Rodzaje namiotów - trekkingowe a kempingowe, różnice

Strona GłównaPAYBACK EkstraTurystyka i podróże ● Namioty

Dobry namiot z reguły nie jest tani, ale jeśli często podróżujesz, pozwala ograniczyć wydatki związane z noclegami, a przy odpowiednim wyposażeniu również z jedzeniem. Zobacz, jaki model namiotu wybrać spośród dostępnych na rynku opcji, żeby spełniał wszystkie twoje potrzeby.

Nocowanie pod namiotem to świetna przygoda zarówno dla miłośników samotnych wędrówek, jak i osób podróżujących z rodziną. Wyjazdy na kemping są znacznie tańszą alternatywą dla noclegów w drogich, luksusowych hotelach. Odpowiedniej wielkości namiot, wykonany z wysokiej jakości materiałów to podstawa podczas długich wędrówek po górach i wakacji na obozowisku. Jeżeli planujesz nocowanie pod gołym niebem i zakup sprzętu, sprawdź, na które parametry zwrócić uwagę oraz jakie elementy wyposażenia namiotu są niezbędne, żeby wyjazd był udany.

Jaki namiot wybrać? Najważniejsze parametry

Namioty można podzielić na kilka rodzajów. W zależności od ich przeznaczenia wyróżnia się namioty turystyczne, trekkingowe, ekspedycyjne, wojskowe i handlowe. W przypadku wyjazdów na wakacje najczęściej wybierane są dwa typy: model turystyczny oraz ekspedycyjny.

Namioty turystyczne przeznaczone są do stosowania w specjalnie wyznaczonych strefach, na polach kempingowych. To znacznie tańsza opcja niż modele ekspedycyjne, ale nie wyróżniają się zbyt wysoką odpornością na ekstremalne warunki. Z reguły są lekkie, wodoodporne i łatwo je przenosić. Poleca się je osobom podróżującym wyłącznie w celach wypoczynkowych. Namiot jest wówczas schronieniem i miejscem do spania, zabezpiecza też bagaż przed zamoknięciem.

Ekspedycyjne modele namiotów również są odpowiednie do biwakowania, dają jednak znacznie więcej możliwości wykorzystania. To idealny wybór dla osób, które uwielbiają piesze wędrówki po górach i ekstremalne warunki. Modele te charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością, są dobrze wentylowane i zabezpieczone przed dostawaniem się śniegu pod tropik.

Zarówno turystyczne, jak i ekspedycyjne namioty o różnych wymiarach i wadze znajdziesz w ofercie partnerów PAYBACK, w sklepie stacjonarnym PSB-Mrówka oraz na stronach internetowych sklepów Decathlon. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę m.in. na takie aspekty jak: wielkość danego modelu (jakie ma wymiary i ile osób pomieści), materiały, z których został wykonany, jego waga, trudność rozstawiania. Aby uniknąć rozczarowania, przeczytaj dokładnie opis producenta, poszukaj rzetelnych opinii o produkcie oraz filmów z recenzjami danego modelu.

Wielkość namiotu

Rozmiar namiotu jest niezwykle istotny, zwłaszcza jeśli planujesz urządzać wyjazdy na kemping regularnie i w większym gronie. W zależności od tego, ile miejsca znajdziesz w środku po rozłożeniu namiotu, możesz postrzegać swój urlop jako spełnienie marzeń lub wręcz przeciwnie – jako koszmar. Zastanów się, dla ilu osób ma być przeznaczony dany model. Im większa liczba podróżników, tym więcej przestrzeni będziecie potrzebować. Na weekendowe biwakowanie w ładną pogodę nie trzeba zabierać zbyt wielu rzeczy, ale już w przypadku trekkingu w górach należy pamiętać, że w namiocie muszą pomieścić się również dodatkowe przedmioty, takie jak bagaż z zapasowymi ubraniami i butami, sprzęt do wspinaczki, jedzenie i plecak. Może zdarzyć się, że wyposażony w przedsionek namiot nie wystarczy i trzeba będzie wnieść ekwipunek bezpośrednio do części sypialnianej. W takiej sytuacji w zwykłym dwuosobowym namiocie nawet jednemu biwakowiczowi może być zbyt ciasno. Nie zawyżaj jednak przesadnie swoich wymagań, jeśli chodzi o przestrzeń – pamiętaj, że w namiocie zawsze będzie mniej miejsca niż w pokoju hotelowym.

