Jak wybrać hulajnogę? Rodzaje i charakterystyka

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Hulajnoga

Hulajnoga to pojazd dwu-, trój- lub czterokołowy. Jeszcze kilka lat temu cieszyły się zainteresowaniem głównie wśród dzieci i młodzieży. Obecnie są bardzo modne, a na rynku można znaleźć wiele modeli nie tylko dziecięcych, lecz także przeznaczonych dla osób dorosłych.

Hulajnoga wyczynowa, hulajnoga elektryczna, hulajnoga do trików i dla dzieci – rodzajów tych pojazdów jest wiele. Jaką hulajnogę wybrać i na co zwracać uwagę? Podpowiadamy!

Hulajnoga – dla kogo?

Chcąc wybrać hulajnogę, należy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, dla kogo będzie przeznaczona? Zupełnie inny model powinno się wybrać dla malucha, a inny dla młodzieży i osób dorosłych. Hulajnogi dla małych dzieci są łatwe do rozpoznania: wielkością i kolorem dostosowane są do najmłodszych użytkowników. Opcji jest bardzo dużo! Można wybierać nie tylko spośród bardzo prostych modeli, lecz także wyposażonych w siodełka. Hulajnoga z siedziskiem to doskonałe rozwiązanie dla małego dziecka, które niedawno nauczyło się chodzić. Hulajnogi dla 2- lub 3-latka często posiadają dodatkowe tylne kółko, co pomaga dziecku utrzymywać równowagę. Modele dla starszych dzieci i młodzieży nie różnią się bardzo od sprzętu dla osób dorosłych – są po prostu nieco mniejsze. Dorośli chcący zakupić pojazd dla siebie, mają w czym wybierać. Hulajnogi rekreacyjne, wyczynowe czy transportowe – to tylko niektóre propozycje.

Rodzaje hulajnóg

  • Hulajnogi rekreacyjne – to najpopularniejszy rodzaj w tej grupie pojazdów. Świetnie sprawdzają się u osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z jazdą na hulajnodze. Są uniwersalne, zwrotne i dość lekkie. Należy jednak pamiętać, że rekreacyjne modele nie sprawdzą się w przypadku agresywnej i bardzo szybkiej jazdy – są na nią zbyt delikatne.
  • Hulajnogi wyczynowe – ten model wybierają najczęściej nastolatki, które chcą wykonywać triki i ewolucje. Pojazdy wyczynowe charakteryzują się dużą wytrzymałością, ale są droższe od hulajnóg rekreacyjnych.
  • Hulajnogi transportowe – nazywane są również hulajnogami turystycznymi. Jak sama nazwa wskazuje, idealne sprawdzają się podczas dłuższych podróży i pozwalają osiągać duże prędkości przy niedużym nakładzie sił. Trzeba jednak pamiętać, że te modele są ciężkie, a przez to mniej zwrotne.
  • Hulajnogi elektryczne – stanowią odrębną kategorię wśród tego typu pojazdów. W odróżnieniu od klasycznych modeli są napędzane nie siłą mięśni, lecz napędem silnikowym. Można je podzielić na hulajnogi akumulatorowe i spalinowe. Ten typ pojazdów jest bardzo wygodny, można się na nich szybko przemieszczać. Niestety hulajnoga elektryczna zanieczyszcza powietrze. Trzeba także pamiętać o jej ładowaniu lub dolewaniu benzyny. Model elektryczny dla dzieci przypomina ten przeznaczony dla dorosłych, jest tylko dopasowany do wielkości dziecka.

Wybór hulajnogi – na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim ważna jest ilość kółek. Najczęściej pojazdy te mają dwa kółka, jednak istnieją też hulajnogi trzy-, a nawet czterokołowe. Model trójkołowy lub czterokołowy nie jest przeznaczony tylko dla dzieci. Korzystają z niego także osoby dorosłe, w szczególności ludzie starsi, którzy mają problemy z utrzymaniem równowagi. Hulajnoga trójkołowa może mieć albo dwa kółka z przodu, albo dwa z tyłu.

Istotna jest też wielkość kół. Model o dużych kółkach zapewnia wysoki komfort jazdy, jednak zmniejsza zwrotność. Im koła mniejsze, tym prowadzenie hulajnogi lepsze. W modelach turystycznych i agresywnych zazwyczaj mają średnicę niższą niż 120 mm.

Kolejny ważny element to spawy i łączenia. Jakość wykonania sprzętu jest szczególnie istotna w przypadku modeli wyczynowych. Hulajnoga do skakania i agresywnej jazdy musi być odporna, a jej łączenia wykonane idealnie. Rdzeń koła w tym modelu powinien być metalowy, ponieważ zapewnia większe bezpieczeństwo niż plastikowe warianty, często wykorzystywane w hulajnogach rekreacyjnych i dziecięcych.

Należy także zwrócić uwagę na regulację kierownicy. Kierownica stanowi jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych hulajnogi. Możliwość regulacji pozwala na idealne dopasowanie jej wysokości do użytkownika, co zwiększa komfort w czasie jazdy, a przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo. Hulajnogi dziecięce zazwyczaj mają wbudowaną sztywną kierownicę – rozwiązanie to stosowane jest wyłącznie przy najprostszych dziecięcych modelach.

Powinno się także zwrócić uwagę na hamulce. Hamowanie na hulajnodze to kwestia indywidualna. Każdy, kto uczy się jazdy na tym pojeździe, powinien opanować technikę, dzięki której można się zatrzymać. W niektórych modelach hulajnóg są zamontowane systemy hamowania, a nawet hamulec ręczny.

Jazda na hulajnodze, czy to rekreacyjna, czy wyczynowa, jest niezwykle przyjemna. Aby była także bezpieczna, należy jak najlepiej dopasować model do wieku, umiejętności użytkownika i częstotliwości jazdy.

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.