Rodzaje deskorolek do wyboru

Strona GłównaPAYBACK EkstraSport ● Deskorolka

Jazda na deskorolce to sport lubiany szczególnie przez dzieci i młodzież. Doskonale poprawia ona nie tylko kondycję, lecz także równowagę i koncentrację. Choć na popularności wciąż zyskują deskorolki elektryczne, często na ulicy zobaczyć można też osoby jeżdżące na klasycznych „deskach”.

Deskorolka dla początkujących powinna być odpowiednio dobrana, aby ułatwić naukę jazdy. Ważne są między innymi szerokość blatu oraz rodzaj zastosowanych kółek. Jak wybrać najlepszą deskorolkę na początek? Jakie akcesoria kupić?

Spis treści:


Rodzaje deskorolek

Jaka deskorolka dla początkujących?


Data publikacji: 28.11.2021

Rodzaje deskorolek

Różne rodzaje deskorolek wykorzystywane są przede wszystkim w rozmaitych typach jazdy. Spośród tych najpopularniejszych wyróżnić można:

  • klasyczny model – czyli ten najczęściej spotykany na ulicach. Nazywany bywa również skateboardem. Wykonany jest ze sklejki, a jego przeciętne wymiary to ok. 79 cm długości i od 18 do 23 cm szerokości. Powierzchnia blatu najczęściej wyściełana jest papierem ściernym, który ma zwiększać przyczepność butów do deski,
  • cruiser – ten typ bardzo dobrze sprawdza się podczas jazdy po mieście. Charakteryzuje się specyficzną budową, z blatem z jednej strony skierowanym w dół, z drugiej unoszącym się do góry. Dzięki temu deskorolka jest niezwykle zwrotna. Cruiser jest dobrą opcją dla osób szukających deskorolki dla początkujących,
  • deskorolka fiszka – czyli typ cruisera, inaczej fishboard, dobrze sprawdza się między innymi jako deskorolka dla dzieci. Swoją nazwę zawdzięcza specyficznemu kształtowi blatu, który przypomina rybę. Dość często wykonany jest on z lekkiego plastiku. Najlepiej nadaje się do jazdy po mieście,
  • longboard – ten rodzaj deskorolki często mierzy ok. 1 metra długości. Longboardy bardzo dobrze nadają się do wykonywania trików na deskorolce. Zazwyczaj zalecane są dla osób bardziej zaawansowanych, chociaż nie jest to sztywna reguła. Ten typ deskorolki często pozwala również osiągnąć większą prędkość niż inne modele. Doskonale nadaje się do zjazdów z górki, używany bywa jako deskorolka wyczynowa,
  • mountainboard – czyli typowa deskorolka terenowa, dzięki znacznie większym niż w przypadku innych modeli pompowanym kołom doskonale nadaje się ona między innymi do jazdy po lesie, a często nawet po plaży,
  • waveboard – deska pozwalająca na treningi surfowania w miejskich warunkach. To deskorolka na dwóch kółkach, która może obrócić się o 360o. Jej blat stanowi połączenie dwóch niewielkich elementów w kształcie łezki, pomiędzy którymi osadzony jest drążek na sprężynie,
  • deskorolka elektryczna – zazwyczaj sterowana jest za pomocą pilota. Najczęściej można na niej rozwinąć prędkość do 10 km/h. Na rynku dostępne są również deskorolki elektryczne z rączką, nazywane czasem segwayami, a także deskorolki elektryczne terenowe.

Poza tymi typami deskorolek znaleźć można również te w wersji mini, a także o różnym designie, np. dla dzieci, młodzieży czy dla dziewczyn, a nawet świecące. Warto przy tym zwrócić uwagę na cenę, ponieważ ta może być bardzo różna.

Przeczytaj również: Jak wybrać hulajnogę? Rodzaje i charakterystyka

Jaka deskorolka dla początkujących?

Chociaż w profesjonalnych sklepach często znaleźć można oddzielne części do skompletowania najlepszej deski dla siebie, osoby początkujące powinny raczej zdecydować się na kompletną deskorolkę. Jej elementy są doskonale dobrane do siebie, a przy tym odpowiednio przytwierdzone, co pozwala zapobiec groźnym wypadkom.

Jednym z ważniejszych czynników przy wyborze jest blat do deskorolki. Przede wszystkim powinien on być na tyle szeroki, by był komfortowy dla użytkownika nawet przy nauce trików i ułatwiał lądowanie. „Deska” o szerokości od 7,5” do 8” jest najlepsza do jazdy po ulicy. Szersze lepiej sprawdzają się podczas wykonywania trików, np. w skateparkach. Znaczenie ma również wybór odpowiednich łożysk do deskorolki. Te polecane dla początkujących to zwykle ABEC-7 lub ABEC-5.

Początkujący powinni również zwrócić uwagę na wybór odpowiednich kółek do deskorolki. Trzeba przede wszystkim zastanowić się nad pożądanym efektem. Te miękkie lepiej trzymają się podłoża niż twarde, nie pozwalają jednak rozwinąć dużej prędkości. Twardość kółek mierzona jest w jednostkach duro A. Za miękkie kółka uważa się te w przedziale 78A–87A. Najtwardsze to te powyżej 101A. Pomiędzy nimi najłatwiej znaleźć złoty środek.

Dla początkujących bardzo ważny jest również zestaw ochraniaczy. Najbardziej przydatne są te usztywniające nadgarstki oraz chroniące łokcie i kolana, a także odpowiedni kask, który chroni głowę przed groźnymi urazami. Przyda się również odpowiedni, przewiewny i niekrępujący ruchów strój, a także buty na deskorolkę. Warto zastanowić się nad obuwiem przystosowanym specjalnie do tego celu, np. z podeszwą w kształcie wafla, która zapewnia doskonałą przyczepność do blatu, a przy tym znacząco zwiększa komfort jazdy.

Wybór deskorolki dla początkujących może sprawiać pewne trudności. Jednak znając ich typy i cechy, znacznie łatwiej podjąć decyzję.

Jeśli na trening to tylko z PAYBACK! Kupuj niezbędny sprzęt oraz akcesoria do ćwiczeń i zbieraj punkty za zakupy online.