Komputery i smartfony to nasze okno na świat. Co zrobić, by korzystanie z nich było bezpieczne?

Strona GłównaPAYBACK EkstraPorady ● Program antywirusowy

Bez telefonu i komputera czujemy się obecnie jak niemal bez ręki. Chętnie pobieramy aplikacje, udostępniamy pliki i śledzimy media społecznościowe. Wraz z postępem technologii ewoluują zagrożenia sieciowe. Nasze urządzenia obejdą się bez maseczki czy płynu dezynfekującego, jednak warto zapewnić im wszechstronną ochronę. W dzisiejszym świecie pełnym połączeń sam antywirus może nie wystarczyć.

Internet nasz powszechny

Ostatnie miesiące nie sprzyjają dalekim podróżom, zwiedzaniu muzeów czy świętowaniu w licznym gronie. Elektronika, która już wcześniej zajmowała wysokie miejsce na liście rzeczy niezbędnych w życiu, jeszcze mocniej zyskała na znaczeniu. Internet pozwala nam bez wychodzenia z domu brać udział w koncertach, podziwiać dzieła zgromadzone w Luwrze i Muzeum Brytyjskim, podglądać, czy na ulicach Los Angeles panują tłoki oraz spotykać się wirtualnie z przyjaciółmi i rodziną. To także miejsce, w którym prowadzimy korespondencję służbową, opłacamy czynsz i robimy zakupy.


Obok komputerów stacjonarnych i laptopów ze światem wirtualnie chętnie łączymy się poprzez smartfony. Według przeprowadzonego w 2019 r. przez Urząd Komunikacji Elektronicznej badania konsumenckiego największy procent użytkowników korzysta z internetu na telefonie – 91,2 proc. 39,7 proc. posiada internet stacjonarny, zaś 14,4 proc. łączy się z siecią za pomocą innych urządzeniach przenośnych. Niemal 93 proc. respondentów dysponuje telefonem komórkowym, z czego ponad 75 proc. smartfonem. 67 proc. badanych wykorzystuje to urządzenie do przeglądania internetu. W najmłodszych grupach wiekowych (15-34 l.) odsetek ten wynosi aż 94 proc. Dane pokazują także, że ponad 54 proc. osób korzystających z internetu na telefonie, zainstalowało na nim aplikację bankową.


Wspomniane badanie wykazuje jednocześnie, że 61,7 proc. internautów zabezpiecza komputer lub laptop za pomocą programu antywirusowego lub innego mającego na celu chronić urządzenie. Odsetek ten znacząco spada w przypadku użytkowników telefonów komórkowy lub smartfonów, wynosząc 27,5 proc.

Zagrożenia czyhające w sieci

Gdy część z nas zapomina o ochronie swoich urządzeń czy też prywatności w sieci, świat wirtualnych zagrożeń ewoluuje. Pierwsze szkodniki komputerowe pojawiły się w latach 70 i 80. Ich twórcy nie chcieli kraść danych czy pieniędzy, lecz zrobić psikusa kolegom lub sprawdzić możliwości współtworzonych przez siebie systemów bez uszkadzania ich. Ówczesne „wirusy”, jak Creeper, Elk Cloner i Stoned, wyświetlały zabawne hasła lub wygrywały melodyjki. Minęło trochę czasu i na świecie pojawiła się cała plejada realnych zagrożeń.


Do szkodliwego oprogramowania zaliczamy wirusy internetowe, które przenoszą się poprzez zainfekowane pliki lub nośniki i potrafią wyrządzić duże szkody. Spowalniają działanie systemu, mogą powodować wysyp uciążliwych reklam, a nawet usunąć dane czy wykraść hasło do konta bankowego. Stabilność systemu naruszają także robaki, które po przeniknięciu do systemu potrafią wysyłać zainfekowane wiadomości na znalezione w urządzeniu adresy e-mail. Rootkity pozwalają przestępcom uzyskać dostęp do komputera, jednocześnie sprytnie ukrywając swoją obecność przed użytkownikiem. Wgląd w nasze urządzenie potrafią zdobyć także konie trojańskie. Do intruzów zaliczamy również programy szpiegujące, które wykradają dane osobowe i bacznie śledzą nasze poczynania w sieci.


Jak możemy zabezpieczyć się przed niechcianymi gośćmi? Eksperci polecają nieotwieranie załączników i nieklikanie w linki pochodzące od nieznanych nadawców. Dokładnie sprawdzajmy, jakie aplikacje pobieramy i jakie nadajemy im uprawnienia. Podobnie w przypadku programów komputerowych, zwróćmy uwagę, czy pochodzą ze sprawdzonego źródła i uważnie czytajmy komendy podczas instalacji. Korzystając z bankowości internetowej, upewnijmy się, ze połączenie jest szyfrowane, czy widzimy w pasku przeglądarki symbol zamkniętej kłódki oraz adres rozpoczynający frazą “https://”. Pamiętajmy też o regularnym aktualizowaniu oprogramowania i przeglądarek. Obok tego niezbędne jest sięgniecie po wyspecjalizowany program chroniący komputery.