Chociaż producent podaje wymiary produktów i schematy, przed zakupem upewnij się, czy posiadany przez ciebie sprzęt (np. karimaty, materace lub maty samopompujące) rzeczywiście zmieści się w środku namiotu. Znaczenie ma nawet kilkucentymetrowa różnica. Pamiętaj, żeby zwracać uwagę na różnice w wymiarach – zarówno małe namioty o dość ostro zakończonym czubku, jak i te o zaokrąglonych ścianach mają znacznie mniej miejsca w swojej górnej części.
Jeśli wybierasz się w góry w okresie wakacyjnym, przeczytaj jakie akcesoria mogą Ci być potrzebne.

Waga namiotu

To, jak ciężki namiot wybrać, również zależy od sposobu jego wykorzystania. Typowo turystyczne modele przeznaczone dla rodzin jeżdżących na kemping i przewożone w bagażnikach samochodów są cięższe niż namioty trekkingowe, które trzeba nosić samodzielnie na plecach. Zwykle wygoda idzie w parze z większą wagą namiotu. Im więcej przestrzeni użytkowej i poszczególnych pomieszczeń, tym więcej elementów zostało wykorzystanych do produkcji danego modelu, a to przekłada się na jego ostateczną wagę.

Łatwość rozstawiania namiotu

Przy dłuższych wyjazdach, które nie zakładają ciągłego przemieszczania się, można pozwolić sobie na bardziej skomplikowane w montażu modele namiotów. W przypadku wyjazdów weekendowych, leśnych lub górskich wycieczek znacznie lepiej sprawdzą się modele o prostych łączeniach oraz takie z instrukcją obsługi i dobrze opisanym schematem.

Dodatkowe wyposażenie namiotu

Na zadowolenie z namiotu w wielu przypadkach wpływ mają również czynniki niezwiązane z bezpośrednim montażem poszczególnych elementów czy powierzchnią użytkową. W nieco droższych modelach, które są dostępne na stronach partnerów Programu, znajdziesz takie udogodnienia jak: przedsionek, w którym można zostawić brudne obuwie lub rozłożyć legowisko dla zwierząt, okna zabezpieczone moskitierą, odblaskowe elementy oraz zapasowe linki napinające, szpilki i śledzie.


Zobacz jak dobierać buty sportowe.

Namioty kempingowe – jakie wyposażenie będzie potrzebne?

Wybierając się na kemping, warto zadbać o wygodę podczas wyjazdu. Jeśli należysz do osób, które lubią mieć wszystko pod ręką i nawet podczas spania w namiocie zależy im na łatwym dostępie do świeżego jedzenia oraz ciepłych i zimnych posiłków, musisz zaopatrzyć się w dodatkowe elementy przenośne. Wszystkie znajdziesz online, m.in. we wspomnianych już wcześniej sklepach. Korzystając z karty PAYBACK przy zakupie dowolnego sprzętu z oferty partnerów Programu, otrzymujesz punkty. Możesz też skorzystać z pomnażających je kuponów. Po zebraniu odpowiedniej liczby punktów wymień na bony podarunkowe, vouchery oraz nagrody rzeczowe.

Oprócz oczywistego wyposażenia namiotu, takiego jak karimaty, śpiwory i poduszki, rozważ zakup jednopalnikowej kuchenki gazowej lub elektrycznej, lodówki samochodowej (dostępne są modele zasilane z gniazdka zapalniczki samochodowej), elektrycznego litrowego czajnika oraz latarki. Do spożywania posiłków na świeżym powietrzu wystarczą rozkładane na ziemi maty albo pień drzewa, ale jeśli masz pojemny bagażnik, możesz pozwolić sobie również na zakup składanego stolika i krzesełek.

Swoje podróże zaczynaj z PAYBACK, zgarniaj °punkty rezerwując hotele i wycieczki