Jak oszczędzać gaz i obniżyć rachunki?

Strona GłównaPAYBACK EkstraOszczędzaj z PAYBACK ● Jak oszczędzać gaz

Ogrzewanie gazowe – mimo rosnących cen gazu ziemnego – wciąż cieszy się dużą popularnością.
Aby zmniejszyć opłaty, zweryfikuj swoje codzienne nawyki i wypracuj dobre praktyki, takie jak odsłanianie grzejników, branie szybkich pryszniców, używanie czajnika z gwizdkiem. Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić.

Najnowsze badania* wskazują, że gaz znajduje się na trzecim miejscu najczęściej wybieranych sposobów na ogrzewanie domu lub mieszkania. Wyprzedza go jedynie ogrzewanie centralne z sieci oraz węgiel kamienny. Rosnące ceny gazu ziemnego motywują wiele osób do znalezienia skutecznych sposobów na zmniejszenie rachunków. Niekiedy potrzebna jest większa inwestycja, np. dodatkowe uszczelnienie drzwi i okien, które zapobiega utracie ciepła. Czasami wystarczy zmiana codziennych nawyków, by rozpocząć efektywne oszczędzanie. Pamiętaj o wyłączaniu grzejników przed wyjściem z domu i podczas wietrzenia pomieszczeń, zwróć też uwagę na długość swoich kąpieli. Podpowiadamy, co jeszcze możesz zrobić, aby zaoszczędzić na gazie.

Sposoby na oszczędzanie gazu

Jeśli szukasz sposobów na oszczędzanie gazu, zacznij od weryfikacji codziennych przyzwyczajeń. Drobne zmiany, takie jak odsłanianie grzejników, krótsze prysznice czy używanie czajnika z gwizdkiem, mogą znacznie obniżyć rachunki.

Przeczytaj również: Sposoby na oszczędzanie energii

Odsłoń grzejniki

W wielu domach grzejniki ukryte są za długimi, ciężkimi zasłonami. Niektórzy mają też tendencję do wieszania na nich ręczników lub drobnej bielizny, przez co bardzo długo bywają zasłonięte. Te dość powszechne i – na pierwszy rzut oka – nieszkodliwe nawyki znacznie ograniczają emisję ciepła, które kumuluje się w materiale zasłon, zamiast ogrzewać pokój. W konsekwencji zaczynasz odczuwać chłód i włączasz kolejny grzejnik, podkręcasz ogrzewanie podłogowe, a twoje rachunki za gaz stają się coraz większe. Aby tego uniknąć, wystarczy odsłonić grzejnik i pozwolić mu spełniać podstawową funkcję.

Nie przegrzewaj pomieszczeń

Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniach niesie ze sobą negatywne konsekwencje w dwóch obszarach. Po pierwsze, negatywnie wpływa na twoje zdrowie, bo powietrze w przegrzanym pokoju staje się zbyt suche. Możesz wówczas zaobserwować takie objawy jak wysuszona skóra, suchość w gardle, nawracające infekcje z kaszlem, a nawet trudności z oddychaniem. Takie warunki są szczególnie szkodliwe dla niemowląt i małych dzieci. Drugą przykrą konsekwencją przegrzewania pomieszczeń jest wzrost opłat. Z tego powodu zadbaj o odpowiednią regulację temperatury w pokojach i dostosuj ją do swoich rzeczywistych potrzeb.

Zakręcaj grzejniki, gdy wietrzysz mieszkanie

Wietrzenie mieszkania to jedna z rutynowych czynności, które najprawdopodobniej wykonujesz regularnie – raz lub nawet kilka razy w ciągu dnia. Cyrkulacja powietrza jest konieczna, aby zapewnić odpowiednią wilgotność pomieszczenia i zapobiec kłopotliwym problemom, takim jak powstawanie grzyba na ścianie. Wiele osób stosuje tę dobrą praktykę, ale zapomina jednocześnie o wyłączaniu grzejnika. Ogrzewanie jest wtedy zbędne, więc nie warto płacić za nie podczas wietrzenia. Często w nowym budownictwie kaloryfery mają zadaną temperaturę minimalną i włączają się jeżeli temperatura spada poniżej pewnego poziomu. Wietrzenie pomieszczeń przy takim rozwiązaniu może generować dodatkowe koszty.

Zakręcaj grzejniki, gdy wychodzisz z domu

Zawrotne tempo życia i towarzyszący mu pośpiech sprawiają, że wiele osób zapomina wyłączyć grzejniki przed wyjściem do pracy. W efekcie sporą część pieniędzy, które zarobisz przez 8 godzin nieobecności w domu, musisz przeznaczyć na rachunek za gaz. Aby uniknąć takich sytuacji, warto zainwestować w system inteligentnego ogrzewania. Dzięki niemu możesz zdalnie, za pomocą aplikacji w smartfonie regulować ogrzewanie w domu podczas twojej nieobecności – wyłączysz je, a na krótko przed powrotem do domu ponownie włączysz. Masz pewność, że ta inwestycja szybko się zwróci.