Przydatny artykuł: Bezpieczne zakupy w internecie – ważne zasady

Zaawansowana ochrona

Każdego dnia Google wykrywa 50 stron zawierających szkodliwe oprogramowanie. W sumie zaś liczba znanych szkodliwych programów wynosi 500 tysięcy i zwiększa się. Dlatego bardzo dobry program wspierający ochronę komputera i urządzeń mobilnych musi cechować się kompleksowością. Takim narzędziem jest Norton™ 360. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom pomaga zabezpieczyć nasz sprzęt przed stale ewoluującymi rodzajami wirusów i innych zagrożeń sieciowych.


W czasach, gdy dane stają się jedną z najważniejszych walut, ich prawidłowa ochrona jest koniecznością. Program Norton™ 360 oferuje wsparcie w zabezpieczaniu danych osobowych i finansowych użytkowników oraz pomaga im dbać o prywatność w sieci. Mogą z niego korzystać zarówno właściciele urządzeń desktopowych, jak i mobilnych (PC, Mac®, iOS lub Android™). Wraz z ochroną przed złośliwym oprogramowaniem otrzymujemy program Norton Secure VPN. Zwiększa on nasze bezpieczeństwo, zapewniając szyfrowanie danych i tym samym utrudniając śledzenie naszej lokalizacji czy działań w internecie. To program, który warto posiadać, jeśli korzystamy z hotspotów.


Do kodeksu bezpiecznego użytkownika sieci wpisuje się też rozważne wymyślanie haseł do kont pocztowych czy platform zakupowych. Odpowiednio długie, ze znakami specjalnymi, liczbami, a także różne do różnych serwisów. Pamięć czy nawet kartka i papier to rozwiązania zawodne. Dlatego z pomocą przychodzi Program Norton Password Manager. Oferuje on narzędzie pozwalające stworzyć mocne hasła, a także wspiera chronienie danych związanych z kartami kredytowymi. Dodatkowo przechowuje je dla nas, dzięki czemu możemy pożegnać się z notatnikiem.

Kompleksowe rozwiązanie

Co otrzymujemy jeszcze, sięgając po program Norton™ 360? Warto wspomnieć o przydatnej możliwości tworzenia kopii zapasowej istotnych plików z komputera PC. Dzięki tej funkcjonalności unikniemy sporego zmartwienia związanego z utratą danych, np. w przypadku awarii dysku twardego czy ataku złośliwego oprogramowania żądającego okupu za odszyfrowanie danych (ataki typu ransomware). Wsparcie dla naszej prywatności na komputerze PC stanowi dodatkowo Program Norton SafeCam, wykrywający próby dostępu do kamery internetowej. Rodzice zaś mogą wybrać wersję, której jednym z wielu elementów zabezpieczających jest Kontrola rodzicielska Norton. To proste w użyciu, ale bardzo przydatne narzędzia do blokowania nieodpowiednich witryn, konfiguracji limitów czasowych czy monitorowania wyszukiwanych haseł i historii działania.


Program Norton ™ 360 dostępny jest w wersjach Standard, Premium i Deluxe. Różnią się one maksymalną możliwą liczbą wspieranych ochroną urządzeń (od 1-10, w tym zarówno PC, Mac®, smartfon lub tablet), wielkością miejsca dostępnego w chmurze (od 10 do 75 GB) oraz obecnością lub brakiem Kontroli rodzicielskiej Norton. Zakupić możemy również wersję na komputery PC lub Mac® bez dodatku VPN i SafeCam – sam program Norton Antivirus Plus z możliwością umieszczenia w chmurze 2 GB danych.

Wybierając rozwiązania marki Norton, zyskujesz atrakcyjną liczbę punktów w programie PAYBACK!

Żyjemy szybko, chcemy wiedzieć i widzieć coraz więcej, poznajemy świat poprzez elektroniczne ekrany. Podobnie działają zagrożenia internetowe, nie znają wirtualnych granic. Jednak na szczęście są sposoby pozwalające zmniejszyć zagrożenie. Opcją zapewniającą wysoki poziom ochrony są kompleksowe programy dostosowane do użytku zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych.

Zarejestruj swoją kartę PAYBACK, żeby dostawać kupony, a zebrane punkty wymieniać na nagrody. Nie masz karty? Zamów ją za darmo do domu, lub zarejestruj się w aplikacji PAYBACK już dziś!