Jakie są rodzaje maszynek do golenia i czym się kierować przy wyborze?

Strona GłównaPAYBACK EkstraZdrowie i uroda ● Maszynka do golenia

Maszynka do golenia to nieodzowne akcesorium każdej łazienki. Wbrew pozorom wybór najlepszej wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Na początku warto zastanowić się, czy lepiej sprawdzi się elektryczna maszynka do golenia, czy może tradycyjny model na żyletki.


Trudno jednoznacznie stwierdzić, które urządzenia są najlepsze. Chociaż nie brakuje zwolenników tradycyjnych maszynek do golenia na żyletki czy jednorazowych, rośnie popularności maszynek elektrycznych. Zapewniają one bezpieczeństwo golenia (brak zacięć) i szybkość, ale nie są one tak precyzyjne, jak tradycyjne modele. Inną kategorią są damskie maszynki do golenia – często posiadają wiele końcówek i zwykle są maszynkami foliowymi, a nie głowicowymi. Oczywiście, ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji, a nie tylko parametrów.

Elektryczne maszynki do golenia i tradycyjne na żyletki

Pragnąc zakupić najlepszy produkt, zawsze warto skupić się na kluczowych cechach pożądanej rzeczy. W przypadku akcesoriów do golenia pierwszym krokiem będzie zdecydowanie się na elektryczne maszynki (zwane także golarkami) albo na tradycyjne maszynki na żyletki. Jednorazowa maszynka do golenia lub ręczna z wymiennymi żyletkami w rękach doświadczonej osoby zapewni dokładniejsze golenie. Nie bez powodu w ekskluzywnych salonach fryzjerskich specjaliści wciąż używają do golenia ostrzonej na pasku gołej brzytwy, która radzi sobie doskonale także z bujnym i długim męskim zarostem. Entuzjaści ręcznych maszynek do golenia stają przed wyborem nowoczesnych produktów lub wystylizowanych na urządzenia znane sprzed lat. Te ostatnie najczęściej wykonane są z nierdzewnego metalu i mają charakterystyczny kształt przypominający nieco literę „T”. Z kolei zwykłe maszynki do golenia znaleźć można w każdej drogerii czy supermarkecie. Wybór tzw. jednorazówek wydaje się nieograniczony, warto jednak wziąć pod uwagę liczbę ostrzy oraz upewnić się, czy urządzenie posiada uchwyt antypoślizgowy i jest pewnie trzymane.


Przeczytaj również: Ciało - jak je pielęgnować? Czego użyć? Porady

Elektryczne maszynki do golenia – gdy liczy się pośpiech

Niewątpliwą wadą ręcznych, nawet najlepszych maszynek do golenia jest fakt, że ich użytkowanie zabiera dużo czasu. Współcześnie ludzie są tak zabiegani, że każda minuta przed pracą jest na wagę złota. Między innymi z tego powodu ręczne urządzenia wypierają elektryczne maszynki do golenia. Golarki oferują szybkie golenie i brak zacięć, co także jest bardzo istotne dla spieszącej się osoby. Używanie elektrycznej maszynki do golenia pozostaje dużo wygodniejsze, ale ma pewne wady. Najważniejsza z nich jest brak możliwości tak precyzyjnego golenia, jak w przypadku tradycyjnych maszynek. Mimo implementowania przez producentów najnowszych technologii zdaje się, że żadne elektryczne urządzenie nie pozwala na zgolenie zarostu w precyzyjnym punkcie, w którym stykają się one bezpośrednio ze skórą – możliwe jest to tylko dzięki brzytwie lub maszynce na żyletki.

Kryteria wyboru elektrycznych maszynek do golenia

Zastanawiając się, jaką elektryczną maszynkę do golenia wybrać, warto wpierw zapoznać się z podstawowym kryterium, którym jest mechanizm tnący. Obecnie wyróżnia się pod tym względem dwa rodzaje urządzeń – elektryczne maszynki foliowe i maszynki do golenia głowicowe.

Modele foliowe skonstruowane są w taki sposób, że mają specjalną folię z otworami, pod którą znajdują się ostrza. Przez folię włosy zarostu trafiają na ostrza i są ścinane. Z kolei maszynki głowicowe to urządzenia, które – zgodnie z nazwą – wyposażone są w głowice (czasem dwie, zwykle trzy). Atutem golarek głowicowych jest ich łatwe dostosowywanie się do kształtu poszczególnych części twarzy. Dzięki temu mogą golić bardziej precyzyjnie niż maszynki foliowe (każda głowica posiada własne osłonki i nożyki). Są jednak droższe niż urządzenia z folią. Mężczyźni, którzy nie mają dużego i szybko rosnącego zarostu, mogą zdecydować się na foliowe odpowiedniki.

Maszynki do golenia dla kobiet

Pod względem samego sposobu działania golarki damskie wcale nie różnią się od męskich modeli. Jeśli chodzi o elektryczne damskie maszynki do golenia, to na tej płaszczyźnie istotną różnicą jest rodzaj urządzenia – w zdecydowanej większości przypadków są to maszynki foliowe, a nie głowicowe, które bardziej przydają się do golenia brody (ich głównym celem jest dostosowywanie się do jej kształtów).

Drugą różnicą są nakładki. Zwykle maszynki dla kobiet mają wiele końcówek, które umożliwiają golenie różnych części ciała. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba kupować osobnej maszynki do golenia stref intymnych (maszynki do depilacji bikini).


Zainteresuje Cię: Depilacja laserowa – bikini, pach. Co warto wiedzieć?

Zadbaj o zdrowie z PAYBACK. Zarejestruj się i zacznij zbierać punky podczas zakupów w drogeriach i sklepach internetowych.