Czym kierować się podczas zakupu kasku dla dziecka na rower? Wskazówki i porady

Strona GłównaPAYBACK EkstraSport ● Kask dla dziecka

Dzieci uwielbiają długie przejażdżki rowerowe, jednak taka aktywność sprzyja kontuzjom. Na rowerze dziecko łatwo może się przewrócić, dlatego też kask rowerowy dla dziecka jest rzeczą konieczną, zabezpieczającą przed poważnymi urazami głowy i kręgosłupa.

Odpowiedni wybór kasku dla dziecka jest istotny i powinno poświęcić się temu czas i należytą uwagę. Obowiązkiem rodzica jest zapewnienie bezpieczeństwa malcowi, zwłaszcza w sytuacjach, które potencjalne zagrażają zdrowiu i życiu. Do takich sytuacji zalicza się jazdę na rowerze. Jest to znakomita rozrywka dla całej rodziny, jednak w jej trakcie może dojść do nieprzewidzianych zdarzeń. Im wcześniej nauczy się dziecko zakładania kasku rowerowego, tym lepiej. Zwiększa to szansę na wyrobienie w nim tego nawyku w przyszłości.

Kaski rowerowe dla dzieci zmniejszają prawdopodobieństwo urazów głowy aż o 85%. To nie jedyna ich funkcja. Warto pamiętać o tym, że jest to też całkiem dobra ochrona przed słońcem, ale i np. gałązkami, na które można natrafić, wybierając się na przejażdżkę do lasu. Przed zakupem kasku warto pamiętać o kilku ważnych aspektach, które wpływają na jego funkcjonalność, a zatem bezpieczeństwo dziecka. Jak wybrać kask dziecięcy?

Rozmiar kasku dla dziecka

Kask musi być dobrze dobrany do rozmiaru głowy, tzn. nie może spadać ani ocierać czy uciskać. Najlepiej jest przymierzyć go przed zakupem. Jeśli do zakupu dochodzi przez internet, niezbędne jest dokładne zmierzenie obwodu głowy dziecka.

Dziecięcy kask rowerowy zazwyczaj wyposażony jest w regulator, dzięki któremu nieco łatwiej jest go dopasować do rozmiaru głowy. Jeśli dziecko jest już w kasku, warto poprosić je, aby wykonało kilka podskoków i skłonów – można wtedy sprawdzić, czy kask jest dopasowany i dobrze przylega. Podczas zakupu warto również zwrócić uwagę na to, czy taki dziecięcy kask zapewni maksimum bezpieczeństwa na drodze w różnych warunkach pogodowych i o różnych porach dnia. Dobrze jest, gdy ma wbudowane specjalne odblaskowe wstawki, które są widoczne z daleka dla innych uczestników ruchu drogowego. W przypadku bardzo małych dzieci, które szybko rosną, warto zastanowić się nad zakupem odrobinę za dużego kasku, wtedy posłuży dziecku dłużej. Jednak nadal musi on dobrze przylegać, nie opadać przy pochylaniu się i poruszać się razem z głową.

Sprawdź również: Bezpieczeństwo na drodze - odblaski

Bezpieczeństwo kasku

Bezpieczeństwo kasku potwierdzają certyfikaty EN 1078 oraz EN 1080. Nie zaleca się kupowania kasków niewiadomego pochodzenia ani bez stosownych oznaczeń. Tanie modele mogą nie spełniać wymogów bezpieczeństwa. Nie warto zatem oszczędzać, ponieważ w grę wchodzi zdrowie i życie dziecka. Odradza się zakup kasków używanych, gdyż mogą one nie spełniać już swojej roli z powodu zużycia. Nawet jeśli na ich powierzchni nie widać pęknięć czy zarysowań, zakup tego produktu z drugiej ręki to zawsze ryzyko.

Dopasowanie i waga kasku

Kask rowerowy dla dzieci musi być lekki ze względu na to, że zwiększa to komfort jego noszenia. Sugeruje się, że optymalna waga kasku mieści się w zakresie między 185 a 250 gramów. Zbyt ciężkie mogą powodować obciążenia odcinka szyjnego kręgosłupa. Dziecko po jeździe w takim kasku będzie nie tylko obolałe, ale i niezadowolone, co może zrazić je do uprawiania tego sportu. Jako że wycieczki rowerowe odbywają się głównie w sezonie letnim, a dziecko przez kilkadziesiąt minut wystawione jest na pełne słońce, dobrze, gdy kask posiada otwory wentylacyjne. Skóra głowy wówczas nie poci się ani nie nagrzewa. Im więcej otworów wentylacyjnych w kasku, tym większa przewiewność i tym samym komfort jego użytkowania. Przeważnie jest ich od 10 do nawet 25. Należy pamiętać o tym, że nie tylko ich ilość ma znaczenie. Liczy się także wielkość tych otworów. Ważnym elementem kasku są również paski i zapięcie. Ich mechanizm działania musi być prosty dla dziecka, tak aby było ono w stanie samodzielnie założyć i zdjąć kask. Co więcej, materiał, z którego są zrobione, musi być delikatny, żeby nie obcierał ani nie podrażniał skóry.

Przeczytaj również: Czym jest stretching? Jakie daje efekty?

Jak wyrobić w dziecku nawyk zakładania kasku?

Dziecko może niechętnie zakładać kask. Rolą rodzica jest przekonanie go, że jest to czynność tak oczywista, jak oddychanie. Najlepiej pielęgnować w nim ten nawyk przez dawanie dobrego przykładu. Jeśli przed każdą wycieczką rowerową rodzice zakładają kaski, jest to sygnał dla pociechy o tym, że tak trzeba robić. Im wcześniej zaszczepi się ten nawyk w dziecku, tym lepiej. Dla dzieci bardzo ważny jest wygląd kasku. Dlatego zaleca się, aby jego kolorystyka i design podobały się również maluchowi. Ma to wpływ na to, jak chętnie będzie zakładał go na głowę. Dostępnych jest wiele modeli, w tym imitujące głowy zwierzaków (lamparta, kota, tygrysa czy zebry), a nawet postaci z kreskówek, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Zainteresuje Cię: Odpowiedni strój do uprawiania sportu!

Jeśli na trening to tylko z PAYBACK! Kupuj niezbędny sprzęt oraz akcesoria do ćwiczeń i zbieraj punkty za zakupy online.