Jakie zalety ma aqua aerobik? Jakie daje efekty?

Strona GłównaPAYBACK EkstraSport ● Aqa aerobik

Aqua aerobik to ćwiczenia fitness wykonywane w wodzie. Są one znacznie bezpieczniejsze niż tradycyjne formy aktywności, dlatego w zajęciach może brać udział praktycznie każdy. Ile kalorii można spalić przez godzinę, uprawiając aqua aerobik?

Dzięki aqua aerobikowi figura już po niedługim czasie wygląda lepiej, poprawia się również kondycja. Jakie zalety ma aqua aerobik i jakie są efekty ćwiczeń?

Co daje aqua aerobik?

Aqua aerobik, który łączy w sobie elementy pływania z tradycyjnymi ćwiczeniami fitness i gimnastyką korekcyjną, stał się popularny pod koniec lat 80. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych i szybko zyskał zwolenników na całym świecie. Ćwicząc aqua aerobik, nie jest się tak podatnym na kontuzje, jak w przypadku tradycyjnego aerobiku. Trening w wodzie nie obciąża stawów ani kręgosłupa. Aqua aerobik jest dobry dla ciężarnych, osób starszych, otyłych i tych, którzy z jakiegoś powodu nie mogą uprawiać innych sportów. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą zacząć ćwiczyć, ale nie mają wyrobionej formy ani kondycji. Zajęcia w wodzie, mimo że angażują wiele grup mięśni, nie męczą tak bardzo, jak inne formy aktywności fizycznej.

Sport ten jest też polecany jako jedna z form rehabilitacji osobom, które zmagają się z różnego rodzaju kontuzjami. Aqua aerobik pozwala wyszczuplić sylwetkę, pozbyć się zbędnych kilogramów i wyrzeźbić mięśnie. Zajęcia w wodzie są też sprzymierzeńcem w walce z cellulitem. Już po około miesiącu regularnych ćwiczeń na basenie pomarańczowa skórka jest wyraźnie zredukowana. Aqua aerobik to też świetna zabawa, która pozwala się zrelaksować i odprężyć.

Inną zaletą aqua aerobiku jest to, że można go uprawiać przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. W większych miastach nie ma problemu ze znalezieniem ośrodka z basenem, w których są regularnie organizowane zajęcia w wodzie.

Aqua aerobik jest też niedrogą formą aktywności fizycznej. Podczas zajęć korzysta się z różnego rodzaju przyrządów, jednak są one zapewniane przez ośrodek, dlatego jedyną inwestycją jest zakup odpowiedniego stroju kąpielowego i czepka na basen i wykupienie karnetu


Zainteresuje Cię: Co warto zabrać na basen?

Aqua aerobik – ile kalorii spala się podczas treningu?

Wiele osób zastanawia się, ile można schudnąć dzięki aqua aerobikowi. Pomimo tego, że ćwiczenia w wodzie wydają się łatwiejsze, woda stawia opór, dlatego trzeba wykorzystać większą siłę mięśni. Podczas 50-minutowych zajęć można spalić około 300 kcal. To, ile naprawdę kalorii spala się podczas jednego treningu, zależy w dużej mierze od wagi, wieku osoby ćwiczącej, jak i stopnia intensywności ćwiczeń. Tak jak tradycyjny aerobik, również wersja w wodzie może być mniej lub bardziej wymagająca. Na początek najlepiej zapisać się na ćwiczenia o niskiej intensywności, a po przyzwyczajeniu się do tej formy aktywności fizycznej można zdecydować się na bardziej wymagający trening.

Ćwiczenia w wodzie

Zajęcia w wodzie trwają najczęściej około 40–50 minut. Każdy trening zawiera takie elementy jak rozgrzewka, ćwiczenia właściwe i rozciąganie. Zajęcia mogą koncentrować się na jednej partii ciała, np. na brzuchu lub pośladkach, albo zawierać ćwiczenia angażujące większość mięśni. Niektóre z zajęć mogą mieć bardziej relaksacyjną formę, inne z kolei są bardzo intensywne i nastawione na spalanie tkanki tłuszczowej. Jeśli w danym ośrodku jest kilka rodzajów zajęć w wodzie, warto wziąć w nich udział, żeby przekonać się, jaka forma jest najbardziej odpowiednia w konkretnym przypadku. Można również uczestniczyć raz w spokojniejszych, raz w bardziej intensywnym treningu.

Podczas aqua aerobiku często wykorzystuje się akcesoria, takie jak popularne makarony, czyli rurki ze specjalnej pianki, czy deski do pływania. Na wielu zajęciach pojawiają się też pasy wypornościowe i piankowe hantle, z którymi można ćwiczyć pod wodą. Wszystkie akcesoria wykorzystywane podczas aqua aerobiku są lekkie, ale stawiają duży opór pod wodą.

Każdy trening aqua aerobiku powinien być wykonywany pod okiem fizjoterapeuty lub doświadczonego instruktora. Taka osoba tłumaczy, jak poprawnie wykonywać poszczególne ćwiczenia, dzięki czemu można to robić bezbłędnie.

Strój do aqua aerobiku

Żeby ćwiczyć aqua aerobik, wystarczy mieć strój kąpielowy i czepek. Żeby zapewnić sobie komfort podczas ćwiczeń, warto zdecydować się na jednoczęściowy strój. Stroje kąpielowe dwuczęściowe, które są często mocno wycięte, mogą się przemieszczać podczas treningu, więc zamiast myśleć o precyzyjnym wykonywaniu ćwiczeń, można być zdekoncentrowanym przez ciągłe sprawdzanie, czy strój leży tak, jak powinien. Wiele basenów wymaga, by osoby z nich korzystające ze względów higienicznych zakładały czepki do pływania. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów czepków, które są wykonane z różnych materiałów. Najważniejsze jest, żeby czepek był dobrze dopasowany, a jednocześnie nie powinien on zbytnio uciskać głowy.

Jeśli na trening to tylko z PAYBACK! Kupuj niezbędny sprzęt oraz akcesoria do ćwiczeń i zbieraj punkty za zakupy online.