Dobór damskich perfum: o czym pamiętać? Czym się kierować, wybierając perfumy?

Strona GłównaPAYBACK EkstraZdrowie i uroda ● Dobór damskich perfum: o czym pamiętać?

Mówi się, że perfumy ubierają i są tak samo ważne jak odzież czy dodatki. Powinny być jak najlepiej dobrane do okazji, ale przede wszystkim do osobowości noszącej je kobiety. Perfumy damskie mają mnóstwo różnych nut zapachowych, dzięki czemu każda kobieta może dobrać perfumy idealne dla siebie.

Niektóre kobiety mają swoje ulubione perfumy i nie zmieniają ich przez lata. Zdarza się jednak i tak, że bardzo trudno trafić na te wyjątkowe, najpiękniejsze perfumy damskie. Jak dobrać zapach i na co zwrócić uwagę przy wyborze perfum damskich?

Perfumy, wody perfumowane i wody toaletowe

W języku potocznym perfumami zwykle nazywa się każdy flakon, w którym znajduje się piękny zapach. Jednak perfumy znacznie różnią się od wody perfumowanej oraz od wody toaletowej. Stężenie olejków zapachowych w perfumach damskich oryginalnych waha się pomiędzy 20 a 40%. Prawdziwe perfumy są jednak stosunkowo drogie i nie są dostępne w drogeriach, można szukać ich w perfumeriach i w Internecie. Najtrwalsze perfumy damskie mają wysoki procent olejków eterycznych, dzięki czemu długo i intensywnie pachną. Wody perfumowane zawierają pomiędzy 10 a 15% olejków eterycznych. Mają intensywny zapach, który utrzymuje się na skórze przez wiele godzin, a ubrania spryskane woda perfumowaną pachną nawet przy kolejnym ich założeniu. Zdecydowanie mniejsze stężenie olejków jest w wodach toaletowych i najczęściej wynosi do 10%. Zapach wód toaletowych nie jest bardzo trwały, jednak idealny dla kobiet ceniących lekkie zapachy. Żeby cieszyć się wyjątkowym i trwałym zapachem, warto sięgnąć po markowe perfumy damskie i wody perfumowane.


Dowiedz się jak urządzić domowy spa.

Jakie zapachy mają perfumy damskie?

Każda kobieta chce znaleźć swój zapach, który będzie się jej podobał, będzie pasował do jej osobowości i będzie z nią kojarzony przez osoby z jej otoczenia, jednak nie jest to łatwa misja. Często potrzeba wielu prób i kilku nieudanych zakupów, aby wreszcie znaleźć najlepsze perfumy damskie dla siebie.

Rodzaje zapachów

Aby dobrać najlepsze perfumy damskie, warto wiedzieć, jakie są dostępne rodzaje zapachów.

  • Kompozycje kwiatowe są jednymi z najchętniej kupowanych i najpopularniejszych perfum damskich. Często zapachy kwiatowe są łączone z zapachami owocowymi lub orientalnymi, tworząc mniej lub bardziej słodkie perfumy damskie. Kwiatowe nuty zapachowe są zwykle eleganckie, bardzo kobiece i pasują paniom w każdym wieku i na różne okazje. Duże znaczenie dla ogólnego wrażenia mają zapachy łączone z aromatami kwiatów (owocowe, orientalne, pudrowe).
  • Zapachy szyprowe są polecane zwłaszcza kobietom eleganckim i pewnym siebie. Zwykle są bardzo intensywne i ciężkie. Często w ich produkcji wykorzystywany jest aromat mchu dębowego, łączy się go np. z różą lub paczulą.
  • Zapachy cytrusowe – to zazwyczaj bardzo świeże perfumy damskie, na które decydują się kobiety młode i aktywne. Perfumy cytrusowe świetnie nadają się na lato niezależnie od indywidualnych upodobań.
  • Bardzo popularne perfumy damskie to ciężkie i zmysłowe perfumy orientalne, wybierane głównie przez kobiety odważne i pewne siebie. Można wyczuć w nich aromaty korzenne, cynamon i kardamon. Świetnie pasują zwłaszcza do wieczorowych kreacji.

Nuty zapachowe

Perfumy posiadają 3 nuty zapachowe. Oznacza to, że perfumy potrzebują czasu, aby się rozwinąć. Pierwszy zapach perfum wyczuwalny na skórze nie jest jedynym. Co więcej, dość szybko się ulatnia, bo już po 30 minutach – to tzw. nuta głowy. Kolejna nuta zapachowa, nuta serca, utrzymuje się przez kilka kolejnych godzin. Nawet gdy dwie poprzednie nuty zapachowe się ulotnią, pozostaje jeszcze nuta bazowa, która jest najtrwalsza.

Wybór damskich perfum

Wybierając perfumy, nie należy kierować się konkretną marką ani tym, że zapach podobał się na kimś innym. Perfumy mogą zupełnie inaczej pachnieć na różnych osobach. Ponadto przy zakupie wody toaletowej czy wody perfumowanej należy być cierpliwym. Zazwyczaj nie udaje się kupić perfum ani w trakcie pierwszej, ani nawet w trakcie drugiej wizyty w perfumerii. Dlaczego? Ponieważ najlepiej sprawdzić zapach na własnej skórze, a biorąc pod uwagę, że perfumy mają trzy nuty zapachowe, to proces długotrwały.

Podczas jednej wizyty w perfumerii warto sprawdzić dwa zapachy, najlepiej spryskując nadgarstki. Warto wąchać je cały dzień i oceniać, jak zmienia się zapach. Dobre perfumy damskie utrzymują się przez cały dzień, a czasem nawet w dniu kolejnym. Można także delikatnie spryskać ubranie, aby przekonać się, jak zapach będzie prezentował się na odzieży.


W PAYBACK możesz zbierać i wymieniać punkty na vouchery do perfumegii Douglas

Zadbaj o zdrowie z PAYBACK. Zarejestruj się i zacznij zbierać punky podczas zakupów w drogeriach i sklepach internetowych.