Plecaki młodzieżowe – co jest ważne podczas wyboru?

Strona GłównaPAYBACK EkstraOdzież, obuwie i dodatki ● Plecaki młodzieżowe

Plecak młodzieżowy ma stanowić nie tylko praktyczny element stroju, ale i dodawać stylizacji charakteru. Zarówno duży – szkolny, jak i mały, ozdobny plecaczek powinien zostać odpowiednio dobrany do potrzeb i gustu jego właściciela. To ważne, bo służyć mu może nawet kilka dobrych lat.

Lata nastoletnie to czas, kiedy człowiek odkrywa swoje prawdziwe pasje, aspiracje i gust. Bardzo często zarówno dziewczyny, jak i chłopcy eksperymentują wówczas z wieloma stylami, poszukując tego, który najlepiej oddaje ich charakter. Rodzice, wybierający plecak młodzieżowy dla swojej pociechy, powinni więc pamiętać, że to nie tylko torba na książki, ale ważny element stroju dziecka. Oprócz fasonu istotny jest także sposób wykonania tornistra, jego jakość, rozmiar i funkcjonalność. Czym jeszcze kierować się przy zakupie odpowiedniego plecaka szkolnego dla nastolatka?

Różne style plecaków dla nastolatków

Dorosły, patrząc na tornister szkolny, może w nim widzieć jedynie praktyczną torbę do przenoszenia książek i piórnika. Tymczasem dla dziecka to gadżet, który pozwala mu na wyrażenie siebie oraz pokazanie swojego własnego, oryginalnego stylu. Z tego też powodu plecaki młodzieżowe występują w przeróżnych fasonach. Znaleźć można zarówno te jednokolorowe, jak i bogate we wszystkie barwy tęczy, ozdobione wizerunkami gwiazd lub dekorowane w figury geometryczne, a także markowe z logo najpopularniejszych firm odzieżowych. Wielu producentów oferuje także specjalne plecaki szkolne dedykowane konkretnej płci. Te dla dziewczyn występują zazwyczaj w delikatnych pudrowych kolorach, mają wiele kieszonek–skrytek na damskie skarby oraz są lepiej dopasowane do drobnej postury dzieci. Chłopięce tornistry bazują z kolei na odcieniach niebieskiego, zielonego lub szarości, mają specjalne zapięcia na sprzęt sportowy oraz są odpowiednio wyprofilowane i przystosowane do męskiego ciała.


Przeczytaj również: Jak wybrać plecak na laptopa? Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Rozmiar i pojemność plecaka

Książki, zeszyty, piórnik, drugie śniadanie, strój na WF, projekt na biologię… – to wszystko muszą pomieścić szkolne plecaki młodzieżowe. Nie bez znaczenia jest więc także ich pojemność. Najlepiej sprawdzą się tornistry w dużych rozmiarach z wieloma dodatkowymi kieszonkami i zapięciami. Dzięki nim nastolatek pomieści wszystkie niezbędne mu w szkole przybory. Jednakże trzeba także pamiętać, by plecak dobrać odpowiednio do postury jego właściciela. Niska i drobna osoba nie uniesie masywnej torby na plecach, natomiast osobie wysokiej będzie niewygodnie ze zbyt małym plecaczkiem.

Odpowiednio dobrany plecak a zdrowie

Rozmiar i rodzaj plecaka ma także wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo jego właściciela. Źle dopasowany fason może uszkodzić kręgosłup, powodować przeciążenie barków czy też być przyczyną bólu pleców. Najlepszym wyborem są więc specjalne usztywniane plecaki, wyprofilowane i dopasowane odpowiednio do ciała nastolatka. Ochronią one jego kręgosłup oraz wymuszą prostą postawę. Ważnym elementem w tornistrze młodzieżowym jest także system wentylacji. Dzieci noszą swoje przybory szkolne na plecach cały dzień. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy tył wybranego modelu wykonany jest z przewiewnego materiału. Dobra cyrkulacja powietrza ochroni nastolatka przed nadmiernym poceniem się, a jego skórę przed niechcianymi oparzeniami czy innymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Jakość wykonania plecaka szkolnego – dlaczego ma znaczenie?

Przy wyborze plecaka młodzieżowego należy pamiętać, że torba ta musi być bardzo wytrzymała. Na lekcji plecaki dzieciaków leżą na podłodze, a na przerwie rzucane są w kąt. Bardzo często służą także za akcesoria do zabawy, np. jako słupki na boisku do gry w nogę czy cegły podczas budowania fortu na szkolnym korytarzu. Dodatkowo nierzadko wypakowywane są aż po brzegi, a przy tym narażone na różnorodne uszkodzenia. Powinny więc być bardzo dobrej jakości i wykonane z trwałych, trudnych do zniszczenia tkanin. Nie bez znaczenia są także materiały, z których zrobione są zapięcia i uchwyty. Jeżeli będą mocne, to nie będzie ryzyka, że za pół roku plecak będzie trzeba wymienić na nowy.

Plecaki młodzieżowe a ich funkcjonalność

Plecak dla nastolatka oprócz tego, że powinien być ładny, musi być także praktyczny. Najlepiej by wyposażony był w różnorodne przegrody, komory, kieszonki, siatki i zapięcia. Im ich więcej, tym łatwiej zachować w torbie porządek i organizację rzeczy. Plecaki coraz częściej urozmaicane są o detale, które przydają się ich właścicielom podczas codziennego użytkowania, np. uchwyt na wodę, zapinkę na klucze, kieszonkę na telefon czy otwór na słuchawki. Niestety, najtańsze opcje zazwyczaj składają się jedynie z jednej komory, nie mają przegród czy dodatkowych kieszeni. Używanie takiego plecaka jest przede wszystkim niekomfortowe.


Zainteresuje Cię: Bagaż podręczny – krótka instrukcja prawidłowego pakowania


Na zakupy po nowe ubrania wybierz się z PAYBACK! Załóż kartę i zbieraj punkty w ulubionych sklepach online.