Torba sportowa - jakie są rodzaje? Jaką warto wybrać?

Strona GłównaPAYBACK EkstraSport ● Torba sportowa

Torba sportowa czy torba fitness to ekwipunek ludzi ceniących aktywność sportową. Każde wyjście do klubu fitness, siłowni czy na basen wymaga wzięcia ze sobą niezbędnych przedmiotów: ręcznika, stroju, kosmetyków czy wody i przekąsek. W tym celu warto zaopatrzyć się w wygodną torbę sportową.

Torby na siłownię stworzone zostały z myślą o osobach, które lubią uprawiać sport i żyją aktywnie. Przystosowane są do dźwigania ciężkich przedmiotów, dlatego wykonane są z bardzo wytrzymałych materiałów, często są wodoszczelne. Jednocześnie zadbano o ich stronę estetyczną, dlatego są nie tylko praktyczne, ale też cieszą oko i stanowią dodatek do sportowego stroju. Wybierając dla siebie torbę, należy zwrócić uwagę na jej rozmiar, wzmocnienia uchwytów, ilość kieszonek, materiał, z którego została wykonana.

Na co zwrócić uwagę, kupując torbę sportową?

Pierwszym kryterium wyboru powinno być przeznaczenie torby, ponieważ inna przyda się na kort tenisowy, a inna na siłownię. Pod uwagę należy wziąć akcesoria, które torba sportowa musi pomieścić: czy będą to jedynie drobiazgi, jak czepek na głowę i okulary do pływania, czy też rakiety do tenisa lub piłka. Od tego zależy także rozmiar torby – torba fitness może być mała, podczas gdy różnego rodzaju sporty mogą wymagać zakupu dużej torby sportowej. Wielkość torby jest więc uzależniona od wielkości i ilości akcesoriów, które użytkownik musi ze sobą zabrać na trening. Większe torby pomieszczą kask, ochraniacze i bardziej rozbudowany strój sportowy, mniejsze pozwolą na zabranie niewielkiego ręcznika, koszulki i spodenek. Pojemność toreb sportowych określana jest w litrach: 25 l, 30 l, 50 l itd. Małe torby sportowe mają pojemność około 35–45 litrów i doskonale sprawdzają się na treningi na siłowni czy w klubie fitness. Średnich rozmiarów torby mają pojemność do 60 litrów i umożliwiają zapakowanie sprzętu, butów i większej ilości akcesoriów. Największe torby, do 100 litrów pojemności, warto wybierać na dłuższe wyjazdy, obozy sportowe i treningowe.

Decydując się na model torby, można wybrać torbę sportową męską lub damską, które najczęściej różnią się jedynie kolorem i wzorami. Najczęściej jednak wybierane są uniwersalne torby oznaczone jako „uniseks”. Torba sportowa dziecięca jest zazwyczaj kolorowa, z motywami ulubionych bajkowych bohaterów, ma także krótszy pasek. Torby na siłownię różnią się też sposobem ich noszenia. Podstawowy podział to torby sportowe na ramię, noszone w ręce lub wyposażone w szelki umożliwiające noszenie ich na plecach. Te, które muszą pomieścić wiele akcesoriów, najlepiej nosić na ramieniu lub na plecach. Damskie torby fitness są małych rozmiarów, wygodne, zazwyczaj noszone w dłoni, ponieważ mają pomieścić tylko kilka niezbędnych gadżetów. Sportowa torba może mieć także różny kształt: okrągły, prostokątny, kwadratowy w zależności od potrzeb i upodobań użytkownika. Najbardziej popularne są prostokątne torby sportowe.

Torba sportowa duża, mała, skórzana, na ramię?

Wybierając torbę sportową, warto zwrócić uwagę także na materiał, a zatem na jej trwałość i wodoodporność. W zależności od tego, na jakie warunki będzie wystawiana torba, należy postawić na tworzywo odpowiedniej jakości. Im dłużej i częściej będzie narażona na działanie czynników atmosferycznych, tym bardziej odporny na zniszczenia powinien być materiał. Dostępna jest także torba sportowa skórzana, która doskonale współgra z bardziej eleganckim strojem. To rozwiązanie dla osób, które żyją wyjątkowo aktywnie, a na siłownię czy basen wpadają w drodze do lub z pracy.

Warto również przyjrzeć się, w jaki sposób wykonano pasek do noszenia torby. Sportowa torba na ramię powinna mieć wystarczająco szeroki pasek, wzmocniony i wykonany z materiału, który zapewni komfort noszenia. Innym elementem, który decyduje o funkcjonalności torby fitness, są różnego rodzaju udogodnienia. Można więc wybrać torbę sportową wyposażoną w specjalną przegrodę na obuwie, posiadającą gumowe nóżki, które umożliwiają utrzymanie torby w czystości, a także chronią przed zniszczeniem. O trwałości torby świadczy również wzmocnione dno, które posiada wiele toreb sportowych. Niektóre modele posiadają wyjmowany worek na obuwie oraz liczne kieszenie wewnętrzne, które sprawiają, że każdy element stroju i wyposażenia sportowego znajduje swoje miejsce. Torby sportowe na basen często posiadają specjalną przegrodę na mokre ubrania. O wygodzie użytkowania toreb decydują też zazwyczaj wyściełane rączki i regulowany pasek.

Torby sportowe męskie, damskie i dziecięce występują również w wielu wersjach kolorystycznych. Zwłaszcza torby sportowe dla dzieci są kolorowe i wzorzyste. Najlepiej jednak postawić na torby w ciemnych kolorach, które łatwiej utrzymać w czystości, dlatego doskonałym wyborem będzie np. czarna torba sportowa.

Wybór odpowiedniej torby sportowej na siłownię czy basen w dużej mierze zależy od preferencji użytkownika. Pamiętać trzeba o tym, że torba ma być wygodna i funkcjonalna, a przy okazji powinna służyć przez dłuższy czas.


Zainteresuje Cię: Jaki plecak trekkingowy wybrać? Co jest ważne?

Jeśli na trening to tylko z PAYBACK! Kupuj niezbędny sprzęt oraz akcesoria do ćwiczeń i zbieraj punkty za zakupy online.