VPN – dlaczego warto zaopatrzyć się w niego i dlaczego właśnie teraz?

Strona GłównaPAYBACK EkstraPorady ● VPN

Grudzień to czas podsumowań i snucia planów noworocznych, a także zakupów i wyprzedaży. Warto w tym okresie rozważyć zabezpieczenie swojego okna na świat, czyli internetu.

Słowem-kluczem jest tutaj „prywatność”. Skrótowiec VPN oznacza bowiem, tłumacząc z angielskiego, „wirtualną sieć prywatną”. Wynalazek ten powstał w latach 90. Początkowo służył do ochrony jedynie sieci firmowych, pozwalając na bezpieczną wymianę poprzez internet służbowych plików. Obecnie VPN-y wykorzystywane są również jako skuteczny element zabezpieczający dane każdego użytkownika internetu.

Data publikacji: 03.12.2020

Długa lista korzyści

Gdy korzystamy z internetu bez VPN-u, jesteśmy jak samochód na drodze krajowej. Każdy, czyli np. dostawca internetu czy portal, którego treści przeglądamy, widzi, jaki mamy numer rejestracyjny oraz jakimi ścieżkami podążamy. Naszym identyfikatorem w sieci jest numer IP. Niezwykle cenną walutą zaś informacje, po jakie treści sięgamy, jakie sklepy odwiedzamy, w które produkty klikamy. Na podstawie tych danych dopasowywane są m.in. serwowane nam reklamy. Co więcej takie informacje mogą być sprzedawane reklamodawcom lub udostępniane władzom.


Dlatego też coraz więcej internatów poszukuje wiedzy, jak dbać o prywatność w sieci. Z pomocą przychodzi właśnie VPN, czyli wyspecjalizowane rozwiązanie działające jak prywatny, szyfrowany tunel zabezpieczający nasz ruch w internecie. Łączenie się poprzez VPN jest szczególnie polecane w przypadku, kiedy korzystamy z publicznych sieci Wi-Fi, które są łatwym celem dla hackerów. Obok coraz większego grona userów, którym zależy na ochronie danych i prywatności, zalety VPN-a docenią też użytkownicy portali streamingowych. Komfortowe korzystanie z nich, zwłaszcza w godzinach wieczornego szczytu, jest często utrudnione. Dzieje się tak, ponieważ dostawcy usług internetowych ograniczą niekiedy prędkość wymiany danych, chcąc zapewnić brak przerwy w dostępie do sieci. Część z nich zmniejsza przepustowość także, gdy wykryje, że korzystamy ze służących do wymiany plików serwisów P2P.


Z VPN-a ucieszą się również miłośnicy zagranicznych platform z filmami. A wszystko za sprawą możliwości wyboru IP z innych krajów, co odblokowuje dostęp do treści ograniczonych tylko do grona użytkowników z konkretnych państw. Oczywiście część takich serwisów streamingowych jest płatna, ale dzięki VPN-owi mamy szansę na zakup. Na forach podróżniczych znajdziemy zaś podpowiedź, że tunel VPN warto wykorzystać przy sprawdzaniu cen biletów lotniczych. Wybieranie IP krajów o niższym dochodzie lub z których pochodzi dana linia lotnicza pozwala często zdobyć bilet w niższej cenie.

Ważny wybór

VPN to rzecz, po którą zdecydowanie warto sięgnąć. Jednak nie od pierwszego lepszego dostawcy. Skuteczny VPN musi posiadać najwyższe zabezpieczenia i gwarantować, że nie zbiera naszych danych. Podstawą jest szyfrowanie nowej generacji, ochrona danych non-stop, wielość oferowanych serwerów, dostępność zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych przy jednoczesnym nieobciążaniu systemu.

Takim rozwiązaniem, cieszącym się bardzo dobrymi ocenami serwisów o tematyce komputerowej i userów, jest NordVPN. Powstał on w 2012 r. z inicjatywy przyjaciół, którzy postawili sobie za cel skuteczną ochronę prywatności w sieci. Na świecie korzysta z niego obecnie ponad 14 milionów ludzi. NordVPN nie tylko za pomocą szyfrowanej zapory zabezpiecza dane online, ale posiada także funkcję CyberSec blokującą złośliwe oprogramowanie i reklamy. Jedno konto pozwala na użytkowanie systemu na aż 6 urządzeniach. Jest on kompatybilny z Windows, macOS, Linux, Android, iOS czy nawet z routerem Wi-Fi. Ponadto posiada zaszyfrowane rozszerzenia proxy do przeglądarek Chrome i Firefox. Za nasze bezpieczeństwo i szybkość działania usługi odpowiada ponad 5000 serwerów. Prywatność zapewnia polityka braku logów, oznaczająca, że NordVPN nie rejestruje informacji o tym, co robimy w sieci. Dużą zaletą jest też gwarantowana możliwość skorzystania z całodobowej pomocy, siedem dni w tygodniu.

To idealny prezent, który możemy zrobić sobie i bliskim z okazji zbliżających się mikołajek i świąt.

Pamiętaj też, że wybierając NordVPN, zyskujesz atrakcyjną liczbę punktów w programie PAYBACK!

Zarejestruj swoją kartę PAYBACK, żeby dostawać kupony, a zebrane punkty wymieniać na nagrody. Nie masz karty? Zamów ją za darmo do domu, lub zarejestruj się w aplikacji PAYBACK już dziś!