Jakie są rodzaje odblasków? Jakie warto wybrać?

Strona GłównaPAYBACK EkstraSport ● Odblaski

Odblaski, choć niektórzy traktują je jako zbędny dodatek, mogą nawet uratować życie. Dlatego zaleca się noszenie ich po zmroku przez dzieci i dorosłych. Bardzo ważnym elementem wyposażenia cyklisty będą też odblaski na rower, np. szprychy, a także na plecak.

Odblaski są również ważne podczas uprawiania innych sportów, np. biegania po zmierzchu. Prawnie nakazane jest także montowanie ich na przyczepie. Jakie odblaski najlepiej wybrać dla pieszych, a jakie umieścić na rowerze czy innych pojazdach?

Kiedy odblaski są niezbędne i kto powinien je nosić?

Odblaski zapewniają większe bezpieczeństwo na drodze po zmroku zarówno pieszym, jak i rowerzystom. Mogą one zapobiec wielu tragicznym w skutkach wypadkom. Nie każdy wie jednak, że ich noszenia w niektórych sytuacjach nakazuje prawo. Przede wszystkim, w odblaski wyposażony powinien być każdy pieszy, który porusza się po zmroku po drodze na terenie niezabudowanym. Wyjątkiem są jedynie chodniki oraz drogi służące wyłącznie do ruchu dla pieszych. Zmiany w tym prawie wprowadzone zostały 31 sierpnia 2014 roku, wcześniej bowiem obowiązek ich noszenia dotyczył wyłącznie dzieci do 15. roku życia. Ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze mają również odblaski stosowane w kolumnie pieszych. Jeżeli jej długość przekracza 20 metrów, osoby idące po lewej stronie z przodu i z tyłu zobowiązane są do ich noszenia. Dodatkowo osoba z przodu kolumny oraz te idące z lewej strony powinny nieść latarkę ze światłem białym, a osoba z tyłu ze światłem czerwonym.

Odblaskowe ubrania robocze są natomiast obowiązkowe między innymi dla drogowców. Odzież wyposażona w powierzchnie odblaskowe, najlepiej kamizelka, a często także inne elementy garderoby, np. spodnie robocze, jest również obligatoryjna dla budowlańców, osób pracujących wśród ciężkich maszyn. Nakaz posiadania elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym dotyczy także rowerzystów. Najlepszym wyjściem będzie widoczna kamizelka. Niektórzy dodatkowo decydują się na odblaski rowerowe na szprychy. Do obowiązkowego wyposażenia każdego cyklisty po zmroku należą również przednia i tylna lampka. O odpowiednią widoczność powinni zadbać także motocykliści. Poza przepisowym czerwonym trójkątem na tył pojazdu dobrym pomysłem będzie również wybór nie tyle odblasków na motocykl, ile na strój jeżdżącej nim osoby. Najczęściej spotykane, czarne kombinezony, są praktycznie niewidoczne po zmroku. Odpowiednie kamizelki czy opaski na ręce mogą pomóc w zmianie tej sytuacji i zapewnić znacznie większe bezpieczeństwo na drodze. Nie tylko piesi i osoby prowadzące jednoślady zobowiązane są korzystać z odblasków. Konieczne jest również ich mocowanie na samochodach lub przyczepach. Auto powinno być wyposażone w odblaski z tyłu, które mają być widoczne z co najmniej 150 metrów. Niektórzy jednak decydują się na dodatkowe oznakowania. W przyczepach powinny się one znaleźć zarówno z przodu, jak i z tyłu oraz po bokach. Te z tyłu muszą mieć formę dużych, czerwonych trójkątów, natomiast przednie – białych.

Zainteresuje Cię: Sport - jakie są akcesoria do jego uprawiania?

Jakie odblaski wybrać?

Rodzaj odblasków zależny będzie od ich użytkownika. Te na przyczepy są ściśle określone przepisami. Samochodowe, poza obowiązkowymi, tylnymi, mogą mieć np. formę wygodnej, odblaskowej taśmy.

Piesi oraz kierowcy jednośladów najlepiej widoczni będą w specjalnych kamizelkach, podobnych do tych, które są obligatoryjne dla pracowników budowy i drogowców. Takie ubranie może być jednak, niestety, dość nieporęczne. Niektórzy nie chcą się na nie decydować również ze względu na mało stylowy wygląd.

Alternatywą dla kamizelek odblaskowych mogą być inne elementy garderoby jak chusty czy czapki. Dobrze widoczne będą także odblaski na plecak, np. breloczki czy zawieszki, choć mają one zdecydowanie mniejszą powierzchnię. Często wybierane są także wyjątkowo wygodne odblaski na rękę, szczególnie te w formie elastycznej bransoletki. Można je bez trudu zwinąć i schować w kieszeni, po czym wyjąć wtedy, gdy okażą się potrzebne. Wiele osób zakłada je także na torebkę. Na rynku dostępne są również naklejki. Odblaski można stosować w kilku formach naraz, co zapewni jeszcze lepszą widoczność. Te dla dzieci powinny być kolorowe i zawierać wesołe motywy, dzięki czemu z pewnością spodobają się maluchom. Dla najmłodszych dostępne są również odblaskowe szelki, które zapewnią im doskonałą widoczność. Dzieci na pewno ich nie zgubią.

Przeczytaj także: Jaki plecak sportowy wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Odblaski to podstawa bezpieczeństwa na drodze po zmroku. Stosując je, można uniknąć groźnego w skutkach wypadku.

Jeśli na trening to tylko z PAYBACK! Kupuj niezbędny sprzęt oraz akcesoria do ćwiczeń i zbieraj punkty za zakupy online.