wybór męskich perfum a pora roku

Ważnym kryterium wyboru męskich perfum, o którym nie należy zapominać, jest kwestia pory roku. Niektóre perfumy lepiej sprawdzą się w sezonie wiosenno-letnim, inne zaś w jesienno-zimowym. Z pewnością na lato warto polecić zakup nieco lżejszych i bardziej orzeźwiających męskich perfum. W tych rolach sprawdzą się zapachy cytrusowe i owocowe.

Podczas niższych temperatur doskonale mieć pod ręką trwałe i mocne męskie perfumy. Godne polecenia są perfumy drzewne, szyprowe i orientalne, a także dowolne kombinacje tych rodzajów. Charakterystyczne są także perfumy korzenne, które rewelacyjnie sprawdzą się zimą, ale latem będą zdecydowanie zbyt przytłaczające.


Zainteresuje cię jak urządzić domowy seans pielęgnacyjny?

Ogólne wskazówki, o których warto pamiętać przy wyborze perfum

Dobór odpowiednich perfum jest niezwykle trudnym zadaniem i zawsze będzie wyglądać nieco inaczej ze względu na różnice pomiędzy każdym człowiekiem. Mimo to można wyróżnić kilka podstawowych zasad, o których warto pamiętać.

Przede wszystkim trudno zgodzić się ze stwierdzeniem, że istnieją perfumy uniwersalne. Często zdarza się, że najbardziej popularne i modne męskie perfumy tak naprawdę są stosunkowo ubogie pod względem nut zapachowych. Poza tym zawsze warto brać pod uwagę markowe perfumy męskie. Wynika to z dwóch powodów – perfumy nieoryginalne, choć tańsze, są dużo mniej trwałe, a co za tym idzie, stosowanie ich jest dużo mniej ekonomiczne. Co więcej, perfumy, które nie są markowe, mogą narażać użytkownika na niebezpieczne reakcje alergiczne, gdyż ostatecznie nie spełniają wymaganych atestów i badań.


W PAYBACK mamy vouchery do drogeri Douglas - przeczytaj.

Zadbaj o zdrowie z PAYBACK. Zarejestruj się i zacznij zbierać punky podczas zakupów w drogeriach i sklepach internetowych.