Jaki powinien być plecak miejski? Jaki wybrać?

Strona GłównaPAYBACK EkstraOdzież, obuwie i dodatki ● Plecak miejski

Plecak miejski powinien być połączeniem funkcjonalności z ciekawym designem, pasującym do całej stylizacji użytkownika. Przy jego zakupie warto zwrócić uwagę na parę aspektów. Jak wybrać odpowiedni miejski plecak?

Plecaki miejskie przydają się zarówno w życiu codziennym (np. w drodze do pracy, do szkoły czy na trening), jak i w trakcie podróży (bez względu na to, czy obejmuje ona zwiedzanie miast, czy nie). Zazwyczaj mają one około 25 litrów i są wystarczająco duże, by pomieścić w nich laptopa, okrycie wierzchnie oraz najpotrzebniejsze rzeczy, przydatne w ciągu dnia. Wbrew pozorom wybór odpowiedniego modelu może sprawić problem. Ma być on bowiem nie tylko ładny, ale i praktyczny. Dobry plecak miejski to ten dobrze dopasowany do preferencji i potrzeb jego właściciela.

Plecak miejski jako element stylizacji

Najważniejszym kryterium, na które zwraca się uwagę przy zakupie plecaka, jest jego wygląd. W ofertach sklepów znaleźć można różnorodne modele – zarówno miejskie plecaki damskie, jak i męskie. Spory wybór fasonów i wzorów sprawia, że plecak, podobnie jak torebka, stał się jednym z popularniejszych elementów modowych. Stanowi on idealny dodatek stylizacji, dlatego warto posiadać kilka jego modeli. Plecaki miejskie występują zarówno w wersji sportowej, jak i w bardziej eleganckiej. Dzięki temu można je nosić i jako element stroju na trening i w połączeniu z biznesowym kostiumem.

Rozmiar i pojemność plecaka

Portfel, komórka, pudełko z lunchem, bluza na zimniejszy wieczór…– to wszystko musi pomieścić plecak miejski. Nie bez znaczenia jest więc jego wielkość i pojemność. Jeśli ma on służyć jako zwykła torba do noszenia przedmiotów codziennego użytku, wystarczy model 15–20 litrowy. Jeżeli natomiast będzie on potrzebny np. w podróży, gdy musi pomieścić dodatkowe ubranie, aparat fotograficzny i przewodniki, powinien być nie mniejszy niż 30 litrów. Jednakże należy również pamiętać, by plecak dobrać odpowiednio do postury jego właściciela. Niska i drobna osoba nie tylko nie uniesie na plecach zbyt masywnej torby, ale i przez dźwiganie może nabawić się poważnej kontuzji. Wysokiej i dobrze zbudowanej osobie będzie natomiast niewygodnie ze zbyt małym plecaczkiem.

Dodatkowe wyposażenie plecaka miejskiego

Rzadko kiedy plecak miejski składa się tylko z jednej komory. Dużo częściej wyposażony on jest w różne przegrody i dodatkowe kieszenie. Warto zwrócić na to uwagę przy jego zakupie. Modele z większą liczbą kieszeni, kieszonek, przegród i siatek są dużo bardziej funkcjonalne. Dzięki nim dużo łatwiej utrzymać w plecaku porządek i ład. Podczas wyboru plecaka miejskiego należy również zwrócić uwagę na jego zapięcia – zarówno małych kieszonek, jak i głównej komory. Bardzo często (zwłaszcza w przypadku modeli damskich) są one bardzo delikatne lub klapa plecaka zapina się jedynie na jednego klipsa. Każdy, kto porusza się po dużym mieście, wie, jak łatwo tam o kradzież. Plecaki z gorszymi zapięciami jest zaś bardzo łatwo okraść. Kolejnym ważnym aspektem są także różnorodne, nieoczywiste urozmaicenia. Plecaki miejskie bardzo często są wyposażone np. w siatki na bidony, specjalne otwory na słuchawki czy też odblaski, zwiększające bezpieczeństwo ich właściciela. Niektóre modele dedykowane są danej grupie osób lub pełnią konkretną funkcję. Plecaki miejskie na laptopa bardzo często posiadają specjalną kieszonkę na myszkę, te przeznaczone dla sportowców uchwyty na deskorolkę, a fasony dla pań – lusterko po wewnętrznej stronie klapy.

Materiał, z jakiego powinien być wykonany plecak

Kupując nowy plecak miejski, warto zwrócić uwagę na tkaninę, z jakiej jest on uszyty. W mieście jest on wyjątkowo narażony na zniszczenie czy zabrudzenie. Warto, by materiał, z którego jest wykonany, był wytrzymały. Znaczenie ma także kolor. Damskie plecaki miejskie bardzo często występują w jasnych, pudrowych barwach. Nie zawsze jest to praktyczne. Wystarczy ściągnąć plecak w metrze czy położyć go na ławce w parku, by ten się pobrudził.

Odpowiednio dobrany plecak a zdrowie

Rozmiar i rodzaj plecaka ma także wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo jego właściciela. Źle dopasowany model może spowodować przeciążenie barków czy nawet poważne uszkodzenie kręgosłupa. Nieodpowiednio dobrany fason może być także przyczyną silnego bólu pleców. Najlepszym wyborem są więc specjalne usztywniane plecaki lub te odpowiednio wyprofilowane i dopasowane do ciała osoby, która je nosi. Ich zadaniem jest ochrona kręgosłupa, ale też „wymuszenie” prostej postawy. Ważnym elementem w plecakach miejskich jest także system wentylacji. Nierzadko są one dźwigane na plecach przez cały dzień. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy tył wybranego modelu jest uszyty z cienkiego, przewiewnego materiału. Dobra cyrkulacja powietrza ochroni ciało przed nadmiernym poceniem się, a skórę przed niechcianymi oparzeniami czy innymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Na zakupy po nowe ubrania wybierz się z PAYBACK! Załóż kartę i zbieraj punkty w ulubionych sklepach online.