Bierz krótsze prysznice, zamiast długich kąpieli

Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak oszczędzać w domu, zweryfikuj swoje zwyczaje związane z poranną i wieczorną toaletą. Być może lubisz spędzać czas pod prysznicem, bo strumienie ciepłej wody pomagają ci się zrelaksować. Niestety, zbyt częste praktykowanie takich kąpieli negatywnie odbije się na rachunkach za gaz. Dlatego lepiej zorganizować sobie taki relaks raz w tygodniu, a w pozostałe dni korzystać z szybkiego prysznica. Jest on odświeżający i pobudzający, a przy tym nie nadwyręża domowego budżetu.

Może Cię zainteresować: Jak oszczędzać wodę? Przykłady

Gotuj z głową

Płyty indukcyjne nie wyeliminowały jeszcze tradycyjnych kuchni gazowych. Aby nie zużywać zbyt dużo gazu, korzystaj z nich z głową. Jeśli chcesz skrócić czas przygotowania potraw, gotuj je pod przykryciem. Oprócz tego używaj czajnika z gwizdkiem i regularnie czyść palniki.

  • Używaj czajnika z gwizdkiem
    Czajnik wyposażony w gwizdek zaalarmuje cię, że woda już się zagotowała i trzeba wyłączyć gaz. Brak gwizdka może skutkować tym, że palnik będzie włączony dłużej, niż potrzeba. Pojedynczy incydent oczywiście nie ma wpływu na wysokość rachunków za gaz, jednak sytuacja diametralnie zmienia się, gdy staje się to nawykiem. Na wypadek, gdyby gwizdek nieoczekiwanie się zepsuł, warto mieć pod ręką czajnik elektryczny, który zawsze wyłącza się automatycznie. Jeśli masz kartę PAYBACK, możesz wymienić swoje punkty na jeden z takich modeli. Znajdziesz je wśród nagród rzeczowych z kategorii „kuchnia”.
  • Zadbaj o czystość palników
    Czystość palników jest ważna nie tylko ze względów estetycznych. Bakterie i grzyby, które mogą się tam rozwinąć przez brak higieny, to jedno z możliwych zagrożeń. Pamiętaj, że niedrożne palniki zużywają większą ilość gazu do podgrzewania potraw. Płomienie w drożnych palnikach zawsze mają niebieski kolor. Jeśli są żółte, musisz wszystko dokładniej umyć.

Zainteresuje Cię: Grill gazowy - jak działa?

Inne sposoby, by zaoszczędzić na gazie w domu

Może się okazać, że zmiana codziennych nawyków to zbyt mało, by zmniejszyć rachunki za gaz. Czasami konieczne są bardziej kosztowne inwestycje, takie jak docieplenie domu poprzez uszczelnienie drzwi i okien lub wymiana piecyka.

Uszczelnij okna i drzwi
Rachunki za gaz mogą być wysokie, ponieważ ciepło ucieka z twojego domu przez nieszczelne drzwi i okna. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie uszczelnienie. Koszt ocieplenia domu – nawet jeśli w grę wchodzą jedynie prace wykończeniowe – jest dość duży, jednak pozwoli znacznie ograniczyć korzystanie z grzejników. Pamiętaj, że z kartą PAYBACK możesz kupować materiały budowlane w sieci sklepów PSB Mrówka i zbierać cenne punkty. Wymienisz je na atrakcyjne nagrody rzeczowe, karty podarunkowe lub zniżki na kolejne zakupy.

Wymień stary piecyk gazowy na nowy
Piecyki nowszej generacji są znacznie wydajniejsze niż ich starsze odpowiedniki. Dobrym pomysłem jest także wymiana kotła gazowego na nowoczesny, kondensacyjny model. Zużycie gazu zmniejszy się wtedy o ok. 15% w skali roku. W praktyce oznacza to, że dzięki wymianie przestarzałej instalacji zaoszczędzisz kilkaset złotych rocznie.

Sprawdź oferty innych dostawców gazu
Sprawdź, czy oferta twojego dostawcy gazu wciąż jest najkorzystniejsza na rynku. Jeśli pojawiła się ciekawsza alternatywa, spróbuj wynegocjować lepsze warunki lub wypowiedz aktualną umowę i zacznij korzystać z oferty dostawcy, który ma lepsze ceny.

Podsumowanie – jak zmniejszyć rachunki za gaz?

  • Jak stać się oszczędnym i płacić mniejsze rachunki za gaz. Zacznij od prostych praktyk, takich jak odsłanianie grzejników, szybkie prysznice czy gotowanie wody w czajniku z gwizdkiem.
  • Jakie inwestycje pomogą ci zmniejszyć opłaty za gaz – jeśli chcesz tanio uszczelnić okna, kupuj materiały budowlane w sieci marketów budowlanych PSB Mrówka. Każda wydana złotówka u tego partnera to kolejne punkty PAYBACK, które możesz wykorzystać, by zapłacić mniej za kolejne zakupy.
  • Jakie oszczędności niesie ze sobą wymiana starej instalacji gazowej na zmodernizowaną – w skali roku możesz zaoszczędzić kilkaset złotych.

*https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/prad-gaz-drewno-a-moze-jednak-wegiel-jakie-ogrzewanie-jest-najtansze,328355.html

Zacznij oszczędzać dzięki zebranym °punktom PAYBACK