Jak oszczędzać na emeryturę? Poznaj kilka sposobów

Strona GłównaPAYBACK EkstraOszczędzaj z PAYBACK ● Jak oszczędzać na emeryturę

Najnowsze dane wskazują, że minimalna wysokość emerytury z ZUS wynosi niecałe 1500 zł na rękę, a średnia kwota świadczenia to ok. 2700 zł brutto. Biorąc pod uwagę wysokie koszty życia i ceny artykułów niezbędnych do życia, to są bardzo niskie sumy. Dlatego odpowiednio wcześnie opracuj swoją strategię oszczędzania. Przykładowe propozycje to PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) lub IKE (Indywidualne Konto Emerytalne).

Emerytura to temat, o którym warto myśleć znacznie wcześniej, niż tuż przed zakończeniem zawodowej działalności. Najnowsze badania wykonane na zlecenie PFR Portal PPK jednoznacznie wskazują, że młodzi Polacy nie chcą ograniczać się do tego, co oferuje ZUS. Aż 60% zakłada konta oszczędnościowe, 35% odkłada nadwyżki finansowe do tzw. skarpety, 28% ma lokaty bankowe, a reszta korzysta z Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) lub inwestuje w akcje. Pamiętaj, że do tych strategicznych działań zawsze możesz dołączyć oszczędzanie w codziennym życiu. Umiejętne korzystanie z możliwości Programu PAYBACK pozwoli ci zaoszczędzić m.in. na zakupach lub tankowaniu paliwa.

Jak oszczędzać na emeryturę?

Istnieje wiele możliwości, by zapewnić sobie dodatkowy dochód po zakończeniu działalności zawodowej. Jeśli obawiasz się, że twoje świadczenie emerytalne z ZUS nie pozwoli na komfortową jesień życia, rozważ poniższe rozwiązania.

  • IKE (Indywidualne Konto Emerytalne)
    Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) oraz bliźniaczo podobne rozwiązanie w postaci Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) może założyć każdy po ukończeniu 16. roku życia. Oszczędzanie w takiej formie umożliwiają banki, Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI), Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE) oraz prywatne towarzystwa ubezpieczeniowe. Gromadzone w ten sposób środki możesz wypłacić jednorazowo lub w ratach i – w przeciwieństwie do emerytury z ZUS – są one dziedziczne.
  • PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe)
    Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program długotrwałego oszczędzania, w które zaangażowany jest pracodawca i pracownik. Automatycznie zapisywani są wszyscy, którzy pracują zawodowo i mieszczą się w przedziale wiekowym 18–55 lat. Środki zgromadzone w ten sposób nie przepadają. Co więcej, możesz sięgnąć po nie wcześniej, niż w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego. Wypłata stanie się możliwa, gdy np. będziesz potrzebować pieniędzy na wkład własny do zakupu mieszkania albo domu lub dotknie cię poważna choroba wymagająca kosztownej rehabilitacji.
  • Rachunek oszczędnościowy w banku
    Wiele osób zastanawia się, jak zacząć oszczędzać na emeryturę i kieruje swoje kroki do banku. To dobry wybór, ponieważ środki na koncie oszczędnościowym będą się pomnażać, a ich czasowe zablokowanie uniemożliwi wydanie zaoszczędzonych pieniędzy na bieżące potrzeby. Skontaktuj się ze swoim bankiem, aby poznać szczegóły najkorzystniejszej oferty. Pamiętaj, że założenie konta u partnerów Programu takich jak PKO Bank Polski, Bank Pekao lub Alior Bank jest premiowane punktami PAYBACK, które możesz później wymieniać na atrakcyjne nagrody rzeczowe lub karty podarunkowe do wykorzystania w sklepach partnerskich.
  • Fundusz inwestycyjny
    To właśnie tej instytucji możesz powierzyć swoje oszczędności np. w ramach IKE lub IKZE, ale nie tylko. Niektórzy uważają taki sposób lokowania oszczędności za dość ryzykowny, jednak – w sprzyjających okolicznościach – można zyskać więcej niż w banku.
  • Inwestowanie w akcje, nieruchomości
    Jeśli nie boisz się bardziej ryzykownych inwestycji, spróbuj swoich sił na giełdzie. Wykupienie akcji perspektywicznej spółki może zapewnić ci wielokrotność twojej miesięcznej pensji. Inną, równie pewną strategią oszczędzania, z której skorzystasz jako emeryt, będzie inwestycja w nieruchomości. Jeśli masz spore oszczędności, kup dodatkowe mieszkanie – przez wiele lat możesz czerpać korzyści z jego wynajmu. Istnieje też prawdopodobieństwo, że wartość rynkowa lokum wzrośnie i przed emeryturą lub w jej trakcie sprzedasz go z zyskiem.
  • Oszczędzanie „do skarpety”
    Wiele osób wciąż ma tendencję do gromadzenia oszczędności na swoją emeryturę do tzw. skarpety. Rozwiązanie to uważane jest za najmniej korzystne, ponieważ pieniądze nie pomnażają się i można w każdej chwili wydać je na cel niezgodny z przeznaczeniem. Mimo to ludzie często wolą mieć swoje oszczędności przy sobie. Pamiętaj, że oszczędzanie w życiu codziennym będzie łatwiejsze z kartą PAYBACK. Zgromadzone punkty możesz wymienić np. na tańsze tankowanie na stacjach bp Polska lub zakupy w sieci marketów budowlanych PSB Mrówka. Aby jeszcze szybciej zbierać punkty, korzystaj z kuponów promocyjnych dostępnych w aplikacji mobilnej i na stronie internetowej Programu.

Sprawdź jak zbudować poduszkę finansową >>

oferta sklepów online w kategorii finanse

Z artykułu dowiesz się:

  • Na czym polegają najpopularniejsze formy oszczędzania pieniędzy na emeryturę – IKE, IKZE, PPK.
  • W co warto inwestować, aby zgromadzić dodatkowe pieniądze na emeryturę.
  • Dlaczego lubimy odkładać pieniądze do „skarpety”, mimo że nie jest to najkorzystniejsze rozwiązanie.
  • Jak wykorzystać kartę PAYBACK w codziennym oszczędzaniu – za zgromadzone punkty możesz np. obniżyć rachunek za paliwo.

Zacznij oszczędzać dzięki zebranym °punktom PAYBACK